ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Wirus atakuje! Wzrasta liczba zachorowań.

› Aktualności ponad rok temu    24.01.2018
komentarzy 7 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. Pixabay

Wielkopolska. Coraz więcej zachorowań notuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Zapadalność na grypę w naszym województwie jest najwyższa w kraju.

 

 

Sezon grypowy w pełni. 72,38 - tyle wynosiła zapadalność na grypę w Wielkopolsce na początku stycznia bieżącego roku i była jedną z najwyższych w kraju - podaje Wojewódzka Stacja Saniterno-Epidemiologiczna w Poznaniu.Na każde 100 tysięcy osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki, to zachorowania na grypę.

Sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, Najwiecej ludzi  choruje między styczniem a marcem.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Objawy grypy wystepują nagle. Sa to
- wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, ogólnie złe samopoczucia; 
- objawów ze strony układu oddechowego - suchy kaszel, ból gardła i katar 
- u małych dzieci grypa moze objawiać się w inny spsób niż u dorosłych. Rodzice obserwują zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Jak uchronić się przed grypą?

Przestrzegając poniższych zasad:
- przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową, 
- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, 
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, 
- jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby, 
- w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia, 
- unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym - zwłaszcza podczas dłuższych podróży, 
- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, 
- przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Choroba zwykle ustępuje po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Lekarze apelują, by nie lekceważyć grypy. Powikłania moga byc groźne nawet dla życia!

Według ekspertów najlepszym sposobem zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. 

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.
~ install lucky patcher app
8 miesięcy temu 7
Lucky Patcher is one of the best applications discharged for Android OS which works better for expulsion of undesirable promotions from free applications introduced in the framework https://gittlerinstruments.com...
~ Danny
ponad rok temu 6
Dziękujemy za udostępnienie postu i przewodnika. https://www.websta.one/...
~ Zzzz
ponad rok temu 5
Karol palancie
~ Zzzz
ponad rok temu ocena: 100%  4
Ale jestes jebniety
~ Karol inżynier fotograf Szlachcic
ponad rok temu ocena: 13%  3
to mi przypomina firmę sews której pracownice prały ręcznie papier toaletowy żeby zaoszczędzić do powtórnego użytku a jak widziały że ktoś sra i nie pierze papieru po sobie to myślały że jest przestępcą gospodarczym i dzwoniły s tą informacją na Policje , do telewizji Wrocław bo większość z nich miała ukraińskie korzenie oraz do Rutkowskiego , prze to właśnie roznosiły różne choroby między innymi gruźlice
~ J.B
ponad rok temu ocena: 100%  2
Idiota idz sie lecz!
~ pleszewianin
ponad rok temu ocena: 50%  1
wina ukrainców na upadlinie maja hiv odre itp