Reklama

Masz kredyt? Czy w związku z epidemią jego spłata zostanie zawieszona?

Opublikowano: 17 marca 2020 11:11
Autor:

Masz kredyt? Czy w związku z epidemią jego spłata zostanie zawieszona? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Banki podjęły działania pomocowe w związku z pandemią koronawirusa COVID 19. Mają one bardzo konkretny wymiar. Nowe przepisy zostaną wdrożone niezwłocznie.

 

Podejmowane działania służą wprowadzeniu możliwie uproszczonych i odformalizowanych działań pomocowych dla osób oraz przedsiębiorstw będących kredytobiorcami i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19”- czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich

 

Co to oznacza w praktyce?

 

 1. Banki ułatwią, maksymalnie upraszczając formalności, odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy (mBank nawet od 6 mcy). Trzeba pamiętać, że o ten okres automatycznie wydłuża nam się spłata kredytu. Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców. Banki obiecują szybkie nierozpatrywanie tych wniosków.

   

 2. Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID - 19 i którym w najbliższych miesiącach mija termin odnowienia istniejącego finansowania. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o przedłużenie finansowania na okres do 6 miesięcy.

   

 3. Jeżeli bank, w którym przedsiębiorca ma umowę leasingową, posiada firmę leasingową w swojej grupie kapitałowej, może odroczyć spłaty rat leasingowych na zasadach podobnych do odroczenia spłaty kredytów. Przedsiębiorca musi złożyć odpowiednie wnioski.

   

   

 4. Banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Umożliwią również składanie tych wniosków w sposób jak najbardziej uproszczony np. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy.

  Wnioski będzie można składać zdalnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie. Trzeba sprawdzać opcje na stronach banków. Biorąc pod uwagę niecodzienną sytuację, banki dopuszczą możliwość składania takiego wniosku w formie zdalnej, nawet jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem. Jest jednak jeden warunek: możliwości dokonania identyfikacji osoby składającej taki wniosek.

   

 5. Banki oferują przedsiębiorcom krótkoterminowe kredyty służące ustabilizowaniu sytuacji finansowej klienta, który został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa COVID - 19. Aby móc rozpocząć uruchamianie tych kredytów czekają jednak na decyzje rządu, które mają być znane w ciągu najbliższych dni.

   

 6. Banki pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą w krótkim czasie podnieść maksymalną kwotę płatności zbliżeniowych do 100 zł.

   

 7. Banki przy współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa podejmą działania, aby zwiększyć ilość, o dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS (terminali płatniczych) w miejscach realizacji transakcji płatniczych.

 

 

Przygotowane na podstawie komunikatu Związku Banków Polskich.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.