Dostosuj wydruk

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie biskupa Janiaka

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie biskupa Janiaka

Wielkopolska. Prokuratura w Pleszewie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie biskupa Edwarda Janiaka.


Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Pleszewie, dotyczące nie zgłoszenia przez biskupa Edwarda Janiaka, przestępstw księży dopuszczających się pedofilii..
Chodzi o wydarzenia z marca 2016 roku, kiedy to do ordynariusza diecezji kaliskiej zgłosili się rodzice jednej z ofiar księdza Arkadiusz H., podejrzanego o molestowanie nieletnich.  Parlamentarzystka otrzymała odpowiedź odmowną. Oznacza to, że Prokuratura nie rozpocznie śledztwa. W postępowaniu biskupa prokurator nie dopatrzył się czynu zabronionego.

Pismo z prokuratury, które opublikowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus:
KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ


Posłanka dała upust swemu rozczarowaniu na Twitterze. W swoim tweecie napisała:

Pamiętacie biskupa Janiaka z filmu braci Sekielskich? To ten, którego Watykan odsunął niedawno od kierowania diecezją kaliską i który ukrywał pedofilów. Prokuratura uznała, że pomimo ukrywania przez biskupa pedofilów nie ma czego badać


Całość tweeta dopełnił hashtag #ProkuraturaChroniPedofilówwSutannach.Przypomnijmy, że biskup Edward Janiak został jednym z negatywnych bohaterów filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich. To właśnie na terenie diecezji kaliskiej dochodziło do przypadków pedofilii, które według Sekielskich hierarcha tuszował.

Jak już pisaliśmy
Po emisji filmu , w nocy 2 czerwca biskup trafił do szpitala. Początkowo podejrzewano, że powodem złego samopoczucia kapłana był udar. Ostatecznie badanie krwi rozwiało wątpliwości. U mężczyzny wykryto 3,44 promila alkoholu.


Decyzją papieża Franciszka biskup Edward Janiak został odsunięty od pełnienia funkcji w diecezji kaliskiej. Na jego miejsce powołany został administrator apostolski, metropolia łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

autor:

Źródło:

Dodano: 2020.08.04

zwielkopolski24.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kasprzaka 1a, 63-200 Jarocin, 62 747 15 31