ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Helenka - wojowniczka, która chce żyć

› zwielkopolski24› Wielkopolska 5 miesięcy temu    14.09.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Wielkopolska. Helenka Wojtyczka cierpi na niewydolność oddechową. Oddycha za nią respirator. Jedyną szansą dla 2-latki jest przeszczep płuc w Austrii. Na to potrzeba jednak pieniędzy.

 

 

 Helenka Wojtyczka z Jezior w lipcu obchodziła 2. urodziny. Od urodzenia cierpi na niewydolność oddechową. - Zauważono to w drugiej dobie jej życia - wspomina Marzena Wojtyczka, mama Helenki. Dziewczynka przez 3 miesiące była wentylowana mechanicznie, a przez 1,5 miesiąca na tzw. CPAP - metodzie wspomagania oddychania. Jej stan bardzo się pogorszył, kiedy zaatakowały ją rotawirusy i wdała się sepsa. Helenka musiała być z powrotem zaintubowana. - Po miesiącu została poddana zabiegowi tracheotomii (wykonywany w celu udrożnienia dróg oddechowych, polegający na otwarciu przedniej ściany tchawicy w celu umożliwienia wentylacji - przyp. red). Zarówno w wykonanej tomografii płuc, jak i prześwietleniu rtg obraz płuc był nieprawidłowy. Helenka nie potrafiła samodzielnie pić - jej odruch ssania i przełykania zanikł, dlatego też karmiona była przez sondę. Później miała wykonany zabieg gastrostomii, która umożliwiała podawanie jej pożywienia do żołądka. Dopiero po wielu miesiącach ćwiczeń mała zaczęła sama przełykać - dodaje mama Helenki.

 

 

Pierwszych 17 miesięcy życia dziewczynka spędziła w szpitalu. Pierwszy raz do domu w Jeziorach rodzice mogli ją zabrać w grudniu ubiegłego roku - czytamy na rawicz24.pl.

 

- Niestety, cały czas wymaga wspomagania oddechowego oraz dalszej diagnostyki i wielospecjalistycznej opieki: intensywnej rehabilitacji, opieki neurologopedycznej, neurologicznej, pulmonologicznej i laryngologicznej. Znajduje się w programie tzw. wentylacji domowej - całkowicie zależna od wentylacji, respiratora i wysokich stężeń tlenu. Jedyną opcją terapeutyczną jest przeszczep płuc. Będziemy o to walczyć, bo nasza mała wojowniczka chce żyć! Płuca będą coraz bardziej chore i może dojść do sytuacji, że sprzęt, który pomaga Helence żyć już nie pomoże - podkreśla Marzena Wojtyczka.

 

W Polsce nie przeprowadza się tego typu zabiegów u tak małych dzieci. Dlatego rodzina Wojtyczków nawiązała kontakt z ośrodkiem w Austrii.

 

- Wykonuje on transplantacje płuc u dzieci i deklaruje możliwość objęcia Helenki opieką medyczną. Złożyliśmy wniosek do NFZ z prośbą o pokrycie kosztów transportu i operacji. Koszty bieżące i te związane z wyjazdem, opłacenie tłumacza będą wysokie. Pragniemy towarzyszyć naszemu dziecku być z nią każdego dnia, a nie wiemy jak długi będzie to pobyt, dlatego liczymy na pomoc ludzi, którym los Helenki nie jest obojętny - dodaje mama dziewczynki.

Rzesza ludzi dobrej woli Helenkę wspiera gros osób - począwszy od okolicznych mieszkańców z sołtysami na czele. Jako pierwsi pomoc zaoferowali mieszkańcy Jezior przygotowując Piknik Rodzinny, połączony z akcją charytatywną dla 11-miesięcznej wówczas Helenki. - To jest tak dużo osób, często nam nieznanych, że boję się wymieniać, żeby kogoś nie pominąć - podkreśla Marzena Wojtyczka. W ostatnim czasie dla Helenki grali miłośnicy kopa. Z pomocą ruszyła też Dagmara Jernaś z Janowa, która przy współpracy z Karoliną Ignasiak uzbierały od mieszkańców ich wioski 2.117 zł, 20 euro i 100 dolarów. - W świecie, gdzie tyle mówi się złego na temat młodzieży, okazuje się, że mamy wspaniałych młodych i wrażliwych ludzi, którzy chętnie poświęcają swój czas na pomoc innym - podkreśla Mateusz Janicki ze Stasina, wzruszony postawą młodych mieszkanek Janowa. Helenka może liczyć również na wsparcie Bractwa Kurkowego z Jutrosina, organizatorów zawodów konnych w powożeniu, które odbyły się Zawadach i wielu osób indywidualnych.

 

- Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy chcą nam pomóc. Każdy gest, każde dobre słowo ma dla nas przeogromną moc, zwłaszcza w tych najtrudniejszych momentach. Helena jest pogodnym wspaniałym dzieckiem. Mimo strasznej choroby rozwija się prawidłowo. Daje wiele radości i szczęścia zarówno nam, jak i tym wszystkim, którzy ją poznają - zaznacza Marzena Wojtyczka.

 

Helence można pomóc wpłacając darowiznę na konto 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001 tytułem Wojtyczka, 8983.
 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.