Dostosuj wydruk

Chciał podwieźć skodą kilka osób. Grozi mu 9 tys. zł kary

Chciał podwieźć skodą kilka osób. Grozi mu 9 tys. zł kary

Wielkopolska. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. Kontrole WITD. Nielegalne przewozy osobowe

 

 

 

Ściągasz aplikację, szukasz podwózki, zamawiasz kierowcę, jedziesz na miejsce i płacisz. Proste? A jakże… Niestety nie do końca legalne.

 

 

Tańsze przejazdy za relatywnie mniejsze pieniądze z wykorzystaniem mobilnych aplikacji transportowych stają się coraz popularniejsze – informuje wielkopolski WITD i od razu zuważa. - Problem w tym, że cały czas są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Tym razem padło na kierowcę czerwonej skody fabii. Auto nie ma żadnych oznaczeń informujących o tym, że prowadzący wykonuje transport osób, który w Polsce jest licencjonowany.

 

„Co jakiś czas Inspekcja Transportu Drogowego informuje o kolejnej akcji przeprowadzonej przeciwko szarej strefie przewozu osób. Tak też było 23 maja w Poznaniu, kiedy inspektorzy razem z policjantami Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili działania na terenie miasta” – podaje WITD. - Kontrolujący zatrzymali skodę, w której stwierdzono niezgodny z przepisami ustawy o transporcie drogowym przewóz osób z wykorzystaniem transportowej aplikacji mobilnej.

 

Urzędnicy wszczęli postępowanie administracyjne. Jego wynikiem może być kara dla kierowcy, który wykonał usługę. Jej całkowita wysokość może sięgnąć 10 tys. zł.

To nie pierwszy taki przypadek w naszym kraju. Są już takie, które skończyły się wyrokami sądów. Serwis kruczek.pl opisuje, że „po wykonaniu jednego z typowych kursów, kierowca świadczący usługi przewozowe za pośrednictwem aplikacji został poddany kontroli przez ITD. Stwierdzono, że doszło do zrealizowania odpłatnej umowy przewozu. Pasażer uiścił na konto Ubera kwotę 10,66 zł. W związku z tym, wezwano kierowcę do okazania licencji na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji uprawniającego do wykonywania przewozu osób. Wobec nieprzedłożenia właściwego dokumentu, nałożono na współpracownika Ubera karę pieniężną. Kara ta ostatecznie wyniosła 10.000 zł.

Niezadowolony z rozstrzygnięcia sytuacji kierowca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Jego zdaniem, posiadanie w tym przypadku licencji nie było konieczne. Sankcja nałożona została zatem bezzasadnie. Skład orzekający nie podzielił zawartej w odwołaniu argumentacji i wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2018 roku oddalił skargę.

 

Co jakiś czas Inspekcja Transportu Drogowego informuje o kolejnej akcji przeprowadzonej przeciwko szarej strefie przewozu osób. Tak też było 23 maja w Poznaniu, kiedy inspektorzy razem z policjantami Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili działania na terenie miasta. Kontrolujący zatrzymali skodę, w której stwierdzono niezgodny z przepisami ustawy o transporcie drogowym przewóz osób z wykorzystaniem transportowej aplikacji mobilnej.

W związku z ujawnionymi naruszeniami zostanie wszczęte postępowanie administracyjne na kwotę 9 tysięcy złotych.

autor: Redakcja

Źródło:

Dodano: 2019.05.29

zwielkopolski24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31