Reklama

Zakaz "Hallelujach" na ślubach? Na mszy wyłącznie muzyka liturgiczna

Opublikowano: 24 lutego 2020 15:48
Autor:

Zakaz "Hallelujach" na ślubach? Na mszy wyłącznie muzyka liturgiczna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Wielkopolska. Być może już wkrótce podczas mszy w Kościele Katolickim, na ślubach, komuniach czy mszach dla młodzieży nie będzie można śpiewać piosenek, nawet religijnych, grać na gitarze, akordeonie czy keyboardzie.

 

 



Jako pierwszy w Polsce takie zarządzenie wydał niedawno Metropolita Lubelski, abp. Stanisław Budzik. Nakazuje on, aby podczas obrządków religijnych wykonywano wyłącznie utwory liturgiczne, czyli skomponowane i wykonywane według reguł ustanowionych przez władze kościelne. Sprawie bliżej przyjrzał się portal rawicz24.pl

 


- Wspólnota wiernych ma prawo, aby zwłaszcza w celebracji niedzielnej stale była wykonywana odpowiednia i prawdziwa muzyka święta, a także, by słowa pieśni podczas celebracji liturgii w sposób należyty strzegły i ożywiały wiarę – tłumaczy abp. Budzik.

 


W praktyce oznacza to, że podczas ślubu kościelnego nie będzie można wysłuchać np. utworu "Hallelujach" Cohena, nawet jego polskiej wersji, być może też religijnej pieśni "Gdy się łączą ręce dwie w imię Boże".

 

CZYTAJ TAKŻE: 22-latek posiadał marihuanę i prawie 700 tabletek ekstazy [KLIKNIJ]

 


- Zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu kościoła” – podkreślił metropolita lubelski.

 


Abp. Budzik uznał też, że właściwym instrumentem do wykonywania muzyki w kościele są organy. Według niego, można co prawda używać innych instrumentów, lecz nie tych, które są wykorzystywane do muzyki rozrywkowej, np. gitara, perkusja, saksofon, keyboard itd.

W efekcie pary młode chcące jak najpiękniej oprawić muzycznie najważniejszą chwilę w swoim życiu mogą zostać skazani na monopol miejscowego organisty, który nie zawsze musi być artystą najwyższej klasy: Posłuchaj, jak na ślubie organista śpiewa "Barkę".

Na razie zakaz obowiązuje w kościołach na Lubelszczyźnie. Czy inne archidiecezje również go wydadzą? To raczej tylko kwestia czasu, bo tak nakazuje Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.