ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AGoogle Projekt A1

Nowy zakład w Golinie - ubija, stoi, ustawia linię... i tak w kółko

› Aktualności 6 miesięcy temu    3.03.2019
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Nowa ubojnia drobiu w Golinie rozpoczęła pracę. Nie jest to jednak jeszcze normalny cykl produkcyjny. Ile kurczaków na godzinę przerabiają pracownicy?

 

W założeniach nowy zakład ma ubijać 13,5 tysiąca sztuk kurczaków na godzinę i zatrudniać na początek około 200 osób.

 

Przedsiębiorstwo, które powstało w Golinie do niedawna było firmowane nazwą Polżywność. Teraz funkcjonuje pod szyldem Zakładu Drobiarskiego Farmio.

 

[o inwestorze, który przyleciał do Jarocina helikpterem, żeby obejrzeć działkę pod budowe zakładu - szczegóły TUTAJ]

 

Póki co ubojnia pracuje na „pół gwizdka”. - Niektórzy nazywają to rozruchem, ale w przypadku żywych zwierząt jest to ubój pod nadzorem weterynaryjnym - wyjaśnia Ewa Olszewska, dyrektor do spraw inwestycji. - Ubijamy w tej chwili małe ilości. Parametryzujemy linie produkcyjne, przyuczamy załogę do wykonywania podstawowych czynności technologicznych - dodaje.

 

Szefowa zakładu zaznacza, ze „to, ile godzin pracuje załoga, ma się nijak do wielkości produkcji”.

 

 

- Przy tak dużych liniach produkcyjnych ten pierwszy ubój, mimo że statystycznie powinniśmy zrobić w godzinę, czasami trwa pięć godzin. Wszystkie moduły technologiczne są ustawiane. To wygląda tak, że ubijamy ileś sztuk, stoimy i ustawiamy linię, ubijamy, stoimy, ustawiamy. To jest taka nauka linii - tłumaczy Olszewska.

 

 

Przyznaje jednocześnie, że trudno powiedzieć, jak długo to będzie trwało. - Każda instalacja jest inna i na inne problemy trzeba być przygotowanym. Poza tym potencjał w każdym zespole też jest różny. My byśmy chcieli, żeby zakład ruszył pełną parą jak najszybciej, ale myślę, że co najmniej około miesiąca potrwają te próby - informuje dyrektor.

 

[o rekrutacji pracowników do ubojni w Golinie - więcej czytaj TUTAJ]

 

I dodaje: - Może w drugiej połowie marca będziemy bliscy tej wydajności, jeśli chodzi o ilość ubijanych zwierząt na godzinę. Natomiast, jeśli chodzi o ilość sztuk na zmianie, to będzie o wiele dłuższy proces.

 

Rekrutacja załogi do nowego zakładu odbywała się od kilku miesięcy. - Część pracowników już pracuje. Dalej jednak prowadzimy rekrutacje na stanowiska produkcyjne - stwierdza dyrektor Olszewska.

 

 

 

Na pytanie, czy pracownicy wywodzą się z terenu powiatu jarocińskiego a w jakim stopniu firma bazuje na obcokrajowcach, na przykład obywatelach Ukrainy, odpowiada: - Skupiamy się na pracownikach z powiatu jarocińskiego oraz ościennych powiatów. Niemniej jednak w przypadku problemów z pełną obsadą wszystkich stanowisk będziemy się posiłkowali pracownikami z Agencji Pracy Tymczasowej.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

Powiązane

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!