R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Ważna decyzja ministerstwa w sprawie zwolnień lekarskich

› Aktualności 8 miesięcy temu    14.05.2018
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Materiały ZUS

Wielkopolska. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienia lekarskie. Zmiany w zwolnieniach lekarskich.

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Od 1 lipca br. jedyną formą w jakiej lekarze mogliby wystawić zwolnienie lekarskie miały być zwolnienia elektroniczne – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce. - Tradycyjne zielone druki od 1 lipca 2018 r. miały przejść do historii, jednak Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o planowanym przesunięciu terminu na 1 grudnia 2018 r.

 

R E K L A M A

W tym celu wprowadzone muszą zostać odpowiednie zmiany w przepisach. Do czasu ich wprowadzenia, terminem obowiązującym pozostaje 1 lipca 2018 r.

ZUS przypomina, że w tym wypadku brano uwagę nie tylko apele środowisk lekarskich, ale także dobro pacjentów, dlatego zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obligatoryjnych e-zwolnień z 1 lipca na 1 grudnia 2018 r. Przygotowane zostały także rozwiązania ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich, polegające na wprowadzeniu asystentów medycznych. Asystenci upoważnieni przez lekarzy, byliby pomocni przy wprowadzaniu zwolnień do systemu.

 

W południowej Wielkopolsce 2344 lekarzy posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. 1106 z nich, tj. ok. 50 % ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a od 1 stycznia 2016 r. do 30 kwietnia 2018 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych w formie elektronicznej e-ZLA wyniosła 43196.

 

Wszystkie Oddziały ZUS podejmowały wiele działań, by pomóc lekarzom we wdrożeniu zmian
w wystawianiu zwolnień. Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim nawiązał kontakt z ponad 2 300 lekarzami, przeprowadził dla nich 182 szkolenia i w ich ramach przeszkolił 1 322 medyków.

Pracownicy ZUS w szpitalach i przychodniach zakładali lekarzom profil na PUE ZUS, pomagali wystawić wniosek o certyfikat ZUS, dzięki któremu lekarze mogą szybko i łatwo podpisać elektroniczne zwolnienia.

Pokazywali jak krok po kroku wystawić zwolnienie lekarskie. Mimo planowanego przesunięcia terminu z 1 lipca na 1 grudnia, ZUS nie zamierza zwalniać tempa i nadal działa tak, jakby obligatoryjne e-ZLA miało wejść w życie w lipcu. Już od 2 maja na salach obsługi klientów zaczęli funkcjonować doradcy e-ZLA, których zadaniem jest udzielanie pomocy lekarzom przy wdrażaniu elektronicznej formy wystawiania zwolnień. Natomiast 19 maja w sobotę, w Oddziałach ZUS organizujemy Dzień Otwarty dla tych lekarzy, którzy w trakcie tygodnia nie mają czasu na to, by zapoznać się z e-ZLA – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A
R E K L A M A