ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Nowe, zielone tablice rejestracyjne od dziś. Kto może je dostać?

› Aktualności 11 miesięcy temu    11.07.2019
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wzór profesjonalnych tablic rejestracyjnychWzór profesjonalnych tablic rejestracyjnych fot. Materiały Ministerstwa Infrastruktury

11 lipca 2019 r. wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, które wprowadzają nową formę czasowej rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację pojazdów. Wraz z nimi wejdą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze dotyczące profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat z tym związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów. Poznamy m.in. wzór blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

 

 

Profesjonalny dowód rejestracyjny to dokument dopuszczający do ruchu pojazd testowy: samochód, ciągnik rolniczy, motorower, przyczepę. Na pojeździe posiadającym taki dowód będą też montowane profesjonalne tablice rejestracyjne.

Profesjonalny dowód rejestracyjny

 

Co nam to daje?

Profesjonalna rejestracja umożliwi firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium RP lub za granicą pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie.

Nowe regulacje uproszczą działalność przedsiębiorców, odciążą je od części obowiązków administracyjnych, będą też służyć legalnemu, czasowemu użytkowaniu pojazdów w ruchu drogowym.

 

Zgodnie z nowymi przepisami dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony.

 

Dla kogo?

 

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.

 

Jak uzyskać profesjonalny dowód rejestracyjny

 

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Także on podejmuje decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów i wydaniu dowodu (czyli blankietu i tablic rejestracyjnych) po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej oraz dołączeniu wymaganych ustawą dokumentów. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok. Uprawione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Z profesjonalnych tablic rejestracyjnych będą mogli korzystać tylko przedsiębiorcy do tego uprawnieni. W przypadku przekazania tablic innemu użytkownikowi starosta będzie mógł uchylić decyzję (z rygorem natychmiastowej wykonalności) o wydaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla określonego podmiot

 

Ile to kosztuje?

Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.

 

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi zostanie ukarany karą pieniężną. Podobną karą zostanie obciążony, kiedy nie będzie prowadził wykazu pojazdów użytkowanych przez niego w ruchu drogowym (docelowo - w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów).

 

Kto może prowadzić pojazd na zielonych tablicach?

 

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno - prawnej, a także przez klienta - osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Nowe przepisy pozwolą również na gromadzenie odpowiednich danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz umożliwią skuteczne sprawdzanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji pojazdów przez organy kontroli ruchu drogowego.


 

Profesjonalna tablica motorowerowa

 

Profesjonalna tablica motocyklowa
 


 

 

 

 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.
~ AnonimowyJonhny
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Kolejny bubel... nikomu nie potrzebny. Czy tak ciężko spojrzeć za naszą zachodnią granice? Tam działa to w sposób idealny i Państwo czerpie z tego korzyści. Jak zawsze wszędzie tylko nie w Polsce.