ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Więzienie dla 59-latka, który zabijał karpie na targowisku

› zwielkopolski24› Wielkopolska ponad rok temu    11.03.2019
Redakcja
komentarzy 35 ocen 7 / 29%
A A A
 fot. krotoszynska.pl

Wielkopolska. Dziś przed krotoszyńskim sądem odbyła się rozprawa 59-letniego mieszkańca powiatu krotoszyńskiego, który w grudniu ubiegłego roku na krotoszyńskim targowisku zabijał ryby bez ich wcześniejszego ogłuszania.

 

 

 

O sprawie pisaliśmy TUTAJ [Zabija karpie tępą gilotyną bez ogłuszenia na targowisku [DRASTYCZNY FILM]][KLIKNIJ]

 

 

- Sprawa ma charakter precedensowy. To prawdopodobnie pierwsza w Polsce sprawa o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad rybami, która trafiła do sądu - mówi mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva!

 

I dodaje.

 

- Z uwagi na szczególną drastyczność czynu oraz fakt, że oskarżony był wcześniej karany, będziemy żądać kary bezwzględnego pozbawienia wolności - mówi Katarzyna Topczewska. 

 

59-latek przyznał się do winy. Stwierdził jednak, że nie wiedział, że ryby przed zabiciem trzeba ogłuszać.

 

- Klient nasz pan. Gdy była kolejka klientów i się śpieszyłem, to obcinałem głowy karpiom na stoisku. Teraz wiem, że tak się nie robi, ale wcześniej nie miałem takiej wiedzy – mówił podczas rozprawy 59-latek.

 

To nie przekonało sądu. Mężczyzna został skazany na 3 miesiące bezwzględnego więzienia oraz nawiązkę w wysokości 1.000 zł na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie. Dodatkowo 59-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego musi również pokryć koszty sądowe w wysokości 1.709 zł. Wyrok jest nieprawomocny - poinformował portal krotoszynska.pl.

 

- Sąd uznał, że mężczyzna znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad sprzedawanymi przez siebie karpiami w ten sposób, że wbrew przepisom ustawy o ochronie zwierząt uśmiercał je poprzez odcięcie głowy gilotyną bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości – powiedziała podczas rozprawy sędzia Dorota Wojtkowiak-Mielicka, prezes Sądu Rejonowego w Krotoszynie.

 

 

Do zabijania karpi bez ich wcześniejszego ogłuszania doszło na krotoszyńskim targowisku w grudniu ubiegłego roku. Ryby sprzedawał 59-latek z powiatu krotoszyńskiego. Niestety, nie ogłuszał ich wcześniej, a odcinał głowy "na żywca". Wszystko to nagrał jeden z kupujących i wysłał film do fundacji „Viva!”, zajmującej się ochroną zwierząt. Ci alarmowali. - Mężczyzna zabija karpie bez uprzedniego ogłuszenia, są więc one przytomne, a gilotyna najwyraźniej strasznie tępa... To ewidentne łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

 

Pojechali na targowisko

Obrońcy zwierząt powiadomili o całej sytuacji krotoszyńską policję. Dlatego też mundurowi w piątek, 14 grudnia pojechali na targowisko w celu zweryfikowania zgłoszenia. – I napotkali tego mężczyznę, który również zabijał w tym dniu ryby w taki sposób, jak było to pokazane na filmie – mówił wówczas Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

 

Uśmiercał je na żywca

Funkcjonariusze przewieźli 59-latka na komendę, gdzie usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. - Mężczyźnie zarzucono, że 11 grudnia i 14 grudnia w Krotoszynie, na targowisku miejskim, działając w krótkim odstępie czasu znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad sprzedawanym przez siebie karpiami w ten sposób, że – wbrew przepisom ustawy o ochronie zwierząt – uśmiercał je poprzez odcięcie głowy gilotyną bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości – wskazywał na łamach "Gazety Krotoszyńskiej" Piotr Szczepaniak.

 

Żałuje tego, co zrobił

59-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wyjaśnił jednak, że nie wiedział, iż ryby należy ogłuszać. - Przyznał, że co roku sprzedaje ryby, w większości żywe, lecz czasem zdarzają się klienci, którzy chcą, żeby były ubite na miejscu. Nie wiedział, że ryby trzeba pozbawić świadomości przed zabiciem – podkreślał rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. Mężczyzna okazał skruchę. - Stwierdził, że żałuje tego co zrobił i że osoby postronne widziały jak zabija karpie bez uprzedniego ich ogłuszenia. Obiecał, że więcej tego nie uczyni i teraz ryby będzie ogłuszał i zabijał za parawanem – dodawał Piotr Szczepaniak.

