ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Dorabiałeś do świadczenia w ubiegłym roku? Poinformuj ZUS do końca lutego

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    22.02.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Uniwersalne portalu

Wielkopolska. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS w Wielkopolsce. Wielkopolski ZUS

Ważna informacja dla osób, które w ubiegłym roku dorabiały sobie do renty bądź emerytury.

Masz jeszcze kilka dni na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy w 2017 r. pracowali zawodowo, powinni do 28 lutego br. powiadomić ubezpieczyciela o osiągniętych w danym roku przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym - miesięcznym lub rocznym - w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy.

- Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy, zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą) powinny przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie/oświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Urzędnicy przypominają, że w przypadku nie przekazania do zakładu powyższych informacji, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia, a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych, gdyż osiągany przez emeryta/rencistę przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Zmniejszeniu podlega emerytura/renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.

W 2017 r. kwoty te kształtowały się następująco:

Gdy przekroczony zostaje próg 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie umniejsza się o kwotę przekroczenia, maksymalnie zaś (gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia) o kwotę:

565,53 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;

424,18 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;

480,73 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń, mogą zarobkować bez ograniczeń i nie muszą powiadamiać ZUS o osiąganych zarobkach.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jarociniak
ponad rok temu ocena: 100%  3
Okradają Polaków z ciężko zarobionych pieniędzy. Płacisz przez 40 lat składki po 1200 zł ,a gdy skończysz 65 lat dają Ci ledwie 850 zł emerytury. A zakładając że będę żył jeszcze 30 lat, to co się dzieje z moimi pieniędzmi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KaBe
ponad rok temu 2
Na konto ZUS wpływają nasze składki. Jak zarabiamy mniej niż 70% to cisza i sami nie podwyższą naszego świadczenia ale jak więcej, to wstrzymują wypłatę bez uprzedzenia. Jak maja dać to trzeba się prosić, żeby zabrać, to są pierwsi!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pegaz
ponad rok temu 1
Są pierwsi , a winni temu to, Kiszczak, Jaruzelski , Tusk i Putin, - za to kaczki mają się dobrze.