ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Podali się za policjantów. Wyłudzili ponad 55 tysięcy złotych

› zwielkopolski24› Wielkopolska 9 miesięcy temu    7.03.2019
Redakcja
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.com

Wielkopolska. Nie każdy, kto podaje się za policjanta, rzeczywiście nim jest. Bardzo boleśnie przekonało się o tym dwoje mieszkańców Rawicza. - Kiedy każda z pokrzywdzonych osób wypłaciła swoje pieniądze z konta i przekazała oszustom, ci zniknęli - informuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Straty sięgnęły przeszło 55.000 złotych.

 

 



We wtorek (5 marca) około godz. 11.00, do 71-latka na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako funkcjonariusz z Wydziału Kryminalnego rawickiej policji. Był niezwykle wiarygodny. Przekazał, że prowadzi śledztwo oraz, że środki, które rawiczanin zgromadził na koncie, są zagrożone, bo... jedna z pracownic banku okrada klientów - poinformował portal rawicz24.pl. 

Instrukcje od oszusta
Rozmówca otrzymuje zapewnienie, że nie ma się tym przejmować i ma wypłacić te pieniądze, a policjanci zbadają odciski palców na tych banknotach. - Oszust poleca pokrzywdzonemu, aby podczas wypłaty poinformował pracownika banku, że pieniądze wypłaca na wyjazd lub remont. Nie wolno było mu powiedzieć, że bierze udział w policyjnej akcji. Pokrzywdzony według wskazówek wypłaca pieniądze w kwocie 20.000 zł i wraca do domu - relacjonuje asp. sztab. Beata Jarczewska. 

Przekazanie środków
Sprawca ponownie kontaktuje się z pokrzywdzonym. Chwali za postawę. Informuje, że ma przynieść całą kwotę w umówione miejsce. Tam już czekał mężczyzna, wzrostu ok. 175 cm szczupłej budowy ciała, bez zarostu, ciemnej karnacji, ubrany w ciemne spodnie, kurtkę typu wiatrówka z nieczytelnym emblematem - „blaszką”. - 71-latek daje mu całą kwotę. Zostaje poinstruowany, że ma iść do domu, a jego pieniądze będą bezpieczne i otrzyma je po przeprowadzeniu badań - dopowiada policjantka.

Drugie oszustwo
Ma miejsce niemal w tym samym czasie, sprawcy działali według tego samego schematu. Ofiarą padła 64-latka.
- Kobieta wypłaciła z lokaty 25 tysięcy oraz przekazała sprawcy oszczędności, które miała w domu. Łącznie około 35 tysięcy złotych - przekazuje Beata Jarczewska.

 

CZYTAJ TAKŻE: Oszuści dzwonią z Wyspy Wniebowstąpienia. Nie oddzwaniaj bo możesz stracić pieniądze [KLIKNIJ]



Jak wyglądał oszust?
Mężczyzna, który odbierał pieniądze, był szczupłej budowy ciała, wzrostu ok.170 cm, był w nakrapianej kurtce sportowej z czerwonymi wypustkami przy zamku, czarnych spodniach i charakterystycznej torebce przewieszanej przez ramię. Był bez nakrycia głowy, a włosy miał krótkie, czarne.

Po pewnym czasie obie osoby zorientowały się, że zostały oszukane. Sprawę zgłosili u prawdziwych policjantów.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek 
Jeżeli ktokolwiek znalazłby się w podobnej sytuacji w pierwszej kolejności niech zadzwoni pod nr 112 lub bezpośrednio skontaktuje się z rawicką policją, pod numerem telefonu 65-546-62-00. Można również konsultować się z najbliższą rodziną, do której mamy zaufanie i wysłuchać jej opinii. Nigdy w takich sytuacjach nie działajmy na własną rękę.

Na czym polega metoda "na policjanta"?
Przestępcy najczęściej „wyszukują” osoby w starszym wieku. Nazwiska, ich adresy oraz numery telefonu wyszukują w starych książkach telefonicznych. Następnie prowadzą grę psychologiczną, w konsekwencji której naciągają ludzi na potężne sumy. W metodzie "na policjanta" przestępca podaje się za wysokiego rangą oficera śledczego, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, itp. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i tylko ten senior czy ta seniorka może mu pomóc. W jaki sposób? Poprzez przekazanie pieniędzy na realizację sprawy. Przestępca przekonuje ofiarę, że środki od teraz są już bezpieczne i wkrótce wrócą do właściciela, a jednocześnie pomogą zatrzymać przestępców.

Asp. sztab. Beata Jarczewska podsumowuje: - Policjanci, nigdy ale to nigdy, nie pobierają żadnych pieniędzy od osób postronnych na realizację jakiejkolwiek sprawy.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!