R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Lista mieszkańców, którzy zginęli pod hitlerowską okupacją. Niezwykła książka

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    20.02.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Materiały WUW w Poznaniu

Wielkopolska. Historia. Poznań. Poznań pod okupacją. II wojna światowa w Poznaniu. Ofiary terroru i działań wojennych

 

R E K L A M A

W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się premiera, określanej przez znawców jako unikatowa w skali kraju - publikacji pod tytułem „Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 w Poznaniu”.

To pierwsza taka książka zawierająca wykaz osób, które poniosły śmierć w okresie niemieckiej okupacji na terenie Poznania. Patronat honorowy nad opracowaniem objął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Spotkanie z współautorem publikacji Łukaszem Jastrząbem przyciągnęło szerokie grono sympatyków historii, osób zainteresowanych dziejami II wojny światowej, parlamentarzystów oraz przedstawicieli instytucji publicznych.

Książka zawiera alfabetyczny wykaz 4783 osób, ofiar II wojny światowej, które zginęły w Poznaniu. Przygotowanie listy było możliwe dzięki badaniom naukowym przeprowadzonym w zasobach poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Najważniejszymi osobami dzisiejszego spotkania są osoby, których nazwiska są wymienione w książce. To właśnie dla nich tutaj przyszliśmy - mówił Łukasz Jastrząb.

Wojewoda wielkopolski jest autorem słowa wstępnego do książki. Zdaniem Hoffmanna publikacja trafia na rynek wydawniczy w wyjątkowym okresie.

- Książka jest wstrząsającym katalogiem, w którym wymienione są osoby zamordowane oraz okoliczności ich śmierci. Warto, aby Wielkopolanie zapoznali się z efektami pracy naukowców. Myślę, że to wydawnictwo przyczyni się do zanegowania fatalnej narracji, która się pojawia i próbuje zrównać ofiary z katami - mówił wojewoda.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  R E K L A M A
  R E K L A M A