R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Całkowite zaćmienie Krwawego Superksiężyca. Kiedy oglądać? [WIDEO]

› zwielkopolski24› Wielkopolska 4 miesiące temu    20.01.2019
Jakub Niewiada
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Pixabay

Wielkopolska. Superksiężyc. NASA. Dziś w nocy będzie można zaobserwować niezwykłe zaćmienie księżyca. 

 

 

R E K L A M A

W poniedziałek (21 stycznia) będziemy świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego. Bez użycia żadnego specjalistycznego sprzętu, będziemy mogli zaobserwować tzw. Superksiężyc. 

 

Gdy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi i jednocześnie jest bliski pełni, wtedy pojawia się Superksiężyc. Zjawisko to cechuje się jasną oraz większą niż zwykle tarczą Księżyca. 

 

CZYTAJ TAKŻE: Nie zdążyliście zobaczyć najdłuższego zaćmienia Księżyca? MAMY ZDJĘCIA [KLIKNIJ]

 

Pracownicy NASA informują, że podczas tego zjawiska Księżyc jest do 14% większy i do 30% jaśniejszy. Dzięki temu ziemscy obserwatorzy będą mogli gołym okiem cieszyć się jego niezwykłym widokiem.

Tegoroczne zaćmienie potrwa prawie 1 godzinę i 45 minut. Następne tak długie zjawisko będzie można zaobserwować dopiero w 2123 r. 

W tym czasie będzie można zaobserwować także inne zjawisko, tzw. Krwawy Księżyc. Podczas tego zdarzenia księżyc przybierze czerwoną barwę. Stanie się tak, ponieważ światło słoneczne będzie przedzierać się przez ziemską atmosferę i oświetli księżyc w podobny sposób jak jest to zauważalne podczas wschodów i zachodów słońca. 

Najlepiej te zjawiska podziwiać na otwartym terenie, ponieważ światła w miastach mogą przeszkaać podczas obserwacji. 

 

 

źródło: youtube/NASA

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ ar
4 miesiące temu ocena: 100%  6
Ciekawostka dotycząca kształtu ciał niebieskich na podstawie obserwacji Ziemi: 1. horyznont do przekroczenia drugiej prędkości kosmicznej jest zawsze linią prostą, 2. gdyby badać kształt Ziemii przykładając do jej powierzchni idealnie prosty, długi liniał, to względem jego początku ustawionego pod kątem prostym do pionu, wraz z długością liniału wbijałby się on w skorupę ziemską (co sugerowałoby, że Ziemia jest wklęsła), 3. z przestrzeni kosmicznej Ziemia jest widziana tak jak inne planety (jak wypukła kulka). Nie trudno sprawdzić tezę pierwszą wyprostowując w jakimś programie komputerowym zdjęcia robione z orbity obiektywami zniekształcającymi typu "rybie oko", a tezę drugą potwierdzono już w przeszłości bardzo drogim doświadczeniem, którego wynik można znaleźć gdzieś w sieci... Warto zauważyć też, że np. natura światła też jest dualna: korpuskularno-falowa, a natura uwielbia fraktalne samopodobieństwa... : Kształt ciał niebieskich jest więc duallny: wklęsło-wypukły.
~ ar
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Wszystko zależy od punktu obserwatora, czy patrzy on z przestrzeni planety, czy z przestrzeni kosmicznej.
~ Niewiada się nie wysilił.
4 miesiące temu ocena: 67%  4
Jak podają eksperci, Zaćmienie Krwawego Księżyca zobaczą również mieszkańcy Europy środkowej. Pierwsze efekty od 4:33 rano czasu polskiego. Pełne zaćmienie spodziewane jest od 6:12 do 6:45.
~ Pytanie
4 miesiące temu ocena: 100%  3
Ale o której??
~ bb
4 miesiące temu ocena: 100%  2
w południe
R E K L A M A
~ Zainteresowany
4 miesiące temu ocena: 100%  1
O ktorej godzinie???? Napiszcie bo chyba nie od razu jak tylko wzejdzie?????
R E K L A M A
R E K L A M A