R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Niebezpieczne odpady w Wielkopolsce. Wojewoda interweniuje

› zwielkopolski24 ponad rok temu    4.02.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 2 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Żródło kppk24.pl

Wielkopolska. Wojewoda wielkopolski zorganizował spotkanie w sprawie nielegalnych odpadów, znajdujących się w Kłodawie, Depauli i Przyjmie. Omawiane były kwestie dotyczące rozwiązań prawnych i finansowych, dzięki którym możliwa będzie likwidacja składowisk.

 

R E K L A M A

Największe z nich znajduje się w Depauli (konińskie). Odkryto i przebadano je wiosną ubiegłego roku. Ale informacje do służb od mieszkańców docierały już wcześniej. W ubiegłym roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wypłynęło zgłoszenie od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Delegatura w Koninie o zakopanych oraz częściowo odkrytych nieszczelnych beczkach z nieznanymi substancjami w wyrobisku żwirowym w miejscowości Depaula (gm. Krzymów).

- Na miejsce  stwierdzono, że w hałdach piasku znajduje się nierozpoznana ilość różnych zbiorników z substancjami chemicznymi. Cześć pojemników była oznakowana. Niektóre wystawały z ziemi – informował portal kppk24.pl. - Ze względu na charakter zdarzenia na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Ostrowa Wielkopolskiego z modułem analitycznym. Na miejsce zadysponowano też Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Koninie oraz druhów z OSP Krzymów.

Strażacy chemicy z Ostrowa Wlkp. pobrali próbki, a ich analiza wykazała obecność: nadtlenku wodoru, a także substancji o charakterze kwasowym i innych niezidentyfikowanych substancji o właściwościach palnych.

Według świadków w ziemi mogą być zakopane setki beczek z niezidentyfikowanymi substancjami. Wyrobisko, do którego trafiły, miało kiedyś nawet 20 metrów głębokości. Dzisiaj teren jest niemal zrekultywowany. Nielegalne składowisko miał zorganizować właściciel wyrobiska. Sprawę badają organa ścigania, a fakt odkrycia beczek relacjonowały ogólnopolskie media [ZOBACZ WIDEO].

W spotkaniu zorganizowanym przez wojewodę Zbigniewa Hoffmanna wzięli udział przedstawiciele między innymi: komend wojewódzkich policji i straży pożarnej, WFOŚiGW, OUG, RIO oraz samorządów powiatów (kolski, koniński) i gmin Krzymowa, Goliny i Kłodawy.

- Monitoruję sytuację i uważam, że trzeba jej nadać szybszy obrót. Dla samorządów usunięcie odpadów nie jest łatwą sprawą, szczególnie ze względów finansowych, dlatego został im przedstawiony mechanizm wspierający. Musimy zintensyfikować nasze działania i doprowadzić do rozwiązania tego problemu - mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nika
ponad rok temu ocena: 100%  2
zidetifikowac tego kto kazał przywozic i niech zapłaci za likwidace
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czyściciel
ponad rok temu ocena: 100%  1
tak jest
R E K L A M A
R E K L A M A