Reklama

Premier wprowadził pierwszy stopien alarmowy ALFA i ALFA-CRP

Opublikowano: 28 sierpnia 2019 15:23
Autor:

Premier wprowadził pierwszy stopien alarmowy ALFA i ALFA-CRP  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wielkopolska. Premier wprowadził pierwszy stopień alarmowy CRP. Co to oznacza?

 

 

 

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od dzisiaj (środa, 28 sierpnia - od godziny 00.01) do wtorku (3 września - do godziny 23.59).

 

Co to są stopnie alarmowe?

PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY[1] – STOPIEŃ ALFA (ALFA–CRP[2])

Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ BRAVO (BRAVO–CRP)

Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

TRZECI STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ CHARLIE (CHARLIE–CRP)

Trzeci stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku: wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w:

  • bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo
  • bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  • bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej lub

 

CZWARTY STOPIEŃ ALARMOWY – STOPIEŃ DELTA (DELTA–CRP)

Czwarty stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku: wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym powodującego zagrożenie:

  • bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
  • bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, albo
  • bezpieczeństwa innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej, lub

źródło/opracowanie: http://www.antyterroryzm.gov.pl

 

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna burza w Wielkopolsce. Pożar obory i zerwane dachy [KLIKNIJ]

 

Decyzja wprowadzenia stopnia alarmowego przez premiera ma charakter prewencyjny i jest związana z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w naszym kraju Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Stopnie alarmowe CPR dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

 

- Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - czytamy na gov.pl.

 

Jeśli zauważymy takie niepokojące sytuacje, powinniśmy bezzwłocznie zgłosić to odpowiednim służbom pod numerem telefonów 112 lub 997.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.