R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Obcokrajowcy opanowali rynek pracy w Wielkopolsce. Jest ich już 50 tysięcy

› zwielkopolski24 9 miesięcy temu    23.06.2018
komentarzy 15 ocen 0 / 0%
A A A
Sporo obcokrajowców znajduje pracę przy remontach i budowie drógSporo obcokrajowców znajduje pracę przy remontach i budowie dróg fot. Uniwersalne portalu

Wielkopolska. Praca w Wielkopolsce. Obcokrajowcy w Wielkopolsce. Emigracja zarobkowa w Wielkopolsce

Oficjalne dane pokazują, że szybko przybywa w Polsce obcokrajowców, którzy tu pracują i prowadzą swoje firmy. Jak podaje ZUS wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych prawie 73 procent to obywatele Ukrainy.

 

R E K L A M A

 

To oczywiście ci wszyscy, którzy w naszym kraju przebywają legalnie i pracują. Niektóre szacunki co do szarej strefy wskazują, że emigrantów szukających zatrudnienia w Polsce może być drugie tyle.

W 2016 r. liczba zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS obcokrajowców w Polsce przekraczała 237 tysięcy. Obecnie jest ich już prawie 494 tysięcy. Przeszło połowa z nich (ok. 282 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne 18,5 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu.

 

 

Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy. W tej chwili Ukraińcy stanowią prawie 73 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich prawie 27,5 tysiąca. Kolejni są Wietnamczycy (ponad 8 tys.), obywatele Mołdawii (7,7 tys.) i Rosji (6,9 tys.) – informuje ZUS.

 

- Bardzo cenny dla naszego systemu ubezpieczeniowego jest fakt, że cudzoziemiec zatrudniony przez polskiego pracodawcę na terenie naszego kraju, podlega polskim ubezpieczeniom społecznym i tu opłaca składki – podkreśla Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika.

 

W Wielkopolsce ZUS ubezpiecza 47,7 tysięcy obcokrajowców (w 2016 r. było ich 21,5 tysiąca). Największą grupę wśród nich stanowią Ukraińcy (39,7 tys.), Białorusini (1,5 tys.), obywatele Mołdawii (647) oraz Bułgarii (398). Większość z nich ma umowę o pracę. W regionie jest też ponad 1200 cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. W tej grupie również najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów, Bułgarów, Wietnamczyków i Niemiec.

Na terenie Południowej Wielkopolski (dane ZUS Ostrów Wlkp.) na zgłoszonych do ubezpieczeń jest 15 tys. obcokrajowców (w 2016 było to 7200). Zdecydowana większość pochodzi z Ukrainy (13,5 tys.), Białorusi (339), Mołdawii (168) i Bułgarii (55).

