Dostosuj wydruk

Koniec darmowych reklamówek w sklepach. Od nowego roku będziemy płacić

Koniec darmowych reklamówek w sklepach. Od nowego roku będziemy płacić

Wielkopolska. Zakupy. Zakupy w Wielkopolsce. Handel w Wielkopolsce. Torby na zakupy. Koniec darmowych foliówek w marketach

Koniec toreb za friko na zakupy w marketach. Prawda, że przez lata przyzwyczailiśmy się do tej wygody? Darmowe foliówki zlokalizowane na terenie sklepów, a czasami bezpośrednio przy kasie. To, że lubiliśmy z nich korzystać pokazuje dobitnie statystyka.

Jak podają media ogólnopolskie rocznie w Polsce zużywaliśmy do tej pory 11 miliardów plastikowych toreb (w przeliczeniu na obywatela około 300 toreb rocznie). Niestety było to też widoczne w naszych lasach i przydrożnych rowach. Widok zużytej torby latającej na wietrze po osiedlu też nie należy do rzadkości.

Od nowego roku czeka nas spora niespodzianka, bo ze sklepu nie będziemy mogli już zabrać za darmo reklamówek. Minimalna opłata wprowadzona przez rząd będzie wynosiła 20 gr. Wcześniej Ministerstwo Środowisko mogło wybrać pomiędzy dwiema formami ograniczenia używania toreb: wprowadzenie opłaty lub ograniczenie ich zużycia niemal trzykrotnie – zauważa portal onet.pl

Przykłady innych państw europejskich pokazały, że wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty znacznie przyczyniło się do ograniczania stosowania foliówek. Badania, które przeprowadziliśmy, mówią też, że jasno komunikowana opłata za torby wywołuje refleksję wśród konsumentów - mówił portalowi TVN24BiS.pl wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Przedstawiciele rządu podkreślają również, że nie mamy do czynienia z dodatkowym podatkiem, bowiem opłat można uniknąć, biorąc ze sobą na zakupy torbę wielorazowego użytku.

Tak, jak wcześniej zapowiadano – za darmo będziemy mogli nadal zabierać tzw. zrywki. Ale pod pewnymi warunkami – musi do nich trafić asortyment sprzedawany luzem. Resort wylicza, że dzięki opłatom do budżetu państwa trafi dodatkowo ponad 1 mld zł rocznie.

autor:

Źródło:

Dodano: 2017.12.27

zwielkopolski24.pl Copyright © 2007 - 2018 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31