ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Zakaz "Hallelujach" na ślubach? Na mszy wyłącznie muzyka liturgiczna

› zwielkopolski24› Wielkopolska miesiąc temu    24.02.2020
Redakcja
komentarzy 0 ocen 10 / 20%
A A A
Ksiądz Ray Kelly, śpiewa dla młodej pary utwór Ksiądz Ray Kelly, śpiewa dla młodej pary utwór "Hallelujah" Leonarda Cohena fot.  fot. youtube

Wielkopolska. Być może już wkrótce podczas mszy w Kościele Katolickim, na ślubach, komuniach czy mszach dla młodzieży nie będzie można śpiewać piosenek, nawet religijnych, grać na gitarze, akordeonie czy keyboardzie.

 

 Jako pierwszy w Polsce takie zarządzenie wydał niedawno Metropolita Lubelski, abp. Stanisław Budzik. Nakazuje on, aby podczas obrządków religijnych wykonywano wyłącznie utwory liturgiczne, czyli skomponowane i wykonywane według reguł ustanowionych przez władze kościelne. Sprawie bliżej przyjrzał się portal rawicz24.pl

 


- Wspólnota wiernych ma prawo, aby zwłaszcza w celebracji niedzielnej stale była wykonywana odpowiednia i prawdziwa muzyka święta, a także, by słowa pieśni podczas celebracji liturgii w sposób należyty strzegły i ożywiały wiarę – tłumaczy abp. Budzik.

 


W praktyce oznacza to, że podczas ślubu kościelnego nie będzie można wysłuchać np. utworu "Hallelujach" Cohena, nawet jego polskiej wersji, być może też religijnej pieśni "Gdy się łączą ręce dwie w imię Boże".

 

CZYTAJ TAKŻE: 22-latek posiadał marihuanę i prawie 700 tabletek ekstazy [KLIKNIJ]

 


- Zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu kościoła” – podkreślił metropolita lubelski.

 


Abp. Budzik uznał też, że właściwym instrumentem do wykonywania muzyki w kościele są organy. Według niego, można co prawda używać innych instrumentów, lecz nie tych, które są wykorzystywane do muzyki rozrywkowej, np. gitara, perkusja, saksofon, keyboard itd.

W efekcie pary młode chcące jak najpiękniej oprawić muzycznie najważniejszą chwilę w swoim życiu mogą zostać skazani na monopol miejscowego organisty, który nie zawsze musi być artystą najwyższej klasy: Posłuchaj, jak na ślubie organista śpiewa "Barkę".

Na razie zakaz obowiązuje w kościołach na Lubelszczyźnie. Czy inne archidiecezje również go wydadzą? To raczej tylko kwestia czasu, bo tak nakazuje Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej

 

 

+ 2 głosów: 10 (20%) 8 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.