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Maciek
9 miesięcy temu 16
Najlepiej żeby kilka te milionów Ukraińców, Białorusinów itp. zostało na stałe w Polsce - żeby się osiedlili, otrzymali stały pobyt lub obywatelstwo, kupili mieszkania, założyli rodziny i pracowali uczciwie. Bez imigracji Polskę i Polaków czeka kiepska przyszłość - bez ludzi do pracy będzie bida z nędzą. Lepsi Ukraińcy, Białorusini, inni Europejczycy, nawet Azjaci lub Latynosi, niż Muslimy. Wszyscy, oprócz Muslimów, w miarę bezproblemowo odnajdą się w polskim społeczeństwie. Dlatego wszyscy z rozsądkiem powinniśmy popierać kontrolowaną emigrację do Polski ze wszelkich kierunków prócz z krajów muzułmańskich.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PiSmen
9 miesięcy temu 15
Filozof od emigracji się znalazł.
~ nick
9 miesięcy temu ocena: 67%  14
Nie ma się z czego cieszyć.Do naszych nie ma pracy a do obcokrajowców jest.Państwo się obudzi jak trzeba będzie im emerytury płacić które wydawać będą w swoim państwie.Nasze dzieci pracować będą na ukrainców emerytury.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jedni są na prawdę w potrzebie, drudzy patrzą jak zarobić a nie robić.
9 miesięcy temu ocena: 0%  13
Mam nadzieję, że adekwatnie do przepracowanych lat i odliczonych pieniędzy na składki, jak w Polsce. Znam przypadek jak na emeryturkę 10 lat wcześniej jeden poszedł, a drugi który dalej pracował przez ten czas ma aż o 100 zł. więcej. Oczywiście obaj klasa średnia, a nie że jeden prezes a drugi sprzątacz. Gdzie tu logika i uczciwość? Co do odwiecznego problemu 500+. Rozdawnictwo jest nieuczciwe. Ja uczciwie pracuje i zarabiam i państwo mi nic nie dało. Rozumiem na prawdę potrzebujących, a ilu jest takich, którzy cwaniaczą, a dziecko 'hajsu' nie zobaczy? Pomijam fakt, że często na 500+ się nie kończy, tylko kombinuje na innych socjalach. Zamiast rozdawnictwa powinny być darmowe książki, przybory, wycieczki szkolne, strój na basen, ew. obiady dla każdego, a nie dla wybrańców. Na wakacje niech zarabiają rodzice i niech wiedzą jak to jest uczciwie pracować, a nie z naszych składek. Dzieci powinny też umieć na siebie pracować w przyszłości, a nie pasożytować bezczelnie na innych.
~ Wania
9 miesięcy temu ocena: 75%  12
Pracują, płacą składki, to i emerytura im się należy.
R E K L A M A
~ Marta
9 miesięcy temu ocena: 67%  11
Emerytura emeryturą. Państwo swoim 500+ rozleniwiło społeczeństwo . Dzieci się uczą od rodziców ;wychowanie i wartości wynoszą z domu. Za kilka lat takie dziecko również będzie chciało być pasożytem państwowym ,zamiast pójść do pracy i zarabiać . Taki dodatek to zastrzyk gotówki Mam na myśli taka rodzinkę która uważa ze się nie opłaca iść do pracy Aa co będzie jak 500+ nie będzie ?Dzieci oddadzą czy zabija ?!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Back
9 miesięcy temu ocena: 0%  10
Do orły tak masz rację państwo jest od zabierania i skazywania do Korei cioto sobie leć jak ci źle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zbierają na wakacje
9 miesięcy temu ocena: 64%  9
500+/ Nauczycielka pyta ucznia z rodziny wielodzietnej dlaczego przychodzisz na lekcje bez przyborów ? Odpowiedź ucznia ....bo zbieramy na wakacyjny wyjazd.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Siema
9 miesięcy temu ocena: 60%  8
Trzeba powiedziec ze oni robia a nasi zyja za 500 +
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ooo
9 miesięcy temu ocena: 83%  7
Efekt 500+. Nie opłaca się pracować za najniższą, bo przekroczy się kilka groszy dochód i dodatkowa kasa się nie należy. W tym kraju opłaca się tylko być nierobem z minimum 4 dzieciaków. Powstała nowa klasa ludzi, którzy żyją z pomocy od państwa, uważają że wszystko się im należy. Szkoda, że normalni muszą na nich pracować, żeby samemu coś więcej mieć. Nie mogą sobie pozwolić na własne dzieci, ale obce muszą utrzymywać. Ogólnie mam gdzieś patoli i innych wyłudzaczy zasiłków, ale jeżeli takim nierobom się poprawiło to ja też chcę mieć lepiej, a nie poziom się wyrównał, jednak ja rano idę do pracy, a nierób po piwo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kto sie z tym zgadza??
9 miesięcy temu ocena: 44%  6
Waszym zdaniem ci co dostaja 500 + zyja z panstwa.to obrazajac ich obrazacie wszystkich co pracuja za granica i pobieraja zasiłek w angli.niemcy itd.pewnie sam masx z rodxiny kogos kto taki zasiłek pobiera.a jak ty dostaniesz 500 + to oddasz .zajebiscie bo duzo jest fundacji i chorych dxieci.kolega pisxe ze jak ktos chce to moze zmienic prace na lepsza.tak majac chore dziecko zmien sobie np.na kierowce zostaw dzieciaka sasiadowi i jedz na tydzien w trase.wtedy bedziesz spełniony bo nie bedziesz darmozjadem co panstwo cie utrzymuje.no i wspaniałym rodzicem co dziecko zostawia sasiadow i gna za kasą.
~ ooo
9 miesięcy temu ocena: 78%  5
Kolego niżej jesteś BOHATEREM, bo masz dzieci! Ja też mam, ale nikogo nie obrażam. Córka ma naście lat, wychowałem ją bez zasiłków i 500+. Podejrzewam, że jest mądrzejsza od ciebie. Naucz się czytać ze zrozumieniem! To jest podstawówka. Jednak jak się z bólami kończyło to może być problem, co nie? Na własną emę każdy pracuje sam. W zależności jak dużo zarabiasz tyle odkładasz. Zapewne cieszysz się, ze na umowie minimum, a reszta pod stołem. I cyk MOPS dorzuci kasę. Dzieci nierobów pójdą w ślady rodziców, a więc nie będą pracować. Też miałem czasy biedy, ale zmieniałem pracę do momentu, kiedy mi odpowiadało wynagrodzenie i sam jej charakter. Żona tak samo, nie jest kurą domową, nie zastawiała się wychowaniem dziecka. I żyje nam się spoko, dlatego gardzę patusami. Każdy ma to co na co zasłużył. A ty dalej będziesz sfrustrowanym januszkiem hipokrytą. Czasy się zmieniły i można zarobić.
~ Ja się z tym nie zgadzam
9 miesięcy temu ocena: 82%  4
Kolego, współczuję ci chorego dziecka. Ale nie pi.....ol że na moją emeryturę będą pracować twoje dzieci. Takie podejście do sprawy to czysta hipokryzja. Na moją emeryturę płacę sam, państwo zmusza mnie do płacenia składek i zamiast je odkładać i pomnażać to politycy robią sobie elektorat i funduią 500 plusy.
~ Orły
9 miesięcy temu ocena: 63%  3
Ooo ma 1000 % racji Państwo nie jest od rozdawania pieniędzy! ! Ludzie zacznijcie myśleć! !!
~ Kto sie z tym zgadza??
9 miesięcy temu ocena: 44%  2
Przestan pierdzielic jestem ojcem 2 dzieci.jedno choruje od 3 roku zycia grozilo mu przeszczep nerek drugie zdrowe.pracuje ile moge zona na pol etatu.to ze panstwo daje to wiesz co ci powiem 15 lat za pozno zaczelo dawac.a ja te pieniadze dzieciom odkladam.maja zalozone konto. I im odkladam.i powiem ci tyle co do twojego glupiego tekstu."nie moge sobie pozwolic na własne dzieci ale obce musze utrzymywac."kto bedzie pracowal na twoja emeryture???? K...a moje dzieci.bo nie mysl sobie ze ty pracujesz na swoja .Ty zapierdalasz na emeryture swoich rodzicow.zresztą chyba za mlody jestes by zrozumiec.zapierdalaj zapierdalaj na starosc ci sasiad sxklanke wody poda.
~ -500
9 miesięcy temu ocena: 83%  1
Dokładnie a patusy jeszcze się cieszą ze na nich robisz
R E K L A M A
R E K L A M A