Krzywa cukrowa – na czym polega badanie i kiedy jest zalecane?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Krzywa cukrowa – na czym polega badanie i kiedy jest zalecane? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku i stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jej postęp można skutecznie hamować, jednak warunkiem jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby. Jednym z badań wykorzystywanych w diagnostyce cukrzycy jest krzywa cukrowa. W tym artykule dowiesz się, na czym polega to badanie, komu jest rekomendowane oraz jak prawidłowo należy się do niego przygotować.

Na czym polega badanie krzywej cukrowej?

Krzywa cukrowa jest badaniem wykorzystywanym w diagnostyce cukrzycy. Polega na trzykrotnym dokonaniu pomiaru poziomu glukozy we krwi – na czczo oraz godzinę i dwie godziny po spożyciu przez pacjenta specjalnie przygotowanego roztworu glukozy. Krzywa cukrowa pomaga ocenić metabolizowanie glukozy przez organizm.

Wskazania do wykonania krzywej cukrowej

Podstawowym badaniem w profilaktyce i diagnostyce cukrzycy jest badanie poziomu glukozy we krwi. Jest to badanie rekomendowane każdemu w ramach regularnej profilaktyki zdrowia. Można wykonywać je dowolnie, bez wyraźnego polecenia lekarza. W przypadku krzywej cukrowej jest inaczej – jest to badanie zlecane pacjentom, u których lekarz podejrzewa cukrzycę, a także kobietom w ciąży, w celu wykluczenia cukrzycy ciążowej.

Lekarz może zalecić wykonanie krzywej cukrowej w przypadku nieprawidłowego wyniku pomiaru stężenia glukozy we krwi. Krzywą cukrową lekarze zalecają pacjentom, u których badanie glikemii przyniosło wynik od 100 do 125 mg/dl. Wynik wyższy niż 125 mg/dl wskazuje na cukrzycę, dlatego wykonanie krzywej cukrowej w takim przypadku zawsze musi być skonsultowane z lekarzem, ponieważ u pacjentów z taką glikemią obciążenie glukozą może wywoływać omdlenia.

Krzywa cukrowa – prawidłowe przygotowanie do badania

Przeprowadzenie testu obciążenia glukozą wymaga od pacjenta prawidłowego przygotowania się do badania. Na czym ono polega?

  • Wykonanie badania należy skonsultować z lekarzem. Należy również stosować się do jego zaleceń dotyczących ewentualnego odstawienia przed badaniem leków sterydowych, leków moczopędnych oraz metforminy.
  • Przez okres 3 dni przed badaniem nie należy wdrażać zmian w diecie. Dotyczy to również nieograniczania węglowodanów i ilości spożywanych kalorii, ponieważ może to prowadzić do zaburzenia wchłaniania węglowodanów, co z kolei może skutkować zafałszowaniem wyników.
  • W tym samym okresie należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania napojów alkoholowych, a także ograniczyć picie kawy, herbaty i innych napojów kofeinowych oraz palenie papierosów.
  • Na badanie należy przyjść w godzinach porannych, ponieważ z biegiem dnia zmniejsza się tolerancja glukozy.
  • Na test obciążenia glukozą należy przyjść na czczo, co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku.
  • Podczas przeprowadzania testu należy przez cały czas pozostać w miejscu wykonywania badania. Nie należy opuszczać go w celu załatwiania prywatnych spraw. W tym czasie nie wolno też jeść, pić ani palić papierosów.
  • Przeciwwskazaniami do wykonania krzywej cukrowej są trwające infekcje oraz antybiotykoterapia.
 

Gdzie można wykonać badanie krzywej cukrowej?

Badanie krzywej cukrowej można wykonać m.in. w ALAB laboratoria. Aby skorzystać z diagnostyki wystarczy zakupić badanie w serwisie internetowym ALAB laboratoria, a następnie udać się do wybranego Punktu Pobrań.

W całej Polsce dostępnych jest obecnie ponad 600 Punktów Pobrań, co ułatwia dostęp do profilaktyki i diagnostyki cukrzycy wielu mieszkańcom kraju. W ALAB laboratoria wyniki swoich badań można odbierać przez internet.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy