ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Burmistrz wydał oświadczenie w sprawie przetargu, który prześwietlało CBA

9 miesięcy temu    14.06.2019
Bartek Nawrocki
komentarzy 63 ocen 5 / 60%
A A A
Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina  fot. Anna Konieczna

Jarocin. Burmistrz Adam Pawlicki wydał oświadczenie dotyczące sprawy unieważnienia przetargu na sprzedaż gruntów w Cielczy. To reakcja szefa gminy na dzisiejsze doniesienia mediów i rzecznika Centralnego Biura Śledczego [ZOBACZ TUTAJ].

 

Jak informuje CBA 23 maja 2019 roku, tj. w dniu, w którym miała odbyć się część jawna przetargu, funkcjonariusze udali się do Urzędu Miejskiego w Jarocinie i uczestniczyli w części jawnej przetargu.

„Wówczas zaobserwowali, że koperty zawierające oferty zostały już wcześniej otwarte przez pracowników Urzędu Miejskiego. Zachowanie takie było sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, a ponadto wystąpienie takiej sytuacji stworzyło możliwość wglądu w treść oferty i okazję do wywierania wpływu na wynik przetargu poprzez manipulację przebiegiem postępowania. W szczególności mogło dojść do ujawnienia ceny zawartej w ofercie, co godzi w zasadę uczciwej konkurencji oraz zasadę niejawności ofert przed momentem ich otwarcia w części jawnej przetargu” – w oświadczeniu agencji.

24 maja 2019 roku, Delegatura CBA w Poznaniu wystąpiła do Burmistrza Jarocina z wnioskiem o unieważnienie ww. przetargu. 28 maja 2019 roku wydał on zarządzenie w sprawie jego unieważnienia.

 

Po południu Adam Pawlicki odniósł się do tych ustaleń i podawanych w sprawie informacji w mediach w specjalnym oświadczeniu. Portal jarocinska.pl wcześniej cytował pierwszego zastępcę burmistrza Bartosza Walczaka, który wypowiadał się w podobnym tonie [ZOBACZ TUTAJ].

 

 

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA PONIŻEJ

W związku z przetargiem pisemnym ograniczonym na sprzedaż nieruchomości położonej w Jarocinie Obręb Bogusław – Kopernika na sprzedaż około 42 hektarów gruntów gminnej ziemi informuję, tak jak to wcześniej zrobiłem podczas sesji Rady Miejskiej w Jarocinie, że podjąłem decyzję o unieważnieniu ww. przetargu. Nieprawdziwe i mogące szkodzić gminie są przekazane do publicznej wiadomości informacje, że wartość tych gruntów opiewa na kwotę ponad 3,3 mld zł.

Nieprawdą jest, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zmusiło mnie do unieważnienia przetargu. Prawdą jest, że w toku czynności analityczno-informacyjnych CBA oraz radców prawnych jarocińskiego urzędu miejskiego, którzy analizowali przetarg, wykazano, że postępowanie może budzić wątpliwości pod względem prawnym. W związku z tym, aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń co do poprawności przeprowadzenia przetargu, podjąłem decyzję o unieważnieniu postępowania i jego ponownym ogłoszeniu. Natomiast sugestia - co do ograniczenia oferentów, mogących wziąć udział w postępowaniu, czyli do rolników z gminy Jarocin – pod adresem moim czy urzędu - są nieprawdziwe, ponieważ regulacje te zostały wprowadzone przez obecny rząd, celem ochrony gruntów rolnych, i nie podlegają decyzjom władz lokalnych.

Działanie CBA pozwoliło nam uniknąć jakichkolwiek podejrzeń co do poprawności i przejrzystości przeprowadzenia przetargu. Za współdziałanie delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu w tej sprawie jestem bardzo wdzięczny, co znalazło odzwierciedlenie w oficjalnym podziękowaniu, które wystosowałem do władz CBA.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina

 


Szef gminy ujawnił też pismo przesłane do CBA 13 czerwca, w ktorym dziękuje agentom "za wskazanie wątpliwości prawnych". Cała teść dostępna w galerii  

Powiązane

+ 3 głosów: 5 (60%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (62)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  Możliwość komentowania została wyłączona.
  ~ mieszkanka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  62
  Brak słów na to wszystko.
  ~ Inwestor
  9 miesięcy temu ocena: 100%  61
  Adam jak stawka???
  ~ Kiki
  9 miesięcy temu ocena: 100%  60
  "cała teść"? Cała Jarocińska. Całkowity brak profesjonalizmu.
  ~ Ponad wszystktko Adam
  9 miesięcy temu ocena: 57%  59
  Super zdjęcie ! Oddaje obraz sytuacji !
  ~ Tak ma być
  9 miesięcy temu ocena: 20%  58
  Dobrze że CBA współpracuje z naszą władzą. Chodzi o to żeby nikt nie miał wątpliwości że wszystko jest przejrzyste na zicher. !
  ~ poczucie wstydu
  9 miesięcy temu ocena: 75%  57
  Czy rodzicom osób pracujących w jarocińskich urzędach podległych adamowi.p i spółkach miejskich nie wstyd, ze ich dzieci tam pracują ? Co w ogóle miejscowi ludzie myślą o swoich dzieciach, gdy widzą takie informacje ?
  ~ 1521
  9 miesięcy temu ocena: 93%  56
  Nie tylko dzieci, całe rodziny pracują..
  ~ Deutschland, Deutschland uber alles !
  9 miesięcy temu ocena: 25%  55
  Adam, Adam ponad wszystko !
  ~ Franek
  9 miesięcy temu ocena: 29%  54
  na mieście a nawet poza Jarocinem co raz głosniej o spodziewanej dymisji burmistrza Pawlickiego, jarocińskie piekiełko ożyje i znów pokażą się jarocińskie szumowiny i malowani "uczciwi"dzialacze i pseudo samorządowcy samorządowcy
  ~ 1130
  9 miesięcy temu ocena: 82%  53
  Franek pojadłeś wszystkie rozumy świata, a nie wiesz co się wokół Ciebie dzieje..
  ~ botoksowy Adaś
  9 miesięcy temu ocena: 84%  52
  Czekamy na książkę opalonego wuja jak się robi przetargi w Jarocinie, będzie bestseler zapewniam
  ~ wsx
  9 miesięcy temu ocena: 83%  51
  Na FB powstało kilka różnych niby to stron informacyjnych o Jarocinie. I co tam jest? Brak rzetelnych wiadomości, tylko opalona propaganda. https://www.facebook.com/ejaro...
  ~ tu wszystko gra
  9 miesięcy temu ocena: 90%  50
  ale nic się przecież nie stało, co z tego ze CBA, że pracy nie ma, że wody nie ma, że basenów nie ma...
  ~ Adam do przodu
  9 miesięcy temu ocena: 11%  49
  Nie daj się Adam!! Opozycja bezradna i bez pomysłu na przyszłość tylko donosi i pisze donosy ! nic nie potrafi dla mieszkańców i dla JAROCINA zaproponować! Ich nienawiść zje ich samych !! do przodu , nie ma co się oglądać na cba i inne donosy ! gdyby coś było niezgodne z prawem dawno już byłoby w prokuraturze,a tak cały czas szukają i szukają i poszukać nic nie mogą ! A szczury do kanałów uciekać - tam wasze miejsce !!
  ~ 1611
  9 miesięcy temu ocena: 88%  48
  Ale Cię poniosło. My mieszkańcy cieszymy się, że teraz jest ta opozycja, bo pomału odkrywa karty samorządu jarocińskiego, a maszynki do głosowania już zaczynają mieć nie tęgie miny na sesjach..
  ~ ?
  9 miesięcy temu ocena: 86%  47
  domyślam się , że część społeczeństwa gminy jarocińskiej ma cechy osobowości podobne do ich wybrańca ? Inwestorzy już walą drzwiami i oknami?
  ~ qaz
  9 miesięcy temu ocena: 88%  46
  CBA powinno się zająć wcześniejszymi przetargami. Jeśli taka sytuacja miała miejsce jak w omawianej sprawie, to ktoś powinien za to odpowiedzieć. To jest niedopuszczalne, korupcjogenne.
  ~ Nie zaprzańcom
  9 miesięcy temu ocena: 16%  45
