ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

W potężnym wybuchu gazociągu zginęły 2 osoby. Są zarzuty dla inżyniera budowy

› zwielkopolski24 ponad rok temu    21.12.2017
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Archiwum www.jarocinska.pl

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. od ponad 4 lat prowadzi śledztwo dotyczące wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim (pow. ostrowski). W wypadku, do którego doszło w połowie listopada 2013 roku śmierć poniosły 2 osoby, a kolejnych 12 doznało poważnych obrażeń.

 

Spłonęło bądź uległo uszkodzeniu kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych. Z ogniem na miejscu walczyło kilkadziesiąt jednostek straży pożarnych.

 

Prokuratura podkreśla, że trwające postępowanie przygotowawcze miało skomplikowany charakter. Na przestrzeni lat zgromadzono obszerny materiał dowodowy. Śledczy uzyskali również czasochłonne specjalistyczne opinie.

 

- Na podstawie zgromadzonego materiału przedstawiony osobie pełniącej funkcję inżyniera budowy gazociągu wysokiego ciśnienia DN 700 został zarzut nieumyślnego sprowadzenia w okresie pomiędzy 12 a 14 listopada 2013 r. zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób, a także mieniu w wielkich rozmiarach mającego postać pożaru strumieniowego gazu – informuje prokurator Maciej Meler, rzecznik PO w Ostrowie Wlkp.
- Podejrzanemu zarzucono w oparciu o uzyskane opinie biegłych niedostosowanie sposobu prowadzenia robót ziemnych do wymogów normowych określonych w projekcie i wiedzy technicznej oraz niebezpieczne odstępstwa od projektu w zakresie szerokości i głębokości wykonywanego wykopu, brak zabezpieczenia stateczności skarp wykopu w warunkach wystąpienia dodatkowego obciążenia, a także zlecenie nieprawidłowego składowania urobku w formie zbyt wysokiego nasypu położonego za blisko krawędzi wykopu, w oczywisty sposób przekazującego niebezpieczne oddziaływanie na podłoże gruntowe i istniejący gazociąg i deponowanie go w koronie skarpy wykopu, w pasie montażowym nad istniejącym już gazociągiem.


Według ustaleń śledczych takie zaniedbania skutkowały rozerwaniem gazociągu i niekontrolowanym wyciekiem gazu, jego zapłonu i powstania pożaru strumieniowego w wyniku którego śmierć na miejscu zdarzenia ponieśli operator kaparki oraz dźwigu bocznego, 12 osób doznało obrażeń ciała w postaci oparzeń termicznych I i II stopnia, a także zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo mienie w wielkiej wartości to jest nie mniejszej niż 10 mln złotych.

 


- Przesłuchany w obecności obrońcy w charakterze podejrzanego, 35 latek nie przyznał się do przedstawionego mu zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień, wskazując, iż ewentualne wyjaśnienia złoży po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.
 

Inżynierowi grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności. Tymczasem postępowanie trwa. I jak dodaje rzecznik ewentualna decyzja w zakresie decyzji końcowej uzależniona jest od treści wniosków dowodowych złożonych przez strony.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!