ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Ucierpieli też jarociniacy. ZOBACZ ich historię

› Społeczeństwo› Historia 4 miesiące temu    17.09.2020
Redakcja
komentarzy 12 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. ipn.pl

Jarocin. Historia. Historia Jarocina. Historie Jarociniaków. 17 września. Jarociniacy 17 września 1939

 

Dzisiaj przypada kolejna rocznica sowieckiej agresji na II RP. W niedzielę 17 września  1939 roku o świcie, dopełnił się los Rzeczypospolitej. Pomiędzy godz. 2 a 3 w nocy polski ambasador w Moskwie, Wacław Grzybowski, został pilnie wezwany do Komisariatu Spraw Zagranicznych ZSRR, gdzie przedłożono mu notę podpisaną przez ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa informującą o upadku państwa polskiego.

 

Oczywiście Polski ambasador noty nie  przyjął co dla biegu wypadków nie miało już znaczenia. Sowieci realizując pakt Ribbentrop – Mołotow, rozpoczynali właśnie marsz na zachód. Polska bez wypowiedzenia wojny została zaatakowana przez ZSRR.        

 

Co nasi mieszkańcy wiedzą o dacie 17 września dzisiaj? [ZOBACZ TUTAJ]

 

W połowie września 1939 r. Polacy wciąż walczyli próbując zatrzymać niemiecką agresję. Kosztem wielkich strat stawiali opór w nadziei, że doczekają się interwencji militarnej Francji i Anglii, sojusznicy jednak zawiedli.

 

Prezydent RP Ignacy Mościcki w swym orędziu do Polaków mówił m.in.: „Obywatele! Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny, aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności. Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. […]

 

 

Od momentu uderzenia na Polskę, Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Radzieccy dowódcy wojskowi wzywali do mordów i przemocy. Dowódca Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej w jednej z odezw napisał: „Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów – polskich panów”.

 

Losy jarociniaków

Na terenach zajętych przez Sowietów po 17 września 1939 roku znalazło się wielu mieszkańców Ziemi Jarocińskiej i samego Jarocina. Byli wśród nich cywile  i żołnierze. Około czterdziestu jarociniaków swoje życie zakończyło kilka miesięcy później w „dołach śmierci” w Charkowie, Katyniu i Starobielsku. Był wśród nich Komendant Powiatowej Komendy Uzupełnień w Jarocinie major Adam Sołtan, który w pierwszych dniach września 1939 roku, zgodnie z rozkazem ewakuował się wraz z pracownikami Komendy i ich rodzinami z Jarocina na południe Polski w kierunku granicy rumuńskiej. Ale wszystko potoczyło się inaczej.

 

Działania wojenne i bombardowania w okolicy Wielunia i Kępna spowodowały, że transport ewakuujących się oficerów z Jarocina i ich rodzin skierowany został na Kutno i Warszawę, a później dalej na wschód w okolicę miejscowości Równe pod Żytomierzem. To był już 16 września. Po rozlokowaniu rodzin u miejscowej ludności, następnego dnia na te tereny wkroczyła Armia Czerwona. „Wszystkich Polaków z transportu jarocińskiego, Rosjanie wrzucili do chlewa gdzie byli pilnowani przez miejscowych Ukraińców uzbrojonych w widły(…)” – wspominała po latach Maria Spychaj, która wraz z sześciorgiem dzieci trafiła później na Syberię.

 

„(…)Natychmiast pojawiło się też NKWD, zarządzono zebranie wszystkich mężczyzn z naszego transportu. Ci, którzy byli w mundurach zostali zabrani przez NKWDzistów i ślad po nich zaginął. W głąb Rosji jechaliśmy w bydlęcych wagonach, moja córeczka Maria miała dopiero trzy tygodnie…- pisała w swych wspomnieniach Stefania Hądzelek z Jarocina.

 

Często umierali bezimiennie w dalekiej, obcej Syberii, w sowieckich obozach pracy… Ci którzy przeżyli wrócili do Jarocina dopiero w 1946r. bez środków do życia i dachu nad głową. Ówczesne komunistyczne władze Jarocina nie dość, że nie okazały żadnej konkretnej pomocy, to zakazały opowiadania, że przez lata były na zesłaniu w Rosji.

Przygotował: Andrzej Gogulski

Na zdjęciu: Oddziały Armii Czerwonej przygotowujące się do defilady na terenie Białegostoku 

 

 

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ unicorn
17 dni temu 12
oh, it's fascinating https://unicorncoloringpages.c...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Catherinejanson
2 miesiące temu 11
if your are business person then Must Check: https://www.logoforwork.com/...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nidiyiy
3 miesiące temu 10
[[https://www.google.com google]] [custom text link](https://www.google.com) google [url=https://www.google.com]google[/url] [link text](https://www.example.com/) "foo":"https://www.google.com" [http://www.example.com example] [Link](https://lighthouseapp.com) [This link](http://example.net
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kiyaya
3 miesiące temu 9
https://www.google.com...
~ abc
4 miesiące temu ocena: 80%  8
proszę aby Gazety wywaliła już ten temat, jest bardzo ważny ale widać że mieszkańców jarocina historia nie interesuje, dla nich tylko kasa, piwsko, plotki i niszczenie ludzi z zazdrości, a to że ludzie kiedyś oddawali życie dla Ojczyzny, dla Polski, za swoich sasiadów, kogo to w Jarocinie obchodzi, pamietaja tylko zeby złozyć kwiaty i zapalić znicze przy sowieckim mauzoleum
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alex Miller
4 miesiące temu 7
A logo is an important part of your company's brand and makes a significant impact on a company's public perception. A company logo generator is one of the most important branding investments a business can make. Visit: https://www.logomagicians.com/...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ twooj_nick
4 miesiące temu ocena: 100%  6
O tej taktyce powinni się w szkołach dzieciom przypominać. Prole na front, a władza nad granicę z Rumunią. I tak zawsze. Prości ludzie kładą głowę, a władza tworzy Rząd Emigracyjny i zagrzewa do walki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ johnmathew
11 miesięcy temu ocena: 33%  5
I intended to draft you a little remark so as to say thank you yet again for your magnificent things you've shared on this website. This has been so incredibly open-handed of you to supply freely all that many individuals would have advertised as an e-book to end up making some profit for their own end, principally given that you might well have tried it in case you considered necessary. The strategies also worked like a fantastic way to know that other people have a similar dream much like mine to see a lot more around this matter. I believe there are a lot more pleasurable moments in the future for individuals that go through your blog. https://usawriters.org...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wrzesień 2018
ponad rok temu ocena: 86%  4
"... Bronią, kosami, widłami i siekierami bij swoich odwiecznych wrogów - polskich panów..." Podziękowano im. Mauzoleum jest odnowione.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~.
4 miesiące temu ocena: 90%  3
jak widać PISowcom to nie przeszkadza i nie przeszkadzało , że ponad 100 tys publicznych pieniędzy przeznaczono na odnowienie komunistycznego mauzoleum gdzie spoczywają zbrodniarze i okupanci narodu polskiego, a obrońcy Polski kilkadziesiat metrów dalej spoczywali w chwastach. Pis był cichutko i dzisiejsza starościna Lidia Czechak też była ciuchutko, bali się odezwać słówkiem
~ ja
4 miesiące temu ocena: 91%  2
służą Bogu i mamonie
~ do wrześień 2018
ponad rok temu ocena: 84%  1
Przynajmniej raz musze się z Tobą zgodzić . Sam jestem wściekły z tego powodu . Ale w Jarocinie starych komuchów jeszcze sporo . A i następców mają - bo rodzice zadbali o poglądy swojego potomstwa .