ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Wojsko zabezpieczy transport 28 zarażonych do szpitala w Poznaniu

› Koronawirus - Raport 3 miesiące temu    17.04.2020
Redakcja
komentarzy 7 ocen 1 / 0%
A A A
 fot. Materiały WOT

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o transporcie medycznym pensjonariuszy DPS-u do szpitala jednoimiennego w Poznaniu.

 

Najkrótsza droga prowadzi przez Jarocin i Pleszew - między innymi krajowymi DK 12 i 11 i ekspresową S11

 

Tymczasem rzecznik wojewody informuje, że jeszcze dziś (piątek, 17 kwietnia) 28 osób zakażonych koronawirusem z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu trafi do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Transport osób chorych zabezpieczy m.in. dowództwo 12. wielkopolskiej brygady WOT. Wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w wielkopolskich domach pomocy społecznej i równocześnie apeluje do środowiska medycznego o wsparcie przy opiece nad osobami zarażonymi koronawirusem – informują służby wojewody.
 

Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pacjentów do szpitala w Poznaniu pozwoli lepiej zorganizować pracę w placówce, w której aktualnie przebywa 163 mieszkańców, 8 podopiecznych znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy, w tym 4 z nich jest zakażonych koronawirusem.

 

 

– Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Jeszcze dziś chorzy zostaną przewiezieni do jednoimiennego szpitala w Poznaniu – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który jest również w stałym kontakcie z władzami Kalisza odpowiedzialnymi za funkcjonowanie placówki oraz na bieżąco wspiera jej działanie. Placówka w Kaliszu, jak i wszystkie wielkopolskie DPS-y regularnie otrzymują z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego środki ochrony bezpośredniej, m.in. jednorazowe kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne do spryskiwania. Dodatkowy transport środków dotarł dziś (17.04) do kaliskiego DPS-u.
 

 

Obecnie po akceptacji wojewody w domu pomocy społecznej w Kaliszu pomagają żołnierze 12. brygady WOT. Opiekę nad chorymi wspierają również siostry zakonne.
Wojewoda wydał decyzje o skierowaniu personelu do pracy w kaliskim ośrodku. – Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Ponadto wojewoda zwrócił się do przewodniczących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie z prośbą o przekazanie zapytania członkom Izb o gotowość podjęcia się tego zadania.

 

Służby wojewody potwierdzają, że transport koordynowany przez WOT odbędzie się drogami krajowymi, a więc również przez Jarocin. Poza pojazdami WOT-u wykorzystane mają być karetki tzw. "covidowskie" - przystosowane do przewozu osób z podejrzeniem zarażenia wirusem. Organizatorzy nie przewidują utrudnień na drodze związanych z przejazdem karetek. 

 

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zosia
3 miesiące temu ocena: 92%  8
Wojsko powinno być bardziej zaangażowane w walkę z epidemią,zawodowe wojsko siedzi cicho na dupie ze strachem że sobie o nich przypomną, a tylko biedne "mięso armatnie " z WOT jest ganiane. A szczytem jest to że wojskowi lekarze zamiast pomóc leczyć chorych w Polsce - ponoć mamy za mało lekarzy- latają z tyłkiem po całym świecie najpierw Włochy a teraz USA.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gminnik
3 miesiące temu 7
Od tego właśnie jest WOT, że ma ganiać i pomagać.
~ Www
3 miesiące temu ocena: 67%  6
I tak powinno być w Dps Pleszew .Mieszkańcy i personel testy w tym samym czasie .Wyniki + przetransportowani w miejsce dla osob zarazonych . Dezynfekcja calego oddzialu.Pozostaja zdrowi mieszkancy i personel .Czekaja na zdrowych juz mieszkancow .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kity
3 miesiące temu ocena: 57%  5
Nie ma to jak być w wojsku- zawsze można pomóc.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ela
3 miesiące temu ocena: 60%  4
Myślę że mądra decyzja. Przynajmniej nie będą chore osoby zarażac dalej i w szpitalu też jest inna opieka w sensie np. sprzętu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zom
3 miesiące temu ocena: 44%  3
brawo Panie Wojewodo to też są ludzie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaa
3 miesiące temu ocena: 86%  2
Brawo??? Ta decyzja jest BARDZO spóźniona! Gdyby nie rozgłos medialny nadal palcem by nie kiwnął. Zaklinanie rzeczywistości i stwarzanie pozorów. Jedynie to potrafią.