ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Premier wprowadził pierwszy stopien alarmowy ALFA i ALFA-CRP

› zwielkopolski24› Wielkopolska 9 miesięcy temu    28.08.2019
Jakub Niewiada
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Mateusz Morawiecki/fot: PAP/Radek Pietruszka

Wielkopolska. Premier wprowadził pierwszy stopień alarmowy CRP. Co to oznacza?

 

 

 

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od dzisiaj (środa, 28 sierpnia - od godziny 00.01) do wtorku (3 września - do godziny 23.59).

 

Co to są stopnie alarmowe?

PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY[1] – STOPIEŃ ALFA (ALFA–CRP[2])

Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ BRAVO (BRAVO–CRP)

Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

TRZECI STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ CHARLIE (CHARLIE–CRP)

Trzeci stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku: wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w:

  • bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo
  • bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  • bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej lub

 

CZWARTY STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ DELTA (DELTA–CRP)

Czwarty stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku: wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym powodującego zagrożenie:

  • bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
  • bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  • bezpieczeństwa innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej, lub

źródło/opracowanie: http://www.antyterroryzm.gov.pl

 

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna burza w Wielkopolsce. Pożar obory i zerwane dachy [KLIKNIJ]

 

Decyzja wprowadzenia stopnia alarmowego przez premiera ma charakter prewencyjny i jest związana z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w naszym kraju Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Stopnie alarmowe CPR dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

 

- Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - czytamy na gov.pl.

 

Jeśli zauważymy takie niepokojące sytuacje, powinniśmy bezzwłocznie zgłosić to odpowiednim służbom pod numerem telefonów 112 lub 997.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.