 

Mimo to 59-latkowi groziła kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dziś zapadł wyrok. 3 miesiące bezwzględnego więzienia, 1.000 zł nawiązki na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie i pokrycie kosztów sądowych. Wyrok jest nieprawomocny.

 

 

+ 2 głosów: 7 (29%) 5 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (36)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.
~ Wielkopolan
ponad rok temu ocena: 67%  36
Tak oczywiście wszyscy bronią zwierząt, oczywiście że to jest wskazane wszystko musi mieć jakąś etykę Ale z drugiej strony patrząc pary które nie zrobią sobie dziecka bo może Partnerka obawia się ciąży i porodu to prostszy sposób kupują sobie zwierzątko i traktują je jak dziecko oczywiście głównie na portalach społecznościowych A jak np duży piesek kogoś pokryzie na śmierć albo inne chore według mnie trzymanie egzotycznego węża w mieszkaniu A później pożera swojego pana to co wtedy? Proszę wytłumaczyć mi to
~ Podatnik
ponad rok temu ocena: 100%  35
Czas oddać pod sad miasta i gminy za trucie szczurów ponoć po trutce strasznie się męczą to też zwierzęta mam rację?
~ bywalec
ponad rok temu ocena: 100%  34
widac , że pan Leszek ostro działa.BRAWO I SZACUNEK poczytajcie https://gostyn24.pl/pl/19_wiad...
~ An ka
ponad rok temu ocena: 75%  33
PAN Leszek to taki czlowiek ktory dla publiki zrobi wszystko. Jest na niemieckim chorobowym a pracuje w Polsce. Taki z niego obronca, zwierzat a r***a panstwo jak moze. To jest wlasnie prawowity Polak. Chce zrobic zrzutkę zeby i jemu sie cos skaplo. Nic za free nie zrobi a jak mu sie powie prawde prosto w twarz to zaczyna pokazywac swoja prawdziwa twarz wyzywając od np s*ki, brudasa, ku**y czy chorej psychicznie- to jest prawdziwy obraz pana Leszka
~ Tedy
ponad rok temu ocena: 100%  32
Trzymaj się chłopie. Ten kraj schodzi na psy.
~ Karp karpiowy nierówny
ponad rok temu ocena: 75%  31
A kiedy hipokryci rządzący wprowadzicie ustawę o ochronie człowieka ?
~ Lorenz Freimann
ponad rok temu ocena: 100%  30
11 LAT TEMU BYŁA SPRAWA NIEWINNEGO ZAMORDOWANEGO Z ZIMNA KRWIĄ JAK W AUSCHWITZ CLAUDIU CRULICA która toczyła sie bez Naszej wiedzy ale teraz SPRAWA ZABIJANIA KARPI dzieje sie na Naszych oczach.
~ jarock
ponad rok temu ocena: 80%  29
Pani , która zabiła własne dziecko bo ma za małe mieszkanie zostaje Kobietą Roku a facet co zabił karpia idzie do paki...
~ Leszek
ponad rok temu ocena: 100%  28
a może warto zrobić zrzutke na adwokata do tego Pana?
~ iul
ponad rok temu ocena: 100%  27
Bidok chciał dorobić sobie a oni go do więzienia wsadzili. Aha w Polsce nie ma wiezień tylko Zakłady Karne
~ Toruń
ponad rok temu ocena: 22%  26
Szok, jeśli większość społeczeństwa myśli tak jak obrońcy tego człowieka to upadek jest nieunikniony. Wiedza, rozsądek, empatia na poziomie rzecznego mułu.
~ karp po żydowsku
ponad rok temu ocena: 86%  25
trzymaj się chłopie:-)
~ K2
ponad rok temu ocena: 79%  24
Parodia. Rybę trzeba ogluszyc przed wypatroszeniem. To niech mi ktoś powie która metoda jest bardziej humanitarna. Gilotyna odcinam głowy a jak ogłasza za pierwszym razem nie zawsze się uda. Zieloni nas namawia na jedzenie marchewki bio. A wiecie ile dzikich zwierząt musi zginąć by wyhodować wasza bio marchewkę. To egoizm i umywanie rąk "ja nie zabijam zwierząt ja tylko kupuje mięso"
