Wyobrażacie sobie, że marnujemy nawet 50 proc. żywności?

Opublikowano:
Autor:

Wyobrażacie sobie, że marnujemy nawet 50 proc. żywności? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się II spotkanie wielkopolskiej Grupy Interesariuszy projektu EcoWaste4Food. Członkowie mają aktywnie uczestniczyć w wyborze dobrych praktyk dla rozwiązania podstawowego problemu marnotrawienia żywności.

 

Głównym celem czteroletniego projektu EcoWaste4Food (rozpoczął się w styczniu 2017 roku i potrwa do 2020), dofinasowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Interreg Europa, jest znalezienie propozycji rozwiązań dotyczących ograniczenia marnotrawienia żywności, a także wykazanie, iż odpady żywnościowe mogłyby być źródłem wydajnej zasobowo i przyjaznej dla środowiska gospodarki na terytoriach regionów uczestniczących w projekcie.

Oprócz Województwa Wielkopolskiego, partnerami projektu są: francuski region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, włoskie miasto Ferrara, grecki region Zachodnia Macedonia, fiński region Południowa Ostrobotnia, angielskie Hrabstwo Devon oraz hiszpański region Katalonia reprezentowany przez Katalońską Agencję ds. Odpadów.

 

Jako Wielkopolska bardzo często promujemy ekologiczną żywność wysokiej jakości, ale wciąż kupujemy za dużo jedzenia lub nieumiejętnie nim gospodarujemy. Stąd ten projekt, który ma charakter informacyjno - edukacyjny. Europejczycy rocznie marnują 88 milionów ton żywności, w przeliczeniu na każdego mieszkańca jest to 170 kilogramów w ciągu roku. Według wyliczeń Komisji Europejskiej koszty tej zmarnowanej żywności wynoszą 143 miliardy euro rocznie- powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 

Pomysłodawcy projektu chcą znaleźć receptę na rozwiązanie podstawowego problemu marnotrawienia żywności, aby nie tylko przystopować niedopuszczalną sytuację, która powoduje utratę nawet do 50% produkcji rolnej (która pozostaje nieskonsumowana lub jest zużywana w niewłaściwy sposób mając na względzie problemy zdrowotne), ale także w celu wykazania, że odpady żywnościowe mogłyby być źródłem wydajnej zasobowo i przyjaznej dla środowiska gospodarki na terytoriach uczestniczących w projekcie.

 

Władze lokalne i regionalne będące partnerami projektu są przekonane, że pracując razem, wymieniając się doświadczeniami i ucząc się od siebie nawzajem osiągną cel promowania na swoich terytoriach innowacji ekologicznych mających na celu ograniczanie marnotrawstwa żywności, jako sposobu podążania w kierunku inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu. 

 

W obrębie każdego terytorium uczestniczącego w projekcie powstaje grupa regionalnych interesariuszy, która będzie aktywnie uczestniczyć w wyborze dobrej praktyki do zaadoptowania w danym regionie oraz w zatwierdzaniu planu działań, który będzie realizowany podczas dwóch ostatnich lat. Ma on również oddziaływać na wykorzystanie środków z WRPO właśnie w temacie innowacji ekologicznych ograniczających marnotrawstwo żywności. Oczekuje się, że projekt ECOWASTE4FOOD dostarczy cennego wkładu do debaty na temat przyszłych priorytetów rozwoju tych obszarów, które będą omawiane w 2019 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE