ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Orkan Ksawery pustoszy Wielkopolskę [AKTUALIZACJE]

› Aktualności ponad rok temu    5.10.2017
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Marta Popławska, krotoszynska.pl

Setki interwencji straży pożarnych. Tysiące domów bez prądu i kolejne powalone drzewa, z których część blokuje drogi. Tak wygląda obraz kilka godzin po tym, jak orkan Ksawery nadciągnął nad Wielkopolskę.

 

 

W komendach straży pożarnych na terenie całęgo województwa telefony nie milkną. Dzwonią kolejni mieszkańcy prosząc o pomoc. Z informacji, które udało nam się zdobyć, na ten moment (godz. 22.00) najbardziej ucierpiał subregion leszczyński, w którym ok. 90 tys. osób jest bez prądu. W samym powiecie rawicki strażacy interweniowali do tej pory 50 razy.

Zgłoszenia, które odbierają to głównie wiatrołomy i kilka uszkodzonych budynków. Nie ma doniesień o ofiarach. Wiatr uszkodził też rogatki m.in. w powiatach jarocińskim i rawickim.

W Kuklinowie (powiat krotoszyński) wiatr obrócił samochód, który następnie uderzył w drzewo. Na drodze krajowej nr 36 między Krotoszynem a Kobylinem leży mnóstwo połamanych drzew. Podobnie sytuacja wygląda w Smoszewie. W wielu miejscowościach w powiecie nie ma prądu.

Jarocin i okolice także borykają się z awarią zasilania. Ciemno w domach jest m.in. w Nowym Mieście, okolicach Żerkowa, miejscowościach gminy Jaraczewo, a także w Kotlinie. Tam drzewo runęło obok budynku urzędu.

Operatorzy energii elektrycznej wystosowali na swoich stronach internetowych komunikaty dotyczące awarii prądu. Energa Operator pisze tak:

Awarie masowe na obszarze ENERGA–OPERATOR SA: Oddział w Kaliszu

Informujemy, iż w związku z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Nasze służby nie ustają w wysiłkach, by zasilanie powróciło do Państwa domów jak najszybciej.

Dane dotyczące przerw w dostawie energii elektrycznej można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco stronie http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml (należy kliknąć w odpowiedni obszar na mapie). Mapa wskazuje obszary, do których nie dociera energia elektryczna w wyniku wyłączeń linii średniego napięcia zasilających stacje transformatorowe.

W związku z dużą liczbą połączeń, czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia może ulec znaczącemu wydłużeniu. Prosimy skorzystać z formularza zgłoszeniowego lub wysłać sms o treści AWARIA na numer 3991 lub zadzwonić pod numer 991 wówczas, gdy obszar, na którym nie ma zasilania, nie występuje w wykazie pod mapą. Jednocześnie przypominamy, że korzystanie z funkcjonalności systemu do obsługi zgłoszeń dotyczących zagrożenia życia należy wykorzystywać w sytuacjach uzasadnionych.

W okolicach Mieszkowa pod Jarocinem doszło do awarii lini trakcyjnej i pociąg z pasażerami stoi ponad godzinę w szczerym polu.

Ksawery dał o sobie znać także w Poznaniu, gdzie do tej pory strażacy wyjeżdżali ponad 40 razy, a w całym regionie zostało już zgłoszonych kilkaset interwencji. Zatarasowanych jest wiele ulic i chodników przez powalone drzewa.

[22.54]

Kalisz i Ostrów Wlkp. także nie uchroniły się przed uderzeniem orkanu. Strażacy interweniowali tam do tej pory kilkadziesiąt razy. Straty? Podobne, jak w innych częściach regionu, a więc poprzewracane drzewa, połamane konary, zablokowane drogi. Na szczęście nie ma doniesień o ofiarach.

[piątek, godz. 01.06]
Województwo Wielkopolskie jest czwartym pod względem liczby interwencji straży pożarnej, która do tej pory wyjeżdżała tutaj ponad 190 razy. Najwięcej zniszczeń odnotowano w Lubuskim, gdzie interwencji było już ok. 900. Do godz. 21.00 strażacy w całej Polsce wyjeżdżali ponad 2000 razy.

[01.21]
Regionalny System Ostrzegania informuje, że zablokowana jest droga S5 (węzeł Kostrzyn) w kierunku Poznania. Silny podmóch wiatru przewrócił samochód ciężarowy na bok. "Wyznaczono objazd przez Kostrzyn ul. Powstańców Wlkp. w kierunku Środy Wlkp. do Węzła Strumiany i dalej na S5 w kierunku Poznania" - czytamy w komunikacie.

[06.57]
Do tej pory strażacy w Wielkopolsce interweniowali ponad 400 razy. W całej Polsce - ponad 10 tys. razy. Bilans cały czas rośnie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!