ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Tylko siedem razy w roku na zakupy? Już od nowego roku

› zwielkopolski24› Wielkopolska 3 miesiące temu    29.12.2019
Redakcja
komentarzy 9 ocen 2 / 0%
A A A
 fot. fotolia

Czy wiecie, że dziś ostatnia niedziela handlowa w tym roku? Logiczne, ale od 2020 r. będzie ich jeszcze mniej. Sklepy (galerie, markety) będą pozamykane we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Na zakupy będzie można wybrać się tylko podczas dwóch kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie. Sklepy będą też otwarte w trakcie jednej niedzieli przed Wielkanocą i czterech dodatkowych - ostatnich niedziel: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

 W 2019 roku zakaz handlu nie obowiązywał w ostatnie niedziele miesiąca. I tylko dziś zakupy zrobimy jeszcze w tym trybie.

Od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, które wypadną: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia 2020, 13 grudnia i 20 grudnia 2020.

Przypomnijmy - pierwszy etap wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedziele ruszył 1 marca 2018 r. Od tego dnia w każdym miesiącu obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od początku 2019 r. liczba niedziel handlowych zmienijszyła się - na zakupy można się było wybrać już tylko w jedną w miesiącu - ostatnią, gdyż ta była handlową.

Zakaz od początku nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą stają ich właściciele.

Ponadto zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można zrobić także w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.

Handel w niedziele bez ograniczeń funkcjonuje również na terenie jednostek więziennych, garnizonów, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

Dodatkowo w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel może się odbywać w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Ograniczenie handlu w niedziele jest efektem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie jesienią 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ "Solidarność".

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku krajach - niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii, częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

źródło PAP

+ 0 głosów: 2 (0%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.
~ chory kraj
3 miesiące temu ocena: 67%  9
Wypowiadają się ludzie, którzy myślą, że w niedzielę robi się zakupy tylko spożywcze. Otóż nie tylko chlebem i smalcem wszyscy żyją jak wy! Są ludzie, którzy w niedzielę jeżdżą na zakupy do IKEA, do DECATHLON, do Castoramy, Obi i Liroy Merlin. Są ludzie, którzy korzystają ze sklepów w Galeriach: Posnania, Factory Outlet czy Plaza, Franowo, M1 itd. Może dla was są to obco brzmiące nazwy, bo odzież kupujecie na targu albo licznych lumpeksach, książek w ogóle, a meble posiadacie z czasów ala wczesny gierek. Ale tak, w Jarocinie i okolicach są ludzie tacy jak jak ja i mój mąż, którzy ciężko pracują na zmiany od poniedziałku do soboty i jadąc w tych dniach na zakupy do ww. sklepów trafiamy na tłumy ludzi, zawalone parkingi i bardzo krótki czas na tzw. rekonesans - oglądanie i podjęcie decyzji, bo zaraz zamykają, albo trzeba już wracać, bo nie zdążymy do pracy. Pincetplusy nigdy tego nie pojmą, bo dla nich zakupy = wyprawa do Dino lub Kauflanda.
~ 500+
3 miesiące temu ocena: 100%  8
Perełkę kupią wszędzie.szlugi też
~ ANIA
3 miesiące temu ocena: 71%  7
PRECZ Z PISEM DZIEKI NIM MAM PODWYŻKI!!!!!!! PRADU, SMIECI, SCIEKÓW I WSZYSTKICH TOWARÓW, NIEUDACZNICY NIE UMIEJA I NIE ZNAJA SIĘ NA GOSPODARCE
~ tom3k
3 miesiące temu ocena: 20%  6
w kwesti niedziel to i tak o siedem za dużo
~ Prawda :)
3 miesiące temu ocena: 60%  5
A ja uważam ten pomysł za trafiony! Jest czas na pracę i na odpoczynek. Większość ludzi co brynczy sama pewnie pracuje po 8 godzin do 16 :) a tak jest okazja coś porobić,żona pracuje w handlu i teraz mamy okazję chociaż w niedziele się widzieć razem z rodziną!
~ Nikt jej handlu nie trzyma
3 miesiące temu ocena: 67%  4
Niech żona pracę zmieni
~ urzędnik
3 miesiące temu ocena: 63%  3
Naprawdę dobrze, że w niedzielę sklepy pozamykane. Na zakupy mam aż 6 dni w tygodniu, a w niedzielę jadę sobie na lodowisko, nad wodę, do lasu lub leże w swoim ogródku bebechem skierowanym ku górze.
~ la żenada
3 miesiące temu ocena: 45%  2
To już zimbwabwe czy jeszcze burkina faso ?
~ Miś Rawicki
3 miesiące temu ocena: 52%  1
Naprawdę temat na newsa, z czego tu się cieszyć, cofamy się.