  Możecie skoczyć Adamowi komuchy na dyszel ! Bardzo dobrze, że wy złodzieje tu nie rządzicie bo miasto byłoby już dawno rozszabrowane przez was i waszą klikę !
  ~ Zyga
  9 miesięcy temu ocena: 89%  44
  Właśnie takich ludzi jak ty Adam potrzebuje .... bezrefleksyjnych oddanych tepych wyznawców którzy chętnie zajmą się jego jak to piszesz „dyszlem”....smacznego
  ~ DARIUSZ KYCIA
  9 miesięcy temu ocena: 81%  43
  I tak oto widzimy upadek demokracji.Niedojrzałe społeczeństwo w połączeniu ze słabym państwem i rezultaty mamy przed sobą.Kilka osób stworzyło system podporządkowany własnym interesom i szybkiemu dorobieniu się majątku bez pracy. A ponieważ siła,duma ,godność ,honor narodu to teraz nic nie znaczy mamy nijakość,obojętność,kumoterstwo,nie wychylanie się,kalkulowanie.Od roku 2007 próbuje przekazać instytucją i społeczeństwu co się tutaj dzieje.Sprawy nie zaszły by tak daleko gdyby reagowano wcześniej nie było by majątków w różnych miejscach kilku rozczarowanych żon itp.
  ~ Gnojek
  9 miesięcy temu ocena: 33%  42
  Darek bo opowiemy jak TOBIE bliski człowiek posikał się w sądzie i jakim wtedy okazałeś się bohaterem. Raczej tchórzem bez honoru i empatii dla najbliższej osoby.
  ~ Anna
  9 miesięcy temu ocena: 91%  41
  Panie Kycia ma Pan racje Jarocinskie bagno
  ~ Zenek
  9 miesięcy temu ocena: 88%  40
  Podziękowania do CBA :) pokazują, że ktoś ma już pełne gacie i wije się jak piskorz.
  ~ KORDIAN
  9 miesięcy temu ocena: 100%  39
  Niech przyduszą szeregowych pracowników, to dojdą do Głowy tej Hydry :)
  ~ Złodziej Jarocina
  9 miesięcy temu ocena: 79%  38
  Adam! Kelner powinien zrobić jeszcze Łaskę funkcjonariuszom CBA? Hahaha! Zrobił? Hahaha!
  ~ Guru
  9 miesięcy temu ocena: 90%  37
  Jak długo jeszcze Pawlicki będzie traktował ludzi jak bezmyślnych idiotów i wciskał im ciemnote!!!! Czy lud jarocinski naprawdę jest tak ciemny ze nie widzi tych szemranych kombinacji i interesów ??? CBA powstrzymuje z góry zaplanowany wał na grube złotówki a zadowolony z siebie burmistrz wydaje oświadczenie....
  ~ jula
  9 miesięcy temu ocena: 55%  36
  - Guru ,myślisz że Jarocinek to miasteczko ,,rond i lodów''
  ~ 959
  9 miesięcy temu ocena: 93%  35
  Guru, lud jarociński widzi, ale też tylko wierzy we wszystkie bajki mu nadawane. Ludowi jarocińskiemu wystarczą niepotrzebne łączniki, z rondami za grube miliony, parę wyciętych drzew, trochę świecidełek i jest w siódmym niebie. A co dalej to nie myśli. Nasze miasto upada. Brak przyszłości. Jeszcze trochę to młodzi wszyscy wyjadą. Już teraz widać, że pozostali tylko ci, co są wierni ZJ. Pozostaną tylko emeryci i renciści, a opłaty im tak wzrosną, że będą siadać naokoło tych przechwalonych rond i czekać na miskę zupy..
  ~ Marek
  9 miesięcy temu ocena: 93%  34
  Brawo opozycja za podniesienie tego tematu. Dużo nie brakowało a spora część gminnego majatku trafiłaby w szemranych okolicznosciach do skazanego za..... lub jakiegoś podstawionego słupka.
  ~ nn
  9 miesięcy temu ocena: 91%  33
  Przypadek, zbieg okoliczności? Aby w bezpośrednim sąsiedztwie działki (dawna baza drobudu) na siłę budować tzw łącznik 11 a 15 a tym samym uatrakcyjnić dla przyszłych lokatorów exkluzywnych mieszkań pod kątem komunikacyjnym. I jednocześnie nie dopuścić do powstania w sąsiedztwie do powstania obok strefy ekonomicznej jakże potrzebnej dla Jarocina, a powstanie której pokrzyzowaloby prywatny interes deweloperski?!
  ~ jeden grosz
  9 miesięcy temu ocena: 93%  32
  Teraz dopiero oczy otworzyłem i domyślam się dlaczego PCK przegrało przetarg o JEDEN GROSZ
  ~ no i co
  9 miesięcy temu ocena: 91%  31
  Mam nadzieje, że mieszkańcy gminy Jarocin wreszcie się ockną.Ta informacja pokazuje sposoby 'uczciwego' działania.
  ~ Ocknięta
  9 miesięcy temu ocena: 93%  30
  Nikt się nie ocknie. Zapatrzeni w złodzieja jak w Boga. Przecież nic się nie stało. To opalony anulował przetarg.. nic się jarociniacy nie nauczyli po wcześniejszych wybrykach
  ~ maciek
  9 miesięcy temu ocena: 88%  29
  Ocknąć to było przed jesiennymi wyborami 2018
  ~ nn
  9 miesięcy temu ocena: 85%  28
  Tereny przeznaczone pod inwestycje, przy obwodnicy sprzedawać rolnikowi? A czy te tereny nie są położone opodal nieruchomości (dawnej bazy drobudu) na której ma powstać osiedle chronione, dlatego kasiastych?
  ~ Ciekawe
  9 miesięcy temu ocena: 100%  27
  Ciekawe czy swoje prywatne grunty też by sprzedawał jako rolne?
  ~ RozwójNaKredyt
  9 miesięcy temu ocena: 88%  26
  Od 15:30 do 17:00 wszystkie komentarze zostały usunięte. Propaganda sukcesu?
  ~ Dobra rada człowieka dobrze znającego Skazanego za ...
  9 miesięcy temu ocena: 90%  25
  Już od dawna GJ usuwa niewygodne komentarze dla Skazanego za .. i ZJ, albo szybko wrzuca kolejne niby "ważne" tematy byle by tylko nie krytykować ROZWOJU, wszystko to jedna wielka sitwa i układ, mam nadzieje, że służby cały czas będą miały na OKU Skazanego za ..., bo na radnych z ZJ nie ma co liczyć !!!
  ~ Dobra rada człowieka dobrze znającego Skazanego za ...
  9 miesięcy temu ocena: 86%  24
  Teraz ludzie uczciwi i myślący zadają sobie pytanie: ile było takich przetargów co powinny być unieważnione ?????? Kto myśli, że Skazany za ... się zmienił to jest w błędzie. CBA powinno z definicji sprawdzać każdy przetarg ogłaszany przez gminę podczas rządów Skazanego za ..., to zatrzyma jego ROZWÓJ !!!!
  ~ DARIUSZ KYCIA
  9 miesięcy temu ocena: 79%  23
  Walka z korupcją to priorytet
  ~ DARIUSZ KYCIA
  9 miesięcy temu ocena: 81%  22
  Walka z korupcją.
  ~ jula
  9 miesięcy temu ocena: 56%  21
  Odp..... się od p. Pawlickiego - nikt kopert nie otwierał , po prostu zapomnieli je zalepić.
  ~ PJA tu wszystko gra
  9 miesięcy temu ocena: 71%  20
  Czy będą wyłamywać drzwi o 6 rano w przyszłym tygodniu ? Bo się boję.
  ~ adam
  9 miesięcy temu ocena: 92%  19
  A miało być tak pięknie dla ciemnego ludu kolejne rondo a dla mnie różnica :)
  ~ abc
  9 miesięcy temu ocena: 92%  18
  Czy taka sytuacja miała miejsce podczas innych przetargów, że koperty były już otwarte?????
  ~ zapraszamy częściej - lepiej późno niż wcale
  9 miesięcy temu ocena: 87%  17
  CBA raz przyjechało i raz były otwarte koperty - może różnie dedukować :)
  ~ abc
  9 miesięcy temu ocena: 87%  16
  Obywatel Pawlicki oświadcza, że "W związku z tym, aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń co do poprawności przeprowadzenia przetargu, podjąłem decyzję o unieważnieniu postępowania i jego ponownym ogłoszeniu."..............................Obywatelu Pawlicki forma oświadczenia jest niewłaściwa w czasie, bo na takie podejrzenie wskazuje CBA i to już się stało. Nie da się uniknąć czegoś co już się stało.
  ~ xxxx
  9 miesięcy temu ocena: 87%  15
  Ale bzdury. Koperty były wcześniej otwarte i tu jest wałek a on mówi o prawnych problemach hahahahah
  ~ Ola
  9 miesięcy temu ocena: 58%  14
  ktoś tutaj w komentarzach napisał: ziemi jarocińskiej nigdy nie uwierzę, zapomniał dodać: PISowi przede wszystkim, hej!
  ~ Art
  9 miesięcy temu ocena: 87%  13
  Otworzyli prze złożeniem! Tu powinien wejść prokurator!
  ~ Pachura
  9 miesięcy temu ocena: 87%  12
  Co robili "słynni" radcy prawni urzędu przed ogłoszeniem przetargu? Nie analizowali? Jak może tak prawy i sprawiedliwy burmistrz takie knoty w świat wypuszczać? Aż to nieprawdopodobne....
  ~ serial trwa
  9 miesięcy temu ocena: 87%  11
  Radnych podał do prokuratury. Teraz poda funkcjonariuszy CBA? O co tutaj chodzi?
  ~ kierowca_autobusu
  9 miesięcy temu ocena: 55%  10
  Klask, klask, klask, klask.
  ~ mrówa
  9 miesięcy temu ocena: 84%  9
  Bareja pełną gębą....
  ~ Alik
  9 miesięcy temu ocena: 83%  8
  Ciąg dalszy w prokuraturze
  ~ Alik
  9 miesięcy temu ocena: 88%  7
  23 maja 2019 roku, tj. w dniu, w którym miała odbyć się część jawna przetargu, funkcjonariusze udali się do Urzędu Miejskiego w Jarocinie i uczestniczyli w części jawnej przetargu. Wówczas zaobserwowali, że koperty zawierające oferty zostały już wcześniej otwarte przez pracowników Urzędu Miejskiego. Zachowanie takie było sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, a ponadto wystąpienie takiej sytuacji stworzyło możliwość wglądu w treść oferty i okazję do wywierania wpływu na wynik przetargu poprzez manipulację przebiegiem postępowania. W szczególności mogło dojść do ujawnienia ceny zawartej w ofercie, co godzi w zasadę uczciwej konkurencji oraz zasadę niejawności ofert przed momentem ich otwarcia w części jawnej przetargu. 24 maja 2019 roku, Delegatura CBA w Poznaniu wystąpiła do Burmistrza Jarocina z wnioskiem o unieważnienie ww. przetargu. 28 maja 2019 roku wydał on zarządzenie w sprawie jego unieważnienia. Wydział Komunikacji Społecznej CBA
  ~ Alik
  9 miesięcy temu ocena: 73%  6
  Funkcjonariusze wydziału postępowań kontrolnych poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili czynności analityczno – informacyjne dotyczące sprzedaży nieruchomości o powierzchni blisko 42 ha położonej w Jarocinie. Sprzedaż miała się odbyć w drodze przetargu pisemnego ograniczonego. Ze studium zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Jarocin wynika, że nieruchomość te zakwalifikowana została jako "tereny z przewagą obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz usług" – z wyłączeniem aktywności związanych z produkcją rolniczą i obsługą rolnictwa. Wbrew treści studium, władze Miasta i Gminy Jarocin zdecydowały się na sprzedaż ww. nieruchomości na cele rolne, zawężając tym samym krąg potencjalnych nabywców do osób uprawnionych do nabywania nieruchomości rolnych. Cenę wywoławczą określono na 3.355.000,00 zł, tj. około 8 zł/m2. 23 maja 2019 roku, tj. w dniu, w którym miała odbyć się część jawna przetargu, funkcjonariusze udali się do Urzędu Miejskiego
  ~ Alik
  9 miesięcy temu ocena: 85%  5
  https://www.cba.gov.pl/pl/kont...
  ~ PJA
  9 miesięcy temu ocena: 70%  4
  i komu wierzyć ? :-))))))))))))))
  ~ 1353
  9 miesięcy temu ocena: 86%  3
  Ziemi Jarocińskiej nigdy nie uwierzę.
  ~ Zainteresowany
  9 miesięcy temu ocena: 86%  2
  Troszkę inaczej tutaj to wygląda https://www.cba.gov.pl/pl/kont...
  ~ jula
  9 miesięcy temu ocena: 58%  1
  - czepiasz się szczegółów a Pan Burmistrz podziękował agentom i to na piśmie że ,,wskazali wątpliwości prawne''