ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

500 plus na pierwsze dziecko. Złóż wniosek już w poniedziałek

› Aktualności ponad rok temu    1.07.2019
Kuba Piotrowicz
komentarzy 7 ocen 2 / 0%
A A A
 fot. www.krotoszynska.pl

500+ Wielkopolska. 500+ w Wielkopolsce. To jest już ten czas. Wnioski w formie elektronicznej o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko można składać od poniedziałku – 1 lipca.

 

I nie ma co zwlekać - bo im szybciej trafi on do gminy – a konkretnie do opieki społecznej - tym szybciej otrzymamy wpłatę. Natomiast przyjmowanie wniosków w formie pisemnej będzie możliwe ale dopiero od sierpnia.

Tymczasem samorządy mają trzy miesiące na rozpatrzenie naszych dokumentów. Możecie być jednak spokojni. Pieniądze nie przepadną, zostaną wypłacone z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Jeśli jednak załatwicie formalności dopiero po 30 września, świadczenie będzie wypłacone ale od miesiąca złożenia wniosku i uwaga! - bez wyrównania za minione miesiące.

500 plus na pierwsze dziecko obejmuje wszystkie pociechy do 18. roku życia. Nie ma tutaj żadnego kryterium dochodowego. Kasę otrzymają także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący potomstwo, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych.

 

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć osobiście w swoim ośrodku pomocy - listownie lub internetowo. Jeśli chcemy złożyć go drogą elektroniczną, mamy do wyboru kilka sposobów:

 

Ministerialny portal informacyjno-usługowy Emp@tia

Aby złożyć wniosek tą drogą, należy wejść na stronę: www.empatia.mrpips.gov.pl i wybrać moduł eWnioski. Konieczne będzie założenie konta, a następnie wypełnienie wniosku. Po wykonaniu tych czynności w systemie znajdziemy informację o odbiorze wniosku przez jednostkę, a następnie wydaną decyzję.

 

Bankowość elektroniczna

(pod warunkiem, że nasz bank posiada usługę 500+).

 

PUE ZUS - Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Wymagane jest posiadanie indywidualnego profilu w systemie ZUS-u. Można założyć go na stronie www.zus.pl.

 

 

Do tej pory było tak:

500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko przyznawane było niezależnie od dochodu,

 

Aby otrzymać wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka, należało spełnić kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu - 800 zł netto lub 1.200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

 

Jakie zmiany wprowadzono?

Brak wymogu ustalenia alimentów. Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

 

Przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500+” w postaci dodatku wychowawczego dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. (Dodatek przyznaje się na wniosek dyrektora placówki składany do powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego ze względu na miejsce położenia placówki).

 

Wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

 

Skrócenie wniosku z uwagi na rezygnację z kryterium dochodowego przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego.

 

Wprowadzony zostanie w pełni zautomatyzowany sposób ustalania uprawnienia. Projekt przewiduje rezygnację z wydawania decyzji administracyjnej. Osoba otrzymywać będzie automatycznie generowaną i przesyłaną na adres poczty elektronicznej informację o przyznaniu świadczenia lub w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie mogła odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

 

 

WAŻNE TERMINY:

Złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.

 

Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.

 

Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.

 

Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.

 

Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

 

Wnioski składane od lutego 2020 r. będą podlegać rozpatrzeniu na bieżąco.

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłkowy w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

+ 0 głosów: 2 (0%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Czekanie
11 miesięcy temu 6
Mam 3 dzieci. Pierwszego dziecka ojciec przebywa za granicą. Teraz musialam złożyć na wszystkie dzieci jeden wniosek i na cala 3 swiadczenie bedzie wstrzymane poki nie dojda na mojej sprawy czyli ok rok albo wiecej bo takie maja tempo w Rops. To jest chore
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
ponad rok temu ocena: 100%  5
W ramach 500+ postanowiliśmy z żoną, że nie będziemy pobierać tego świadczenia na synka, bo właśnie się pakujemy i przeprowadzamy się do Toronto. W Polsce już nie da się żyć :(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zaklamanie
ponad rok temu ocena: 0%  4
Rok temu skladalismy wniosek o 500plus i co?zlotowki na koncie zadnej decyzji.Urzad gminy jak i caly ten ROPS POZNAN bezna..ja.A w Niemczech?dwa miesiace po zlozeniu decyzja pieniadze i co miesiac w danym dniu.(przyznane na poltorej dziecka).Po co ta farsa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu ocena: 100%  3
Śmiesznie brzmi stwierdzenie, że wypłatą 500+ zajmuje się opieka społeczna. Przecież to świadczenie (do tej pory na drugie i kolejne, od teraz na każde dziecko) biorą nawet biznesmeni, prezesi spółek giełdowych czy banków. Tym sposobem opieka społeczna przestała się zajmować wyłącznie tym, do czego zostałą powołana. Nie dziwi zatem widmo strajków pracowników socjalnych, którzy niejednokotnie wypłacają co miesiąc bogatym rodzinom z 4 ką dzieci więcej, niż sami zarabiają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
ponad rok temu 2
No i co w tym złego, że wypłacają świadczenie bogatym ludziom? Oni nie dość, że zarobili na swoje 500+ to jeszcze zapłacili podatek, żebyś ty mógł wyciągać łapska po pieniądze. Doceń to.
~ Bogna
ponad rok temu ocena: 100%  1
nie opieka tylko pomoc społeczna
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji