R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Kora zmarła w sobotę. Stańko odszedł w niedzielę. Oboje grali na Jarocin Festiwal

7 miesięcy temu    29.07.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 9 ocen 1 / 100%
A A A
Kora Jackowska po raz ostatni występowała na Jarocin Festiwal w 2010. Stańko zagrał w ubiegłorocznej edycji imprezy Kora Jackowska po raz ostatni występowała na Jarocin Festiwal w 2010. Stańko zagrał w ubiegłorocznej edycji imprezy  fot. Bartek Nawrocki/Archiwum portalu/YT

Naprawdę smutny weekend dla polskiej muzyki rockowej, świata jazzu, wszyskich fanów i sceny Jarocin Festiwal. W sobotę Polskę obiegła informacja o śmierci Kory Jackowskiej, wokalistki legendarnego Maanamu. Dzisiaj poinformowano, że nie żyje Tomasz Stańko. 

 

R E K L A M A

Jazzman był gwiazdą ubiegłorocznego Jarocin Festiwal, gdzie zagrał niazapomniany koncert z Enrico Rava [ZOBACZ TUTATJ]. 

Z kolei Kora Olga Jackowska ostatni raz na Jarocinie wystąpiła w 2010 roku. Była gościem jubileuszowego koncertu T-Love. 

Byliście na tych koncertach? Jak wspominacie artystów? Tamte wydarzenia? 

TOMASZ JANKOWSKI WSPOMINA KORĘ:

Z twórczością Kory zetknąłem się jako dziecko, gdzieś na początku podstawówki. Razem z kolegą słuchaliśmy płyt winylowych jego starszego brata. Były to głównie ówczesne polskie zespoły, takie jak Lady Pank, Kombi, TSA czy Maanam. Później, kiedy za pieniądze z Pierwszej Komunii kupiłem sobie upragniony własny radiomagnetofon, pierwszą kasetą, jaką nabyłem, był właśnie Maanam. „Zdrada”, „Krakowski spleen”, „Jestem kobietą” czy ukochana „Lucciola” przez długi czas rozbrzmiewały w moim domu. W latach 90-tych mniej już słuchałem Maanamu. Sporadycznie tylko. Pamiętam jednak doskonale koncert Kory podczas Jarocin Festiwal w 2010 roku. Występowała wówczas z młodymi muzykami, ale werwą i energią biła ich wszystkich na głowę i to razem wziętych. Ogień na scenie, ogień jako kobieta. Swego czasu z Dziećmi Jarocina wykonywaliśmy utwór "Raz dwa raz dwa". Ta piosenka też jest na wspomnianej wyżej kastecie. A sama kaseta od ponad 30 lat nadal na mojej półce.

JULIA TALARCZYK (SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA) O KORZE I STAŃKO:

Twórczość Kory towarzyszy mi przez całe życie. Najpierw rodzinny dom, w którym słuchało się winyli Maanamu i z pewnością widziany w telewizji teledysk "Lucciola", niezwykle hipnotyczny i dlatego tak bardzo zapamiętany jeszcze w dzieciństwie. Potem był nastoletni etap zachwytu nie tylko nad muzyką, ale wyjątkowymi tekstami. Nigdy nie zapomnę Przystanku Woodstock z 1999 r. i mojego pierwszego koncertu Maanamu. Wraz z przyjaciółmi z Jarocina i okolic mieliśmy wielką flagę "Jarocin" i powędrowaliśmy z nią pod scenę. Kosmiczne wspomnienia. Czuję, jakby odszedł mi ktoś bliski. Kora jest także częścią mojej opowieści po Spichlerzu Polskiego Rocka. Wielbię ją za twórczość, osobowość i umiłowanie wolności. Odeszła kobieta mocy, emocjonalna, poetycka i niezwykle szczera. Ściemnia się...

Pierwsze wspomnienie Tomasza Stańko to jego trąbka na płycie Krzysztofa Komedy "Astigmatic". Twórczością Stańko zapoznał mnie kolega ze studiów, który był wielkim fanem jazzu. I w ten oto sposób nie dało się nie słuchać mistrza. Zabierał nas w muzyczne podróże, które towarzyszyły wielu spotkaniom towarzyskim w akademiku. Oprócz niezwykłej twórczości artysta przekonywał mnie również swoją wyrazistą i buntowniczą osobowością, która stanowi o wartości jego muzyki. Sam Stańko mawiał, że miał skłonności do tego, co anarchistyczne, a gdyby urodził się później pewnie byłby rockmanem albo hiphopowcem. Niestety nie było mi dane zobaczyć mistrza na jarocińskiej scenie w zeszłym roku. Nie mogłam opuścić pokładu Spichlerza Polskiego Rocka, ale to już inne uroki tej wyjątkowej pracy.

