Dostosuj wydruk

Powoli podnoszą się z tragedii [GALERIA]

Powoli podnoszą się z tragedii [GALERIA]

W pamięci jarociniaków na długo pozostanie widok płonącego domu przy ul. Żerkowskiej w Jarocinie. 17 maja w wyniku pożaru ojciec samotnie wychowujący dwoje dzieci stracił dach nad głową. Jak obecnie wygląda sytuacja rodziny?

 

 

Mieszkanie na poddaszu, w którym mieszkał Łukasz Nowacki z synem i córką, doszczętnie splonęło. Wielu ludzi wspomaga rodzinę, aby na nowo mogła rozpocząć normalne życie.

 

 

Przypominamy, że według ustaleń straży pożarnej przyczyną tragedii było zwarcie prądu. Dom wybudowano w latach sześćdziesiątych, a niedawno właściciele przeprowadzili gruntowny remont. Niestety instalacja elektryczna nie została wymieniona, a sprzęty użytkowane przez domowników były dla niej sporym obciążeniem.

 

 

[Pożar domu na ulicy Żerkowskiej, czytaj TUTAJ]

 

 

Skutki pożaru okazały się bardziej rozległe, niż początkowo sądzono. Po dokładnych oględzinach domu okazało się, że gruntownego remontu wymaga również parter domu. Powodem jest akcja gaśnicza, w trakcie której doszło do jego zalania. Tynki wymagały więc skłucia i osuszenia. - To jest też jedyna metoda na pozbycie się dość uciążliwego zapachu spalenizny. Kolejna sprawą jest strop, który uległ zniszczeniu w trakcie pożaru oraz działań przeprowadzanych przez strażaków – zapewnia Dariusz Kowalski, projektant budowlany i właściciel firmy „Efekt”.

 

 

Z pożaru udało się tylko uratować obraz Matki Boskiej Licheńskiej, a ojciec z dwójką dzieci stracił swoje mieszkanie i cały dobytek.

 

 

Cała rodzina zachwala do dzisiaj akcję straży pożarnej. Nie mogą wyjść z podziwu wobec ogromnego zaangażowania strażaków w akcje gaśniczą.

 

 

W pomoc zaangażowało się wielu ludzi zwłaszcza Grzegorz Buchwald, który wykonał projekt odbudowy domu.

 

Należy zaznaczyć, że dzięki pomocy wielu osób, sporo spraw zostało załatwiono w bardzo szybkim czasie. Swoją prace bezpłatnie zaoferowali: geodeta, kierownik budowy oraz biuro projektowe. Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami wydał zaledwie w cztery godziny mapę i nie pobrał za to należnej opłaty. Również pozwolenie na budowę trwało bardzo krótko. - Oczywiście pomoc zaoferowali: burmistrz Adam Pawlicki oraz wiceburmistrzowie: Bartosz Walczak i Robert Kaźmierczak. Bardzo szybko wydane zostały warunki zabudowy, na które czeka się znacznie więcej czasu. Zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Urząd Miasta i Gminy Jarocin służyli ogromną pomocą – mówi Grzegorz Buchwald

 

Trwa zbiórka pieniędzy na portalu Zbiórka.pl [TUTAJ]. Potrzebna jest spora suma pieniędzy na odbudowę domu. Do akcji włączyła się rwónież Gazeta Jarocińska, która na profilu facebookowym uruchomiła akcje #dychanadom [TUTAJ]

 

 

Po przeanalizowaniu kosztów budowy, Grzegorz Buchwald  zaproponował rodzinie wybudowanie piętra. Okazało się, że cena materiałów potrzebnych do odbudowy poprzedniego dachu przewyższy koszty postawienia muru i wykończenia budynku płaskim stropem.

 

 

Pracami budowlanymi zajmuje się Łukasz Nowacki z mężem siostry. Pomaga im Marian Ochowiak, mąż pani Wiesławy. Niestety brakuje rąk do pracy, a rodziny nie stać na opłacenie murarza czy tynkarza. Nikt jednak nie narzeka.

 

 

[Trwa Akcja #dychanadom- czytaj TUTAJ]

 

 

Łukasz Nowicki wraz z dziećmi mógł również liczyć na pomoc Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarocinie. Otóż przyznano mu zasiłek celowy w wysokości 10 tys. zł oraz mieszkanie zastępcze w Łuszczanowie.

 

 

Pogorzelców wsparła również Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Marcina, która zorganizowała festyn rodzinny oraz zbiórkę pieniędzy przed parafialnymi kościołami. Rodzina otrzymała więc 11.300 zł.

autor: Karina Muszalska

Źródło:

Dodano: 2019.06.28

zwielkopolski24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31