ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

JAROCIN FESTIWAL 2018. Motyw Rotten. Expistols ambasadorem festiwalu

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    9.02.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Materiały organizatora

KULTURA: Jarocin Festiwal 2018. Organizatorzy ujawniają pierwsze gwiazdy tegorocznego festiwalu. Na początek legendarny wokalista i lider Sex Pistols.

 

Jarocin Festiwal 2018 odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal zagra znów na 4 scenach, na których zaplanowano ponad 50 koncertów.

Jedną z gwiazd będzie Johnny Rotten. - W latach 70-tych XX wieku swoją muzyką rzucił wyzwanie brytyjskiemu społeczeństwu, a jak się później okazało także globalnej kulturze, dając światu punk rocka. John ‘Johnny Rotten’ Lydon - legendarny wokalista i lider najpierw Sex Pistols, a od roku 1978 do dziś przede wszystkim Public Image Limited wystąpi w Jarocinie w specjalnej roli – informują organizatorzy.

- Głównym wydarzeniem będzie oczywiście koncert Public Image Limited (PiL) zprzekrojowym materialem z 10 albumów grupy, ale to nie wszystko.Rottenowi i jego twórczości będzie poświęcony każdy festiwalowy element – od kina,przez wystawy i spotkania, aż po książki i wystrój miasta. Wszystko to ma przybliżyć iuhonorować sylwetkę Johna Lydona na festiwalu, który w latach 80-tych XX wieku dał rodowód polskiemu punk rockowi.

Pomysłodawcy ściągnięcia expistolsa do Jarocina podkreślają, że Rotten to postać barwna i wielowymiarowa. Zagrał w kilkunastu filmach, rysuje, śpiewa, ale przede wszystkim od lat pisze ważne i odważne słowa. Potrafi zaskoczyć polityczną wypowiedzią i zadeklarować chęć występu na Eurowizji. „To postać na miarę naszych czasów i jeden z ojców tego, co chwilę później zyskało niebywałą muzyczną moc właśnie w Jarocinie – punk rocka. To będzie niezwykłe spotkanie” – mówi Michał Wiraszko, szef artystyczny Jarocin Festiwal.

Od powrotu na scenę w roku 2009 Public Image Limited występuje w najdłużejgrającym wspólnie składzie John Lydon (śpiew), Lu Edmonds (gitary), Bruce Smith (perkusja) oraz Scott Firth (bas). Lu Edmonds i Bruce Smith tworzyli grupę już w latach 80-tych.

Z rodzimych artystów – rolę Ambasadora JF’18 przyjmie Wojtek Mazolewski. Założyciel i lider zespołów Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jego muzyczna aktywność wywołała w Polsce boom na muzykę improwizowaną i przywróciła światu polski jazz w początkach XXI wieku. Jest jednym z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artystą. Wystpi w Jarocinie z programem Punk Freud Army, ale nie tylko. Rola Ambasadora to także współkreacja festiwalowych projektów specjalnych, spotkania i panele tematyczne oraz aktywności pozamuzyczne.

Festiwal już drugi rok z rzędu odbędzie się w przestrzeni miejskiej Jarocina. Naczterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciuartystów. Nie zabraknie też Rytmów Młodych – legendarnego konkursu dla debiutantów, w jury którego zasiądzie w tym roku m.in. Katarzyna Nosowska, laureatka Rytmów w roku 1992.

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!