~ Zuza
ponad rok temu ocena: 40%  23
A Ty nie jesz marchewki, a wiesz ile zwierząt ginie podczas produkcji paszy, ile energii, wody? Biedne nieświadome dziecko.
~ zielona d.pa
ponad rok temu ocena: 82%  22
Za chwilę zaczną czepiać się wędkarzy kwestia czasu....Jeszcze lepszy przykład Masz za szczupłego pieska znęcasz się masz za grubego pieska też się znęcasz .
~ M,
ponad rok temu ocena: 91%  21
To jest totalny absurd! Starszy pan dostaje wyrok za zabijanie karpi, a na wolności jest tylu ludzi, którzy są prawdziwymi bandziorami i zwyrodnialcami i nikt ich nie ruszy! Polskie sądownictwo schodzi na psy, a na wigilię niedługo będziemy jeść same pierogi i kapustę z grochem!
~ okok
ponad rok temu ocena: 0%  20
I na dobre ci to wyjdzie.
~ Jack Strong
ponad rok temu ocena: 81%  19
Czas skończyć z tymi sądami działającymi pod lewaka propagandę TVN i wyborczej
~ ja
ponad rok temu ocena: 94%  18
Żadne zabijanie zwierząt się jest przyjemne ale w końcu jesteśmy mięsożerni. Uważam że dostał zbyt wysoką kare w stosunku do czynu jaki popełnił. Mam nadzieje że członkowie tego całego stowarzyszenia żywią się tylko roślinkami. Co do jednego.
~ ok
ponad rok temu ocena: 50%  17
Wiedza nie boli.
~ Leszek
ponad rok temu ocena: 95%  16
A co z rybami morskimi !Kogo postawicie przed sądami???? Sąd Krotoszyński ale sobie reklame zrobił ;)
~ zabijam i zjadam karpie
ponad rok temu ocena: 100%  15
gdzie i z jakiego nadania ten sąd, i w czyim imieniu ..., pytam się, bo ślepej Temidy tu nie dostrzegam, raczej grę pod publiczkę ..., o zgrozo, a może to jeno kabaret
~ Daro
ponad rok temu ocena: 95%  14
To przecież mogli go pouczyć i gdyby się nie zastosował to wtedy dopiero karać. Jakiś kapuś mu narobił kłopotów może konkurencja.
~ jjj
ponad rok temu ocena: 93%  13
szkoda gościa
~ gregor
ponad rok temu ocena: 100%  12
Jak się ogłusza karpie nie sprawiając im krzywdy ? Krzykiem ?
~ uui
ponad rok temu ocena: 100%  11
śpiewem godlewskich
~ Pff
ponad rok temu ocena: 83%  10
Viva no tak i samo mówi za siebie! Kto mógł wnieść sprawę w sądzie jak nie oni!!!??!
~ sprawiedliwość wybiórcza
ponad rok temu ocena: 97%  9
To w takim razie, wszyscy odpowiedzialni za rytualny obój zwierząt powinni dostawać dożywotnie więzienie, bo ten będący wyrazem wyjątkowego sadyzmu i zwyrodnialstwa obój jest dużo większym okrucieństwem niż ucinanie głów karpiom.
~ Ehh..
ponad rok temu ocena: 86%  8
Zaszufladkowany bo już kiedyś był karany. Skoro okazał skruchę ... To mógłby dostać karę do odpracowania a nie zaraz kara więzienia. Tak jak pisali wcześniej a jakiś ksiądz... Dostanie zawiasy ....
~ Qwer
ponad rok temu ocena: 36%  7
Dostał karę odsiadki no już kiedyś miał wyrok w zawiasach za coś innego.
~ LEWÓUÓSEK
ponad rok temu ocena: 79%  6
KARPI NIE WOLNO ZABIJAĆ ALE NIE NARODZONE DZIECI JUŻ JAK NAJBARDZIEJ WSKAZANE ???
~ FFF
ponad rok temu ocena: 85%  5
Nasz kraj niedługo stanie się tak LEWACKI że nie będzie można w nim żyć. Zamiast dzieci młodzi będą mieli tylko PSY które będą miały większe prawa niż człowiek.
~ bzy
ponad rok temu ocena: 89%  4
To za zabicie muchy, komara czy też nawet myszy też będzie kara więzienia?Parodia co się dzieje w tym kraju..
~ No
ponad rok temu ocena: 85%  3
Pewnie a ks pedofil z witaszyc pewnie tylko zawiasy dostanie.. Polska piękny kraj