ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Chciał podwieźć skodą kilka osób. Grozi mu 9 tys. zł kary

ponad rok temu    29.05.2019
Redakcja
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Materiały WITD

Wielkopolska. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Kontrole WITD. Nielegalne przewozy osobowe

 

 

 

Ściągasz aplikację, szukasz podwózki, zamawiasz kierowcę, jedziesz na miejsce i płacisz. Proste? A jakże… Niestety nie do końca legalne.

 

 

Tańsze przejazdy za relatywnie mniejsze pieniądze z wykorzystaniem mobilnych aplikacji transportowych stają się coraz popularniejsze – informuje wielkopolski WITD i od razu zuważa. - Problem w tym, że cały czas są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Tym razem padło na kierowcę czerwonej skody fabii. Auto nie ma żadnych oznaczeń informujących o tym, że prowadzący wykonuje transport osób, który w Polsce jest licencjonowany.

 

„Co jakiś czas Inspekcja Transportu Drogowego informuje o kolejnej akcji przeprowadzonej przeciwko szarej strefie przewozu osób. Tak też było 23 maja w Poznaniu, kiedy inspektorzy razem z policjantami Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili działania na terenie miasta” – podaje WITD. - Kontrolujący zatrzymali skodę, w której stwierdzono niezgodny z przepisami ustawy o transporcie drogowym przewóz osób z wykorzystaniem transportowej aplikacji mobilnej.

 

Urzędnicy wszczęli postępowanie administracyjne. Jego wynikiem może być kara dla kierowcy, który wykonał usługę. Jej całkowita wysokość może sięgnąć 10 tys. zł.

To nie pierwszy taki przypadek w naszym kraju. Są już takie, które skończyły się wyrokami sądów. Serwis kruczek.pl opisuje, że „po wykonaniu jednego z typowych kursów, kierowca świadczący usługi przewozowe za pośrednictwem aplikacji został poddany kontroli przez ITD. Stwierdzono, że doszło do zrealizowania odpłatnej umowy przewozu. Pasażer uiścił na konto Ubera kwotę 10,66 zł. W związku z tym, wezwano kierowcę do okazania licencji na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji uprawniającego do wykonywania przewozu osób. Wobec nieprzedłożenia właściwego dokumentu, nałożono na współpracownika Ubera karę pieniężną. Kara ta ostatecznie wyniosła 10.000 zł.

Niezadowolony z rozstrzygnięcia sytuacji kierowca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Jego zdaniem, posiadanie w tym przypadku licencji nie było konieczne. Sankcja nałożona została zatem bezzasadnie. Skład orzekający nie podzielił zawartej w odwołaniu argumentacji i wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2018 roku oddalił skargę.

 

Co jakiś czas Inspekcja Transportu Drogowego informuje o kolejnej akcji przeprowadzonej przeciwko szarej strefie przewozu osób. Tak też było 23 maja w Poznaniu, kiedy inspektorzy razem z policjantami Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili działania na terenie miasta. Kontrolujący zatrzymali skodę, w której stwierdzono niezgodny z przepisami ustawy o transporcie drogowym przewóz osób z wykorzystaniem transportowej aplikacji mobilnej.

W związku z ujawnionymi naruszeniami zostanie wszczęte postępowanie administracyjne na kwotę 9 tysięcy złotych.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ gregor
  ponad rok temu 4
  No to co misie pysie ? Teraz kolej na tysiące blablakarowców ? Wszystko w imię czego ? Taksówkarskiej gangsterki ? Nikt nie dostrzega tego, że uberowanie czy blablakarowanie jest proekologiczne zmniejszając natężenie ruchu na drogach ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pol
  ponad rok temu ocena: 100%  3
  Taksówkarze działają.Już nie mają się czego czepiać .Za dziesięć złotych 10 tysięcy .Co to za przelicznik.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wymiotujepolska
  ponad rok temu 2
  ja to lubię zamiast pisać od a do z to oni skrótem, człowiek by się dowiedzieć musi dzwonić do tego drogowego, ja potrzebuje taką informacje -partner ubera szuka kierowcy z własnym autem lub sam da auto ale to ten partner posiada licencje i wsio by nie było kłopotów -kierowca zaś ma tylko auto lub nie i nic więcej po za prawem jazdy -i co i to też kłopot? ,ja nie mam roboty ho ho i myślałem by prze garażować bo chce się usamodzielnić a kasy na prostu taxi i auto nie dostane
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ gminnik
  ponad rok temu ocena: 60%  1
  Upadek państwa. Kiedy karze się osobę, która chce pracować.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji