ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę podpisana przez prezydenta

› zwielkopolski24 ponad rok temu    31.01.2018
Bartek Nawrocki
komentarzy 37 ocen 9 / 33%
A A A
 fot. Jakub Szymczuk KPRP

Handel w niedzielę. Wolne niedziele od handlu. Ograniczenie handlu w niedzielę. Ustawa o ograniczenie handlu

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą w styczniu przez Parlament ustawę ograniczającą handel w niedzielę.

 

- Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność - powiedział Andrzej Duda [ZOBACZ WIDEO]. Przydent wyraził przekonanie, że przyzwyczaimy się do nowych realiów, podobnie, jak jest w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech czy w Austrii, gdzie, jak przypomniał sklepy są zamknięte w niedziele.

 

- Nie handluje się w niedziele w wielkich i średnich sklepach. Małe sklepiki prowadzone przez rodziny, przez indywidualnych właścicieli będą mogły funkcjonować, jeżeli sami właściciele będą tą działalność prowadzili. Natomiast tam, gdzie pracownicy są zatrudniani w handlu, tam niedziela ma być dniem wolnym od pracy, tak, aby mogli oni spędzić czas z rodziną - mówił Andrzej Duda.

 

Nowe rozwiązania wprowadzają zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewidują cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona.

 

Kancelaria Prezydenta przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch niedziel w miesiącu w 2018 roku, a następnie do jednej niedzieli w 2019 r. Od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele.

 

Projekt ustawy, z poparciem ponad 500 000 Polaków, trafił do Sejmu jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

 

Poniżej informacja w sprawie ustawy przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP

Celem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest ustanowienie zasad dotyczących ograniczeń handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele, w święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Przepisy ustawy mają zastosowanie do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wykonujących zarobkową działalność handlową.

Ustawa, jako zasadę, wprowadza zakaz handlu i wykonywania czynności związanych z handlem oraz zakaz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych. Analogiczne zakazy ustawa wprowadza odnośnie prowadzenia handlu po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Ustawa zawiera obszerną listę wyłączeń spod powyższych zakazów. Przedmiotowe zakazy nie obowiązują m.in. na stacjach paliw płynnych, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w placówkach pocztowych, w środkach transportu, na dworcach i w portach lotniczych, w placówkach handlowych z przeważającą działalnością gastronomiczną, w sklepach internetowych i na platformach internetowych oraz w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Ustawa określa ponadto, iż zakazy wprowadzone ustawą nie obowiązują w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, przy czym jeżeli w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca lub sierpnia przypada święto, stosuje się wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu.

Pracownik będzie zachowywał prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu jego pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00, a wynagrodzenie to będzie obliczone z uwzględnieniem zasad ustalania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Ustawa zawiera przepisy karne wskazujące, iż naruszenie zakazów określonych ustawą podlegać będzie karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

W konsekwencji uregulowań przyjętych w uchwalonej ustawie wprowadzono zmiany w przepisach obowiązujących ustaw pozostających w związku z materią stanowiącą przedmiot przyjętych rozwiązań, tj. w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.

W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy uchylono przepis art. 1519a, który obecnie określa zakaz pracy w placówkach handlowych w święta oraz ogranicza pracę w placówkach handlowych w niedziele wyłącznie do wykonywania tych prac, które są konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. W tym zakresie podstawową regulacją będzie zatem obecnie uchwalona ustawa.

Zgodnie z wprowadzonym w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny przepisem art. 218a, za złośliwe lub uporczywe naruszanie przepisów ustawy grozić ma sankcja karna w postaci grzywny albo kary ograniczenia wolności.

W ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia dokonano zmiany art. 17, wskazując, że oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenia określone w art. 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni będzie inspektor pracy. Ponadto, ustawa wprowadza uprawnienie dla właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy do nakładania grzywny w postępowaniu mandatowym, w przypadkach wielokrotnego popełnienia wykroczenia określonego w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Konsekwencją powyższych zmian są zmiany w ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, mające na celu dostosowanie jej regulacji do nałożonych na inspektorów pracy uprawnień i obowiązków.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, zakazy wprowadzone uchwaloną ustawą będą wprowadzane stopniowo. W okresie od dnia 1 marca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. ww. zakazy nie będą obowiązywały w pierwszą i w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, przy czym jeżeli w pierwszą lub w ostatnią niedzielę miesiąca przypada święto, będą miały zastosowanie wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu. Z kolei w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. przedmiotowe zakazy nie będą obowiązywały w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, przy czym jeżeli w dniu tym przypada święto, będą miały zastosowanie wprowadzone uchwaloną ustawą regulacje dotyczące zakazu handlu.

Oznacza to, że począwszy od 2020 r. zakaz obejmie, co do zasady, wszystkie niedziele, uwzględniając wyłączenia spod zakazu określone w art. 7 ustawy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018 r.


 

 

+ 3 głosów: 9 (33%) 6 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (37)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ on
ponad rok temu ocena: 100%  37
Lepiej niech dadzą ludziom zarobić a nie kombinują przy ustawach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mimi
ponad rok temu ocena: 100%  36
Przestańcie narzekać do urn ludzie do urn.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AAA
ponad rok temu ocena: 100%  35
4brygadówki niech zlikwidują to dopiero jest patologia dla więzi rodzinnych!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pis da? zabierze!
ponad rok temu ocena: 67%  34
Tak ,no bo dotąd siłą zmuszano ludzi do zakupów w niedziele , były łapanki straszono mandatami i więzieniem , a teraz DOBRA ZMIANA!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
ponad rok temu ocena: 83%  33
A może ustawą podnieść w Polsce pensje i emerytury takie jak są na zachodzie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
ponad rok temu ocena: 100%  32
A może obniżyć podatki? Do takiej wysokości, jak na zachodzie. Do takich realiów jeszcze szybciej bym się przyzwyczaił...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Max
ponad rok temu ocena: 69%  31
Ksiądz też w niedzielę pracuje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stal
ponad rok temu ocena: 64%  30
I gdzie teraz mochery będą robić zakupy po niedzielnym nabożeństwie??? Bo w dino ruch, że do kasy nie idzie się dopchać między tymi wyznawcami pislamu!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Apel
ponad rok temu ocena: 58%  29
Kaczyński i inni z pisu pawlowicz macier to najgorszy sort
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Joker
ponad rok temu ocena: 43%  28
Brawo-mamy być zachodem róbmy tak jak zachód .To akurat zasługujest na +.Niestety reszta pracowników których praca jest w niedziele nie wynikiem fanaberi bo akurat ktoś niewie co ze sobą ma zrobić w niedzielny dzień -też pracują.Dla bardzo uzależninnych od zakupów w galeriach handlowych polecam zakupy w sklepach internetowych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TeDe
ponad rok temu ocena: 100%  27
No to żeś błysł. Taka stars z cie wyrosła
~ sierak
ponad rok temu ocena: 94%  26
Mam pytanie a obsługa CPN nie ma rodzin,a tramwajarze,kierowcy autobusow ,a pracownicy restauracji,a wszyscy pracownicy instytucji rozrywkowych.Zamykać to wszystko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
ponad rok temu ocena: 52%  25
Precz z dudą i pisem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miśka
ponad rok temu ocena: 27%  24
W naszym mieście ludzie pracują non stop i wynika z tego,że cały tydzień głoduja. Jak w niedzielę przychodzą do marketu to tylko bałagan potrafią zrobić i spacery siebie robią. Ciekawe kto robi kolejki w tygodniu w sklepach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TaDe
ponad rok temu ocena: 89%  23
Miśka aleś głuptas jesteś. Nie wiesz co powiedzoeć to mówisz co wiesz
~ Alleluja i do przodu !
ponad rok temu ocena: 61%  22
Super, idziemy cały czas w kierunku Europy Zachodniej, nie tak jak totalna opozycja, która by chciała żeby było jak było
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
ponad rok temu ocena: 44%  21
Przez z pisem zawistnym Kaczyńskim, macierewiczem pawlowicz i innymi szkodnikami.
~ Aaw
ponad rok temu ocena: 36%  20
Totalnie to jestes jebniety
~ Dk
ponad rok temu ocena: 60%  19
Jestem sprzedawca w sklepie dla mnie tez ta ustawa dziwna jest szczeze pracujac od10-18 i soboty to niezbyt czasami mi sie chce zakupy robic czasem wpadam w niedziele bo mi wygodniej tylko.... dlaczego sklep zamkniety bo co ludzia pracowac sie nie chce aten co ma4brygady kiedy ma jakies wolne poj maz tylko raz w miesiacu spedza czas z nami powinni tez miec wolne chociaz 2weekendy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TeDe
