Reklama

Reklama

Liczenie wiernych w kościołach już w najbliższą niedzielę. W tym roku wcześniej niż zwykle

Opublikowano: śr, 22 wrz 2021 14:30
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Liczenie wiernych w kościołach już w najbliższą niedzielę. W tym roku wcześniej niż zwykle - Zdjęcie główne

W całej Polsce 26 września odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W kościołach w najbliższą niedzielę - 26 września odbędzie się doroczne liczenie osób obecnych na mszach świętych (dominicantes) i przystępujących do komunii świętej (communicantes). W tym roku liczenie wiernych zaplanowano nieco wcześniej, niż zazwyczaj praktykowano.

Reklama

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się we wszystkich parafiach w całej Polsce. 

W komunikacie, jaki podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podkreśla się, że "zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia". 

- W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych odbędzie się nieco wcześniej, niż było to praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września – podano w komunikacie na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w Polsce zazwyczaj wiernych liczono pod koniec października.

 

W ubiegłym roku, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza zaplanował badanie uczestnictwa Polaków w niedzielnej mszy św. (dominicantes i communicantes) na 18 października. Obowiązujące wówczas restrykcje sanitarno-epidemiologiczne spowodowały, że wyniki badania nie mogły być porównane z danymi z poprzednich lat. Mimo to proszono o policzenie wiernych obecnych i przystępujących do Komunii św. na mszach św. oraz wypełnienie przekazanych formularzy statystycznych. Jednak w związku z wprowadzeniem nowych zasad w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych nie wszędzie się odbyło. 

Z kolei z opublikowanego w grudniu 2020 r. raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc.

 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

Liczenie wiernych w kraju prowadzone jest tradycyjnie raz w roku w tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w szczególne kościelne święto lub uroczystość. Badanie jest coroczną akcją o charakterze statystycznym, organizowaną zazwyczaj jesienią, głównie w październiku. Głównym celem liczenia wiernych w polskich parafiach jest sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze św., ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane służą do uaktualniania statystyk w Kościele katolickim w Polsce. W ten sposób powstaje tzw. "mapa religijności" - cenny materiał dla samego Kościoła oraz dla socjologów i statystyków. W tym roku coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych odbędzie się nieco wcześniej, niż było to zazwyczaj praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Pogorzelanin

  Wielkie mi halo!!! Proboszcz Bandosz liczy wiernych na każdej mszy w niedzielę.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -1

  ron

  Mnie się nie doliczą.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -3

  katolik

  kościół jest niczym innym jak nowe lub kolejne podatki a tym bardziej jak gry liczbowe, bo co jak dasz kasę na pseudo ofiarę to myślisz że będzie z ciebie jakiś wielki katolik lub wielki człowiek no lub przykładowo jeszcze bo jest tego dużo że na przykład wykupisz swoje grzechy rzucając złotówkę lub więcej by kościół wymazał nawet najcięższy grzech cytatową ofiarą -nie ty pchasz im kasę na te ich dobra jedzenie auta domy mieszkania ale w międzyczasie oni powiedzą dzięki wam udało nam się odnowić coś tam przykładowo w kościele by nie być gołosłownym coś każą komuś zlecić by zrobił jak najtaniej, każdy katolik wie że ksiądz czy proboszcz pije wino pseudo bo tego nikt nie wie więc nazwijmy mszalne no to niby jak taki poważny człowiek ma traktować taką mszę skoro ksiądz czy proboszcz pije dwa trzy kielichy bo nie wiadomo ile tam się znajduje tego wina -i on śmie jeszcze prowadzić dalej mszę -ja wszystko rozumiem że kiedyś bóg wodę w wino zmienił itd ale co to ma być by religię głosić po promilach, jak się jest w pracy czy w samochodzie to już nie można być pod wpływem alkoholu, teraz zaskoczę kiedyś wierzyłem na sto procent a dziś po tych wszystkich aferach to 50/50