ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Światowy dzień roweru - inicjatywa zapoczątkowana przez jarocinianina. Wiecie przez kogo?

› Aktualności ponad rok temu    3.06.2019
Mariola Długaszek
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Archiwum RoweLOVE

Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Używany w każdym miejscu na świecie. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że pomysłodawcą tego projektu był Polak pochodzący z Jarocina.Światowy Dzień Roweru ustanowiony został przez ONZ 12 kwietnia 2018 roku – jako datę wybrano 3 czerwca. Osobą, dzięki której udało się wprowadzić tę datę do „kalendarza świąt nietypowych” jest Leszek Sibilski. To pochodzący z Jarocina były kolarz polskiej kadry olimpijskiej oraz profesor socjologii w Montgomery College w Rockville. Jarocinianin prowadził kampanię promującą Rezolucję ONZ w celu uchwalenia Światowego Dnia Rowerowego - w ten sposób zdobył poparcie ponad 50 krajów. Na forum ONZ projekt oficjalnie zgłosił Turkmenistan.

 

Po co nam takie święto?

Jego celem jest promowanie roweru, jako niedrogiego, niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Badania dowodzą, że jazda na rowerze może obniżyć emisję dwutlenku węgla o jedną dziesiątą. Pozwala również dbać o zdrowie oraz łączy ludzi. Wspólne wyprawy rowerowe, czy to w gronie rodzinnym czy ze znajomymi, to świetna alternatywa na spędzenie wolnego czasu.

 

Jest to również święto skierowane do polityków, instytucji publicznych i ludzi odpowiedzialnych za budowanie ścieżek rowerowych, bezpieczeństwo drogowe czy turystykę. Rower można bowiem w ciekawy sposób włączyć do regionalnych, krajowych i międzynarodowych programów rozwoju.

 

W Jarocinie turystyka rowerowa stała się bardzo popularna głównie dzięki Stowarzyszeniu RoweLOVE Jarocin, które już wkrótce organizuje największa imprezę rowerową za ziemi jarocińskiej,

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!