ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Naukowcy pracują nad przeciwbólową tabletką na bazie konopi

› zwielkopolski24› Wielkopolska ponad rok temu    6.03.2018
Jakub Niewiada
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Pixabay

Wielkopolska. Naukowcy z Poznania. Uniwersytet Przyrodniczy. Uniwersytet Medyczny. PAN. PozLab.

 

 

Marihuana - dla jednych cudotwórcza roślina, dla innych czyste zło. Jednak zespół naukowców z Poznania przez długi czas próbował opracować technologię pozyskania tabletki przeciwbólowej na bazie konopi. Teraz są już niemal pewni, że nowoopracowana tabletka działa. Dodatkowo przy pracy nad nią okazało się, że preparaty tworzone z marihuany mają właściwości przeciwnowotworowe. Dla potwierdzenia, potrzeba przeprowadzić dalsze badania, na które potrzeba jeszcze więcej pieniędzy.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, PAN oraz firmy PozLab pracowali przez 4 lata nad pozyskiwaniem kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC (związek odpowiedzialny za psychoaktywne właściwości marihuany). Zespół naukowców, który ogłosił zakończenie projektu sukcesem, skupił się jednak na licznych zastosowaniach farmakologicznych tej rośliny.

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, opracowana tabletka ma pomóc pacjentom onkologicznym w uśmierzaniu bólu. W projekcie zastosowano konopie włókniste, nie indyjskie, które prowadzą do uzależnień przez zawarty w nich wysoki poziom THC.

Nam zależało na wyodrębnieniu czynnika aktywnego o nazwie kannabidiol. Okazało się, że w naszych preparatach jest go ponad 20 procent - tłumaczy Onetowi prof. Ryszard Słomski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kierownik projektu.

 

Kannabidiol (CBD) nie ma działania odurzającego w przeciwieństwie do THC. Posiada jednak wiele zastosowań farmakologicznych. Pomaga pacjentom, którym dokuczają skutki chemioterapii, takie jak wymioty i nudności. Naukowcy z Poznania wykorzystali własnie ten związek do stworzenia tabletki przeciwbólowej z tak zwanego "leku przyszłości".

 

Udało nam się potwierdzić, że tabletka działa, tak jak oczekiwaliśmy. Mało tego - pod koniec naszego projektu zaczęliśmy dodawać nasz preparat do hodowli laboratoryjnych komórek nowotworowych. Mamy namacalne dowody, że w obecności naszego preparatu, te komórki giną - czytamy na portalu wiadomosci.onet.pl słowa prof. Słomskiego.

 

Jak mówi kierownik zespołu, dopiero teraz uzyskano twarde dowody na to, że preparaty z konopi mają zastosowania przeciwnowotworowe. Wcześniej były to tylko podejrzenia.

Profesor Słomski tłumaczy portalowi Onet.pl, że zespół naukowców rozmawia już na temat wytwarzania tabletki przeciwbólowej, ale jednocześnie chcą zakończyć badania nad wątkiem przeciwnowotworowym, zaznaczając przy tym, że do tego są potrzebne fundusze. Profesor zwrócił się do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o pomoc w dokończeniu badań.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ BRAWO!!!
ponad rok temu ocena: 100%  1
Wspaniali naukowcy. Gratulacje. Pozdrowienia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji