ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

W weekendy w mundurze. Na co dzień bohaterki domów

› Społeczeństwo ponad rok temu    8.03.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Obecnie panie stanowią 13 procent stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej. W rodzącej się jeszcze formacji służy ponad 2100 kobiet a 1885 z nich to żołnierze OT. W ciągu ostatniego roku ich ilość uległa potrojeniu.

– Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród kobiet, które często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je z służbą na rzecz ojczyzny. Mogą pozostać sobą – mówi jedna z nich rzecznik prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Anna Szymaniak.

Między innymi wyrazem uznania dla ich siły, determinacji, gotowości do podejmowania skrajnych wyzwań jest nadanie jednej z brygad „terytorialsów” kobiecego patronatu. Generał brygady Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych od lutego 2019 roku jest patronką 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta-patron w WOT.

Jakie są żołnierki 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

– Mają charyzmę i zapał w dawce często przekraczającej przeciętną. Motywacji im nie brakuje, a co doceniam szczególnie, to zdolności aktywacji innych, zapał sportowy i determinację. Nie ukrywam, że są dla mnie wyjątkowe, a w dzień ich święta chciałbym podkreślić to z podwójną mocą. Mocy zresztą też im nie brakuje. Skąd ją czerpią - to już tajemnica „słabej płci”, zdolnej do wyrzeczeń. Łączyć życie prywatne i pracę zawodową z mundurem już jest trudno. One wielokrotnie dokładają do tej listy macierzyństwo, a podzielność ich uwagi pomiędzy te dwa światy, może fascynować. Mnie napawa dumą – mówi pułkownik Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT.   

Kim są? Zwyczajnymi kobietami, ale lista profesji, które, na co dzień wykonują mówi sama za siebie. To na przykład aktywne sportsmenki, reprezentujące nasz kraj w zawodach międzynarodowych lub bardziej lokalnie albo uczące dzieci i młodzież wychowania fizycznego.

– Wśród naszych żołnierek są także nauczycielki różnych przedmiotów, trenerki personalne, pielęgniarki, ratowniczki medyczne, położne, i gospodynie domowe, ale także pracownice banków, księgowe oraz panie prowadzące własną działalność gospodarczą różnego rodzaju. Sporo jest także studentek i uczennic, głównie klas maturalnych o profilu wojskowym. Wszystkie kobiety są niezwykłe, te należące do WOT pokazują, że w codziennym życiu ważne jest coś więcej, coś jeszcze - tym czymś jest ojczyzna – komentuje Anna Szymaniak. 

Informacje: 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również: niezwykłą ucieczkę "wykształconej" krowy

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Maria
  ponad rok temu ocena: 100%  4
  Ewelina Ptak polska sprinterka skonczyła akademię wojsk lądowych - dowódca plutonu zmechanizowanego - takich kobiet jest wiele ale do facetów nigdy to nie dostrze. wydaje im się że zawładnęli światem, że sa panami, a tak naprawdę nie mogą znieść że wyszli z kobiety, ze jest lepsza od nich, co teraz widać najlepiej - stado płaczliwych skupionych na sobie tylko i wyłącznie, samców, żenującekomentarze, ale artykuł fajny
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ qwe
  ponad rok temu 3
  Widzę co weekend na własne oczy te kobiety po 160cm wzrostu, które ledwo mają siły nieść broń a gdzie ciężki plecak i resztę oporządzenia.
  ~ qwe
  ponad rok temu ocena: 40%  2
  I te gosposie domowe, które w weekendy bawią się w wojsko mają walczyć jak to mówił Antek "Ze specnazem" haha załosne
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ tom
  ponad rok temu ocena: 60%  1
  zapraszam do prawdziwego wojska w latach 96 - 97 a nie tej szopki tam by panie dały rade ale na szmacie. Zary Żagań pozdrawia tam jest wojsko
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji