Reklama

Reklama

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już 30.000 żołnierzy. Ile procent z nich to kobiety?

Opublikowano: pt, 27 sie 2021 18:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek, 27 sierpnia liczebność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 30.000. Z tego ponad 2000 terytorialsów służy w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Może właśnie wśród nowych żołnierzy wielkopolskiej brygady jest „jubileuszowy” żołnierz WOT-u? Ten szczególny moment zbiegł się z rozpoczęciem ostatniej w tym roku edycji „Wakacji z WOT”.

Reklama

W 12. WBOT przez najbliższe dni szkolić się będzie 100 nowych ochotników

- WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności. W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową - mówi generał dywizji Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. 

W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT przez najbliższe dni szkolić się będzie 100 nowych ochotników. Dla części z nich to pierwszy kontakt z wojskiem a dla niektórych to powrót do służby w mundurze. Wśród nich znaleźli się uczniowie i studenci, informatyk, mechanik, rolnik czy pracownik administracji miejskich wodociągów. Terytorialsów coraz częściej łączą także więzy krwi, tak jak podczas ostatniej rekrutacji, gdy w szeregi tych, którzy za swoje motto uznają słowa: „Zawsze gotowi, zawsze blisko!” wstąpili ojciec z synem. 

Jak wygląda szkolenie w WOT? To wyjście ze strefy komfortu

Na początku trzeba podkreślić, że kandydaci do służby muszą nastawić się na intensywny trening wojskowy. Pierwszy dzień najczęściej mija pod znakiem pobierania umundurowania i wyposażenia indywidualnego. Potem przyszli żołnierze przystępują do egzaminu z wychowania fizycznego. Natomiast każdy kolejny dzień to kilkunastogodzinny trening wojskowy. Przez najbliższe dni przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią, elementami taktyki, topografii czy też  podstawami pierwszej pomocy medycznej na polu walki. Ostatni dzień to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian wyszkolenia każdego terytorialsa dla tych wytrwałych, którzy pozostaną na szkoleniu do końca. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę wojskową 11 września na terenie koszar wojskowych w Lesznie. Po tym uroczystym dniu ochotnicy rozpoczną służbę najbliżej swojego miejsca zamieszkania. W tej chwili bataliony znajdują się w Śremie, Lesznie, Skwierzynie i  Dolaszewie pod Piłą. 

Dla coraz większej liczby ochotników WOT jest ich pierwszym kontaktem z mundurem

Jak wynika ze statystyk służb w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem osób młodych. 8% żołnierzy WOT to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci. Co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. 

W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt z wojskiem. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem ze służbą wojskową. Wśród terytorialsów wiele jest kobiet, które stanowią blisko 19% żołnierzy formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych.

Według prognoz na koniec roku 2021 służbę WOT ma pełnić 32 tys. żołnierzy. W samej 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 2000 żołnierzy. 

LINK do oficjalnej strony Wojsk Obrony Terytorialnej - TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Edi

    Zamiast inwestować w profesjonalne wojsko to się pompuje w marchewkowe. Ciekawe co będzie jak zabraknie pieniędzy. Jeszcze trochę i będzie po tej fanaberii zwanej wojskiem.

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

    OK

    Do ochrony ANTKA I JEGO KOMPANI .