ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Po 100 latach historia zatoczyła koło. Żołnierze znów przysięgali

› Społeczeństwo ponad rok temu    27.01.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Poznań. Na wzór żołnierzy Armii Wielkopolskiej przed 100 laty teraz terytorialsi składali przysięgę na Placu WolnościPoznań. Na wzór żołnierzy Armii Wielkopolskiej przed 100 laty teraz terytorialsi składali przysięgę na Placu Wolności fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

– To szczególny dzień - w 100. rocznicę przysięgi naszych wielkich poprzedników obchodzimy święto naszej Wielkopolskiej Brygady. Dumni z utożsamienia z dziedzictwem bohaterów czasów minionych łączy nas znak, barwa, a generał Taczak oficjalnie zostaje patronem brygady. Zapamiętajcie: to nasz zaszczyt, ale i wielki obowiązek! Ja również składam wam moi żołnierze przysięgę (…) Zadbam o wasze wyszkolenie i poddam surowej ocenie tak, byście w warunkach codziennej służby, ale też w najwyższej próbie zachowali się właściwie! – powiedział dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Rafał Miernik podczas składania przysięgi na Placu Wolności w Poznaniu przez kolejnych terytorialsów.

Był to jeden z najbardziej uroczystych, a być może najbardziej uroczysty moment w dotychczasowej historii tej jednostki.

Nie sposób nie znaleźć tutaj odniesienia do innego wydarzenia i innej formacji „noszącej” w swojej nazwie Wielkopolskę, która niemal dokładnie sto lat temu również złożyła przysięgę wojskową. 26 stycznia 1919 roku przed generałem Józefem Dowbor-Muśnickim przysięgali żołnierze Armii Wielkopolskiej. Dziś, po stu latach historia zatoczyła koło. W tym samym miejscu, na Placu Wolności w Poznaniu pojawiło się blisko 900 żołnierzy 12. WBOT, spośród których 233 złożyło przysięgę wojskową. Zasilą oni docelowo dwa bataliony - w Lesznie i Śremie.

Na sztandar Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu przysięgali ochotnicy wszelkich profesji, począwszy od informatyków, pielęgniarek, mechaników samochodowych, górników, a skończywszy na sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ciekawy przykład stanowi grupa średzkich licealistów, reprezentowana przez sześciu kolegów ze szkolnych ławek, którzy na szkolenie przyjechali ze swoim nauczycielem historii i opiekunem klasy mundurowej. Wśród zaprzysiężonych znaleźli się również ratowniczka medyczna, położna, ratownik WOPR, mistrz świata i Polski w karate, a także panie, które w szeregach formacji mają już swoich mężów.

Motywacje przybyłych ochotników często zahaczały o pobudki patriotyczne, chęć sprawdzenia samego siebie i rozwój osobisty. W udzielanych wywiadach często podkreślali także swoje rodzinne tradycje. W tym kontekście nie mogli umknąć uwadze potomkowie powstańców wielkopolskich - w tym wnuczka jednego z nich, na co dzień nauczycielka języka angielskiego.

Oprócz pokaźnej liczby oliwkowych beretów, które można było zobaczyć na Palcu Wolności w Poznaniu, wielkopolska brygada wraz z wojewodą przygotowała szereg atrakcji m.in. czołg LEOPARD 2A5, z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, a także wóz pancerny „Poznańczyk”, zdobyty przez 14. Wielkopolską Dywizję Piechoty w 1920 r. pod Bobrujskiem, który jest jedyną na świecie jeżdżącą repliką tej maszyny.

Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbyła się historyczna inscenizacja, w której udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wzięły także udział historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski.

Dopełnieniem uroczystości, a zarazem bardzo symbolicznym akcentem był moment wręczenia wyjątkowego odznaczenia dowódcy Brygady. Na znak uznania szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojciech Lesiak uhonorował pułkownika Rafała Miernika Medalem „Pro Patria”.

Informacje: 12. Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    Możliwość komentowania została wyłączona.