ponad rok temu ocena: 50%  18
Tej a tero po naszymu to godej.
~ em
ponad rok temu ocena: 41%  17
Prawda jest taka, ze ludziom sie nie chce a nie ze nie maja czasu. Niektore sklepy sa otwarte bardzo długo wiec nie mowcie, ze pracujecie oď 6 do 22 nawet w soboty i w dzien w dzien. Zreszta mozna zrobic zakupy na zapas. A nie obudzicie sie przed zamknięciem sklepu bo nie chcialo wam sie isc po chleb wczesniej. To wszyscy w domu pracują od rana do nocy? Przesadzacie juz naprawde. Ci ludzie ktorzy narzekaja albo maja naprawde ciezko w zyciu albo sa po prostu leniami smierdzacymi i taka jest prawda. Spotkalam sie nawet z opinia ze jak to oni nie spedza niedzieli w galerii. A tak to, przezyjecie. Inne kraje tez przezyly.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Brawo PIS
ponad rok temu ocena: 38%  16
No i bardzo dobrze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
ponad rok temu ocena: 53%  15
Przez z pisem zawistnym Kaczyńskim, macierewiczem pawlowicz i innymi szkodnikami.
~ Iza
ponad rok temu ocena: 33%  14
Bardzo dobrze. Może z czasem sceptycy dostrzegą, że przybywanie z rodziną, bez pokusy "wyskoczenia" na zakupy to dobrodziejstwo nie do przecenienia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Euroentuzjasta Totalny
ponad rok temu ocena: 46%  13
Wreszcie! Tyle czasu musieliśmy czekać na europejskie standardy. Powinniśmy wprowadzić całkowity zakaz handlu w niedzielę, jak w cywilizowanej Europie Zachodniej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
ponad rok temu ocena: 71%  12
Następny pic na wodę ustawa jest dziurawa jak sito ma dotyczyć 10% sklepów, jakiś czas temu węgrzy też podobną ustawę wprowadzili i po roku wycofali się z niej bo zaczęły padać te małe sklepy które ustawa miała chronić
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wes
ponad rok temu ocena: 68%  11
W niedziele to do kościoła iść kasę na tace położyć a nie do marketu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
ponad rok temu ocena: 50%  10
Przez z pisem zawistnym Kaczyńskim, macierewiczem pawlowicz i innymi szkodnikami.
~ Bolek
ponad rok temu ocena: 69%  9
Debilizm wtórny - za 2 lata ci ze sklepów nie będą pracowali żadnej niedzieli, a inni nawet po trzy w miesiącu - bo na to zezwala prawo pracy ( i nie mówię tu o służbach których praca jest konieczna ) a wystarczyłoby zmniejszyć limit niedziel w miesiącu do 2 czy nawet jednej i wszyscy mogliby mieć część niedziel wolnych.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łokietek
ponad rok temu ocena: 71%  8
"Przywracamy normalność" .Kpina z obywateli tego kraju.Normalność będzie kiedy ta cała ekipa (inni mówią kartel) opuści zajmujący od 28 lat gmach przy Wiejskiej. Widoczny na zdjęciu obywatel Bujara stwierdził , że zakazu handlu w niedziele domagało się społeczeństwo. Nie przypominam sobie , by kiedykolwiek rządzący pytali się mnie o zdanie w tym temacie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
ponad rok temu ocena: 63%  7
Przez z pisem zawistnym Kaczyńskim, macierewiczem pawlowicz i innymi szkodnikami.
~ Maja
ponad rok temu ocena: 71%  6
Ja tez nie byłam pytana wiec zasanawiam się kogo pytali?? Teraz będą narzekać ze maja mało wypłaty bo za niedziele przynajmniej w sieciowkach ładnie placili
~ Bolek
ponad rok temu ocena: 71%  5
Ba według sondaży które widziałem w TV 44% było za a 46% przeciw a PISuary i tak robią co chcą
~ Kirwy jedne
ponad rok temu ocena: 68%  4
W dup* sie pocalujcie! Kiedy na zakupy jak pracuje po 12 godzin dziennie i soboty!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Po
ponad rok temu ocena: 56%  3
Przez z pisem zawistnym Kaczyńskim, macierewiczem pawlowicz i innymi szkodnikami.
~ do Kowalski
ponad rok temu ocena: 76%  2
To ci ze sklepów jak im tak źle było to też mogli zmienić pracę. Cfaniak z miodem w uszach.
~ Kowalski
ponad rok temu ocena: 29%  1
Proponował bym zmienić pracę.