ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Media i obywatele mają prawo oceniać prezydenta. Oświadczenie Izby Wydawców Prasy

3 miesiące temu    9.07.2020
Redakcja
komentarzy 8 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Bartek Nawrocki/archiwum portalu

Oświadczenie Izby Wydawców Prasy

„Tak, jak Prezydent ma konstytucyjne prawo ułaskawiania, zgodnie z własną oceną każdego przypadku, tak prasa i obywatele mają prawo oceny słuszności i zasadności korzystania z tej prezydenckiej prerogatywy” – pisze w dzisiejszym (9 lipca) oświadczeniu Izba Wydawców Prasy.

 

Sprawa dotyczy prezydenckiego ułaskawienia osoby skazanej za przestępstwa seksualne. „Ze zdumieniem więc obserwujemy ostatnie bezprecedensowe ataki na dziennik „Fakt” (…) po publikacji na ten temat” – czytamy.

 

Media ujawniły, że kończący kadencję i ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda ułaskawił mężczyznę skazanego za pedofilię. Stało się to na prośbę jego rodziny, w tym pokrzywdzonej córki. Publikacja w szczycie kampanii wybprczej wywołała prawdziwą burzę. Tym bardziej, że o sprawie pisał m.in. „Fakt”. Do sporu, jakie powstały wokół tej sprawy, odniosła się m.in. Izba Wydawców Prasy.

Całe oświadczenie można przeczytać poniżej:

 

Izba Wydawców Prasy nie może przyglądać się obojętnie coraz częstszym atakom polityków na środki społecznego przekazu. Rolą mediów jest przecież m.in. kontrolowanie działań władzy i informowanie opinii publicznej o zaobserwowanych nieprawidłowościach, nadużyciach czy – po prostu – o sprawach mogących interesować czytelników, słuchaczy czy widzów. To oni sami decydują, czy kupować dany tytuł lub oglądać dany program telewizyjny.

Ze zdumieniem więc obserwujemy ostatnie bezprecedensowe ataki na dziennik „Fakt” (wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska) po publikacji na temat ułaskawienia osoby skazanej za przestępstwa seksualne.

Tak, jak Prezydent ma konstytucyjne prawo ułaskawiania, zgodnie z własną oceną każdego przypadku, tak prasa i obywatele mają prawo oceny słuszności i zasadności korzystania z tej prezydenckiej prerogatywy. Podobnie, wszystkie materiały prasowe również podlegają ocenie, przy czym musi ona być dokonywana w odpowiedni sposób, zgodny ze standardami rzetelności zawodowej, etyki i kultury.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań stanowiących atak na dziennikarzy i wydawców. W przypadkach naruszenia prawa, godności czy publikowania nieprawdy, można podjąć odpowiednie środki prawne. Szkalowanie, obrażanie, poniżanie i inne tego typu działania, uznajemy za naganne. W państwie prawa nie ma dla nich miejsca i powinny być z całą stanowczością potępiane.

Zarząd Izby Wydawców Prasy.

 

 

IWP działa od 2003 roku. Jej prezesem jest Bogusław Chrabota. IWP jest ogólnopolska organizacja samorządu gospodarczego, która skupia podmioty prowadzące działalność związaną z wydawaniem i kolportażem prasy.  

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jarockael
3 miesiące temu ocena: 0%  8
JAROCI I CAŁA POLSKA ZA DUDĄ DUDA DUDA !!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ prokurator XXXX
3 miesiące temu ocena: 86%  7
Media niech się zajmą tym co mają.. Proszę pisać prawdę. A Pani Gosia co niżej tak opisuje różne sprawy to niech śie dokształci , bo jak doradza ludziom to słabiutko to wygląda, oj cieniutko , cieniutko z tego wychodza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
3 miesiące temu ocena: 75%  6
Media powinny rzetelnie informować a nie oceniać lub konfabulowac !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosia
3 miesiące temu ocena: 22%  5
Zgadzam się szczególnie jest to widoczne w TVP niestety. Dlatego zalecam słuchanie w internecie całych wypowiedzi różnych ludzi a nie tylko tych montowanych w TVP.
~ PoTrzask
3 miesiące temu ocena: 75%  4
afera narkotykowa z czaskowskim w tle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosia
3 miesiące temu ocena: 43%  3
Ale czy potwierdzono obecność narkotyków w obu przypadkach? Czy Trzaskowski podał te narkotyki? Czy gdyby do pracy w JLA przyszedł kierowca pod wpływem nieznacznej ilości alkoholu co byłoby wiadome dopiero po badaniu to byłaby wina Pawlickiego. Ludzie pomyślcie trochę a nie tylko opowiadajcie to co usłyszycie w TVP.
~ sędzia
3 miesiące temu ocena: 57%  2
Dzisiaj sprawę wypadku B.Szydło umorzono, dziwnie zniknęły taśmy z monitoringu a obrońca nawet nie mógł przesłuchać Szydło. Tak w praktyce wygląda państwo PIS, dlatego kwestia niezależnych sądów jest tak ważna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosia
3 miesiące temu ocena: 50%  1
Zgadzam się, niestety nasz kraj zmierza w złym kierunku :-( PiS podporządkowuje sobie instytucje, które powinny być niezależne i apolityczne. Może się okazać, że to ostatnie wolne wybory. Dlatego proszę, aby każdy uprawniony oddał swój głos. Nie myślcie proszę o tym co było 20-30 lat temu wiem, ważne jest to w jakim kraju będziemy żyć przez kolejne lata. Ja chcę żyć w kraju który się rozwija, żyje w zgodzie dba o środowisko.