R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Z Wielkopolski do stratosfery. Niesamowite zdjęcia z balonu

› Aktualności 8 miesięcy temu    15.05.2018
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. www.rawicz24.pl

Z Wielkopolski, a konkretnie z Sarnowy (pow. rawicki) wzbił się w niebo balon, który poszybował w stratosferę na wysokość blisko 30 kilometrów.

Lot zorganizowali studenci Politechniki Wrocławskiej i grupa rawickich krótkofalowców, którzy zapewnili łączność. Po co?

R E K L A M A

- Przede wszystkim dla dobrej zabawy, ale także po to, żeby zrobic pomiary atmosfery, takie jak temperatura, wilgotność czy ciśnienie - mówi Maciej Kędzia z Rawickiego Klubu Krótkofalowców, który pasjonuje się także meteorologią.


Lateksowy balon wyniósł w stratosferę kapsułę naszpikowaną elekroniką. Lot filmowany przez trzy pokładowe kamerki, można było śledzić w Internecie - informuje portal rawicz24.pl

- Udało się nam osiągnąć wysokość 29728 m. Tak jak było zaplanowane, na tej wysokości balon pękł w niskim ciśnieniu i kapsuła opadła na spadochronie - mówi Jakub Jóska, student Politechniki Wrocławskiej, który odpowiadał za projekt.

Dzięki namiarom GPS oraz symulacji ruchów powietrza udało się szybko odnaleść kapsułę, która wylądowała w okolicach Głogowa, tylko 11 km od przewidywań.

- To nie pierwszy nasz balon. Cztery lata temu wypuściliśmy podobne urządzenie, jednak na wysokości 10 km zamarzły nam podzespoły. Tym razem dzięki sponsorom kapsuła została zbudowana w oparciu o profesjonalny sprzęt używany w balonach meteorologicznych. - mówi Maciej Kędzia.

Trzeba zaznaczyć, że mały kosmonauta z flagą, niestety, zaginął podczas misji.

Obejrzyj film i zobacz niesamowite ujęcia Ziemi widzianej ze stratosfery.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Nikt
8 miesięcy temu 1
Widać "Żelazny Most" superrr !!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A