ROBERT KAŹMIERCZAK O STAŃCE:

Chyba w Trójce usłyszałem dwanaście lat temu, że w zabytkowej stodole w Janowcu nad Wisłą odbędzie się niezwykły koncert. Zaledwie dla 200 osób mieli zagrać Tomasz Stanko i Wojciech Waglewski. Już nie pamiętam, w jaki cudowny sposób kupiłem dwa z dostępnych 200 biletów, ale 29 kwietnia 2006 r. pozwoliliśmy się zamknąć z Mistrzami w stodole. Ten koncert w mojej pamięci zachował się jako jedno z tych wydarzeń muzycznych, które mogłyby się nigdy nie kończyć. Nie pamiętam już co zagrali, ale zapewne "Papierosy i gin" i "Zbiera mi się", bo kilka miesięcy wcześniej ukazała się płyta Voo Voo "21", na której w obu piosenkach gościnnie zagrał Tomasz Stańko. Pewnie był też "Rosemary's Baby Theme", bo później duetowi TS & WW zdarzało się ten utwór wspólnie wykonywać. Często tak mam, że kiedy coś mi się bardzo bardzo podoba, to chciałbym, aby mogli to także zobaczyć, usłyszeć, dotknąć także inni jarociniacy. Oczywiście w Jarocinie. Tak było z muzyką Tomasza Stańko, najlepiej w duecie z Wojciechem Waglewskim. Przez jedenaście lat wydawało mi się, że pozostanie to jedynie w sferze marzeń. Motywacją był pewien artysta, a raczej jego menadżerka, która chciała temu artyście zorganizować podczas Jarocin Festiwal 2017 jubileuszowy koncert. Bo on przez tyle lat związany z Jarocinem, bardzo chce i my też pewnie byśmy chcieli. W programie festiwalu Michał Wiraszko zarezerwował miejsce i czas. Mijały tygodnie, ale nie pojawiały się żadne konkrety ze strony menedżerki odnośnie tego jubileuszowego wydarzenia. Kiedy wreszcie na początku lutego 2017 przesłała propozycję z ofertą cenową, uznaliśmy, że w tej branży trzeba być przynajmniej trochę bezczelnym, a przynajmniej umieć składać śmiałe propozycje. Skoro tak bardzo rozszerzaliśmy formułę muzyczną festiwalu w Jarocinie, Michał napisał e-maila do Pani Anny Stańko - córki Tomasza Stańko, zajmującej się organizacją koncertów taty. Przyszła odpowiedź: "Dziękuję za maila i propozycję. W tym czasie tata jest na trasie z Enrico Ravą. Czy pasowałby Państwu ten projekt? Jest dosyć kosztowny, (...) ale to unikalna sprawa. Będą grać na takich kultowych festiwalach, jak North Sea, Perugia.". Tomasz Stańko i Enrico Rava - dwie światowe legendy jazzu w Jarocinie? Tam, gdzie są trzy kropeczki w nawiasie, pojawiła się kwota. Była o połowę niższa od tej, jaką zaproponowała za jubileuszowy koncert pewnego "związanego z Jarocinem" artysty jego menedżerka. Tej menedżerce podziękowaliśmy. Zaprosiliśmy Tomasza Stańko.

 

ZOBACZ WIDEO PONIŻEJ

Kora na JF 2010

Tomasz Stańko i Enrico Rava na JF 2017

Tomasz Stańko i Enrico Rava na JF 2017

Kora na JF 2010

 

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ekolog
7 miesięcy temu ocena: 100%  9
To już wiem jaki temat nasteonego Festiwalu "Pamięci Kory żałobny rapsod", a na nastepny, nastepny moze byc jeszcze ktos nieżywy wyjety z szafy, bo po co dawac szanse zyjacym, lepiej zyc benefisami, przeszłoscia..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oj
7 miesięcy temu ocena: 0%  8
Ojej naprawde oboje grali na Jarocin Festiwal..szok
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ agness
7 miesięcy temu ocena: 100%  7
to były czasy, super festiwal a nie jak teraz tandetny festyn
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2Jarek
7 miesięcy temu ocena: 0%  6
Pierwsze spotkanie z Maanam na festiwalu w Jarocinie po koncercie w amfiteatrze. Dostałem od Kory naklejki zespołu. Jedna z nich, czarna nazwa zespołu na żółtym tle, trafiła na szkolną torbę. Ulubione: "Elektrospiro kontra Zanzara" , "Szare miraże"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ check
7 miesięcy temu ocena: 75%  5
Jarocin Festiwal - jakiego rodzaju muzyka jest na tym festiwalu ? Dla kogo ten festiwal. Obserwuję i nie wiem dla kogo te bilety ? jaki gatunek muzyki ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ toś
7 miesięcy temu ocena: 67%  4
Oby ta zła passa nie przeszła na organizatorów festiwalu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
7 miesięcy temu ocena: 20%  3
Dla Kory i Stańka po piosence , by trwały w duszach słuchaczy ich piosenki https://www.youtube.com/watch?... https://www.youtube.com/watch?...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
7 miesięcy temu 2
Ktoś . to byli wykonawcy z KOREI POŁUDNIOWEJ to ty zjesz miskę ryżu a Chińczyk się przewróci z śmiechu https://www.youtube.com/watch?...
~ ktoś
7 miesięcy temu ocena: 75%  1
jacek, pizgnij sie w łep tą swoją chińszczyzną albo ryżu się nażryj, może ci na nogi pomoże, bo na głowę już chyba nie....
R E K L A M A
R E K L A M A