ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Przetargowa przepychanka – firmy windują ceny, gmina szuka pieniędzy

› Aktualności 5 miesięcy temu    14.06.2019
Anna Konieczna
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A

Kolejne przetargi ogłaszane przez gminę Jarocin są unieważniane. Firmy zainteresowane wykonaniem inwestycji na naszym terenie słono każą sobie za to zapłacić. Koszty rosną lawinowo i coraz częściej nijak się to ma do tego, co gmina miała zarezerwowane na te zadania. Z którymi inwestycjami jest problem tym razem?

 Rosnące ceny paliw wpływają na podwyżki cen prawie wszystkich towarów i usług. Do tego coraz wyższe koszty pracy są podstawą do bardzo wysokich kosztorysów, które firmy zainteresowane realizacją inwestycji – nie tylko w gminie Jarocin.
 

 

[rodzina z ulicy Żerkowskiej w Jarocinie straciła w pożarze dach nad głową - zobacz, jak jej pomóc TUTAJ]

 

 

Samorządy mają prawdziwy problem ze znalezieniem dodatkowych środków na budowę dróg i chodników, na remonty i inne zaplanowane w budżecie zadania.
 

 

Tak jest także w gminie Jarocin. Zupełnie niedawno otwarte zostały oferty w przetargu na odbiór śmieci od mieszkańców. Okazało się, że firmy chcą dwa razy tyle, ile gmina zamierzała zapłacić [więcej czytaj TUTAJ].
 

 

Jeszcze większa różnica między cenami ofert a budżetem na zadanie - tym razem chodzi o wymianę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w centrum Jarocina, wykonanie której zlecała gminna spółki Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – wyniosła blisko 100 milionów złotych. Przetarg, co prawda został rozstrzygnięty [szczegóły TUTAJ], ale nie wszystko - z tego, co było zaplanowane będzie można od razu wykonać.

 

 

Teraz mamy kolejne dwa problemowe przetargi, które zostały już raz unieważnione i ogłoszone ponownie.
 

 

[zgłoś swój projekt do GPR-u a zwiększysz swoje szansę na dofinansowanie do jego realizacji - więcej na tetemat czytaj TUTAJ]

 

 

Pierwszym z nich to budowa łącznika drogowego od ulicy Maratońskiej w Jarocinie do drogi Wilkowyja - Cielcza z budową ścieżki rowerowej, oświetlenia i odwodnienia (odcinek nr I). Gmina ogłosiła przetarg na początku maja. Kilkanaście dni później została otwarta oferta jedynej firmy, która się zgłosiła – Drobudu z Goliny.
 

 

Okazało się, że cena, jaką zaproponowała - ponad 2,6 miliona złotych - to jeszcze raz tyle, ile miała na ten cel zarezerwowana gmina - ponad 1,3 miliona.
 

 

Postępowanie zostało unieważnione i 13 czerwca ogłoszone ponownie. Teraz firmy mają czas na składanie ofert do 28 czerwca.
 

 

[konkurs na dyrektora szkoły - o jaką placówkę chodzi oraz ilu jest kandydatów - więcej na ten temat TUTAJ]

 

 

Drugi przetarg, który ma niewiele więcej szczęścia to postępowanie na przebudowę ulicy Dworcowej w Mieszkowie.
 

 

Został on ogłoszony 10 kwietnia. Dwa tygodnie później otwarto - podobnie, jak w przypadku pierwszego – jedyną ofert, która wpłynęła – firmy Drobud. Tym razem różnica między ceną przedsiębiorstwa, a pulą pieniędzy, którą miała gmina, była mniejsza - odpowiednio prawie 4,6 miliona złotych i ponad 4,1 miliona. Przetarg jednak unieważniono. Pod koniec maja został ogłoszony po raz drugi, ale inwestycję podzielono na dwa etapy
 

 

[program dofinansowań do wymiany pieców dla mieszkańców gminy Jarocin - szczegóły TUTAJ]

 

 

Tym razem oferty - oprócz Drobudu, złożyła przedsiębiorstwo Izbruk z Ciąża. Firma z Goliny zaproponowała prawie 3,4 miliona, natomiast konkurent - nieco ponad 2,8 miliona złotych. Obie oferty mieszczą się w budżecie, który tym razem ma gmina na pierwszy etap tego zadania – blisko 3,6 miliona.
 

 

Przetarg nie został jednak jeszcze rozstrzygnięty.

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Krzysztof
5 miesięcy temu ocena: 100%  7
Co dalej z akcją CBA ws przetargów ? Ile jeszcze razy ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 944
5 miesięcy temu ocena: 50%  6
Nad czym tu się zastanawiać. Firma z Goliny, kredyt i jazda. Trzeba się rozwijać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M
5 miesięcy temu ocena: 86%  5
Wybiorą ofertę za 2,8 mln czy 3,4 mln. Myślę, że wyższą. A może warto się zastanowić dlaczego staruje tylko jedna firma bądź dwie. W innych gminach oferentów jest 5-10. Ale Jarocin jest specyficzny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bezrobotny
5 miesięcy temu ocena: 100%  4
ALEŻ SKĄD WYGRA JAK ZAWSZE DROBUD kumpel "skazanego za"
~ Anty
5 miesięcy temu ocena: 100%  3
Te przetargi to ustawka jak nic. Wszedzie Drobud...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
5 miesięcy temu ocena: 100%  2
I ten koszt porozrywanych kopert... ale to wina CBA. Po co łażą tam, gdzie nikt ich nie zaprasza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alleluja i do przodu !
5 miesięcy temu ocena: 90%  1
Skazany za ... pokazał, że Kanbudowi dołoży ile Andrzejek chce, to inni też chcą :-))) POzdrawiam frajerów, którzy głosowali na Skazanego za ... i ZJ
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji