Dostosuj wydruk

Pijani, oszukujący na czasie pracy i omijający przepisy: Obcokrajowcy za kółkiem prowadzą się źle

Pijani, oszukujący na czasie pracy i omijający przepisy: Obcokrajowcy za kółkiem prowadzą się źle

Wielkopolska. Gdyby na podstawie wyników kontroli Inspektoratu Transportu Drogowego budować obraz obcokrajowców poruszających się po naszych drogach, wyglądałby on fatalnie. „Obcokrajowcy za kółkiem prowadzą się źle” - komentuje rzecznik WITD.

 

W tym rankingu przewodzą kierowcy z Rosji i byłych republik radzieckich. Kroku dotrzymują im też Węgrzy. Dość dodać, że sprawca jednej z najniebezpieczniejszych sytuacji w ostatnich tygodniach na autostradzie A2 był pijany Łotysz [ZOBACZ TUTAJ].

Jak informuje WITD 14 lutego kaliscy inspektorzy na bramkach poboru opłat w miejscowości Lądek, przy autostradzie A2, zapobiegli powstaniu zagrożenia w ruchu drogowym.

- Tym razem pojazdem kierował białoruski kierowca pracujący w rosyjskiej firmie. Podczas kontroli inspektorzy wyczuli silną woń alkoholu. Badanie trzeźwości potwierdziło jego spożycie przez kierowcę i wykazało 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy Policji z KMP w Koninie, która zatrzymała Białorosina. Ponadto przeprowadzona kontrola wykazała naruszenie związane ze skróceniem odpoczynku tygodniowego, za które nałożono karę na przewoźnika – informuje rzecznik.

Kilka dni wcześniej, również na A2, w miejscowości Żdżary, gdzie na początku lutego pijany Łotysz staranował kilka pojazdów [ZOBACZ TUTAJ], inspektorzy transportu drogowego z Kalisza zatrzymali do rutynowej kontroli samochód ciężarowy należący do przewoźnika z Estonii. Jak się okazało kierowca wiozący mięso wieprzowe prowadził bez wymaganego zalogowania karty kierowcy.

- Jechał tak na odcinku 258 km i nie rejestrował zapisów w zakresie czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych, a wobec estońskiego przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą administracyjną 5 tysięcy złotych – informuje WITD. Oględziny pojazdu wykonane przez inspektorów wykazały nadmierne zużycie opony naczepy, co - jak oceniono - ma istotny wpływ na przyczepność oraz długość drogi hamowania, zwłaszcza w okresie zimowym. Za to również ukarano kierowcę mandatem karnym oraz zatrzymano dowód rejestracyjny naczepy.

Również w lutym inspektorzy z oddziału w Koninie zatrzymali na autostradzie A2 do kontroli pojazd wraz z naczepą, które należały do przewoźnika z Rosji. Mundurowi znaleźli w pojeździe zamontowane niedozwolone urządzenie zakłócające pracę układów oczyszczania spalin zwane emulatorem AdBlue.

- Niedozwolony emulator był dobrze ukryty, jednak charakterystyczne wskazanie na desce rozdzielczej pozwoliło na jego odnalezienie. Kierowca podczas kontroli pozbył się dowodu rejestracyjnego od pojazdu silnikowego z powodu niesprawnego systemu SCR odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 złotych – dodaje inspektorat.

autor: Bartek Nawrocki

Źródło:

Dodano: 2018.02.19

zwielkopolski24.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31