ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Wprowadzono strefę ochronną przed wirusem afrykańskiego pomoru świń

› zwielkopolski24› Wielkopolska 8 miesięcy temu    25.11.2019
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Wielkopolska. Strefa ochronna przed wirusem afrykańskiego pomoru świń.

 

 

 

W czwartek (21 listopada) wicewojewoda wielkopolski, Aneta Niestrawka zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania było omówienie działań oraz przygotowań służb po opublikowaniu przez Komisję Europejską decyzji przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Służby weterynaryjne rozpoczęły intensywne działania eliminujące ryzyko przedostania się ogniska wirusa na terenie Wielkopolski. Działania te zostały wzmożone po odnalezieniu martwego dzika zakażonego wirusem ASF w powiecie wschowskim (województwo lubuskie).

 

Żółta strefa ochronna wyznaczona przez Komisję Europejska objęła cały powiat wolsztyński (gmina Siedlce, Wolsztyn i Przemęt) oraz Wijewo w powiecie leszczyńskim.

W związku z tym będą musiały zostać wypełnione obowiązki, dotyczące m.in. poddania badaniom wszystkich odstrzelonych dzików oraz stosowania przez hodowców trzód mat dezynfekcyjnych we wjazdach na teren gospodarstwa i wyjazdach z nich.

 

CZYTAJ TAKŻE: Obiecał fortunę po zmarłym krewnym [KLIKNIJ]

 

Prowadzone będą wzmożone poszukiwania padłych dzików. Postulowany jest również odstrzał dzików w całej strefie. Działania będa prowadzone przez służby weterynaryjne we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Dyrekcją Lasów Państwowych.

Do Ministra Obrony Narodowej ma zostać także skierowany wniosek o pomoc wojska w działaniach poszukiwawczych.

Od dzisiaj (25 listopada) laboratorium Zakładu Higieny Weterynarii w Poznaniu będzie wykonywało badania padłych dzików w kierunku ASF.

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!