R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Żółtaczka atakuje, to nie żart!

› Aktualności 11 miesięcy temu    1.11.2017
komentarzy 0 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Fotolia.pl

Co tydzień przybywa po kilkanaście nowych zachorowań. Od marca w Poznaniu i powiecie poznańskim zanotowano 273 przypadki żółtaczki. Przede wszystkim chorują mężczyźni.

Czy to już powód do obaw? - W ostatnich latach nie było w Poznaniu tak dużego ogniska żółtaczki typu A. Wirus dotarł do Polski prawdopodobnie z zagranicy – powiedziała Radiu Poznań Anna Stojakowska z poznańskiego Sanepidu.

- Na podstawie wywiadów epidemiologicznych, które uzyskaliśmy od osób chorych wynika, że bardzo duża grupa osób, bo aż 57, podało w informacji, że właśnie w okresie narażenia na zachorowanie przebywały w krajach Europy Zachodniej – mówi Stojakowska.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to żółtaczka pokarmowa. Nazywana jest chorobą brudnych rąk, ale przenosi się także przez kontakty seksualne. W przypadku poznańskiego ogniska doszło do zakażeń przede wszystkim tą drogą.

Sanepid razem z miastem wydrukował ulotki o żółtaczce typu A, które mają ograniczyć liczbę zachorowań. Trafiły między innymi do gabinetów lekarskich, biur podróży i punktów na dworcach.

- Inspektorzy otoczyli opieką także rodziny zarażonych, by choroba się nie rozprzestrzeniała - dodaje Anna Stojakowska z poznańskiego Sanepidu. - Docieramy do osób, które są narażone na zachorowanie. To są zarówno domownicy, jak i osoby, które wspólnie mieszkają z osobą chorą. Do tych osób kierujemy pisma informujące, żeby zgłosiły się do lekarzy rodzinnych na konsultacje, ewentualnie na badania. Proponujemy cały czas szczepienia, bo to jest najskuteczniejsza metoda zapobiegania zachorowaniu.

Szczepionka nie jest refundowana. Dwie dawki, które trzeba przyjąć, dają odporność na całe życie.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!
R E K L A M A