Reklama

Reklama

Złóż deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ile masz czasu?

Opublikowano: wt, 21 wrz 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Złóż deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ile masz czasu? - Zdjęcie główne

Złóż deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ile masz czasu? | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Złóż deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ile masz czasu?

Reklama

Od 1 lipca mamy nowy obowiązek. Chodzi o deklarację dotyczącą źródeł ciepła, jakimi jest ogrzewany każdy nasz budynek.

Muszą ją złożyć właściciele budynków, niezależnie od tego, czy są on mieszkalne, czy niemieszkalne, czyli na przykład gospodarcze lub usługowe.

Jest to kolejny krok w walce z zanieczyszczeniem powietrza, które w naszym kraju jest spowodowane głównie przez niską emisję wynikającą z korzystania z przestarzałych źródeł ciepła.

Do tej pory niektóre gminy prowadziły na własną rękę inwentaryzację urządzeń grzewczych, aby poznać skalę problemu, którym jest palenie w „kopciuchach”.

Dzięki  Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma powstać ogólnopolska baza urządzeń grzewczych stosowanych w budynkach i skuteczniej walczyć z problemem niskiej emisji.

Złóż deklarację do CEEB. Kto musi to zrobić?

Obowiązek spoczywa na właścicielach lub zarządcach budynków. Złożeniem deklaracji nie muszą przejmować się właściciele mieszkań, ponieważ zrobi to zarządca konkretnej nieruchomości, wskazując wspólne źródła ciepła funkcjonujące w jej ramach.

Od tej zasady są jednak dwa wyjątki. Pierwszy - gdy budynek (w tym wielorodzinny) ma kilku właścicieli i nie ma zarządcy - wtedy deklarację powinien złożyć jeden z właścicieli w imieniu wszystkich pozostałych. Drugi - gdy w mieszkaniu jest indywidualne źródło ciepła, np. piec lub kominek - wtedy właściciel mieszkania powinien złożyć deklarację samodzielnie.

Co ważne, deklarację do CEEB będą musieli złożyć zarówno właściciele/zarządcy nieruchomości nowo wybudowanych, jak i tych starszych. Docelowo każdy budynek powinien zostać zinwentaryzowany.

Złóż deklarację do CEEB. Ile jest czasu?

Różnica między nowym a starym budynkiem jest jedna - czas, jaki ma na złożenie deklaracji właściciel/zarządca.

W przypadku budynków, które dopiero zostały lub zostaną wybudowane, jest to 14 dni od uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

W przypadku starszych nieruchomości jest to 12 miesięcy liczone od 1 lipca 2021 roku. Gdy w budynku zostanie zamontowane nowe źródło ciepła, obowiązuje termin 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Złóż deklarację do CEEB. W jaki sposób to zrobić?

Deklarację CEEB można złożyć na dwa sposoby. Zarządca lub właściciel nieruchomości posiadający profil zaufany lub e-dowód może wejść na stronę internetową: www.zone.gunb.gov.pl i kliknąć „złóż deklarację”, a później postępować zgodnie ze wskazówkami, które pojawią się w systemie.

Osoby, które nie mogą lub nie chcą złożyć deklaracji przez internet, mają możliwość złożenia jej w sposób tradycyjny - osobiście w urzędzie gminy albo pocztą. Urzędnicy będą wprowadzać papierowe deklaracje do systemu, aby wszystkie dane znalazły się w jednym rejestrze.

W deklaracji oprócz adresu i rodzaju konkretnej nieruchomości, a także danych osoby składającej deklarację, należy określić między innymi:
- rodzaj i liczbę zainstalowanych i eksploatowanych obecnie źródeł ciepła, a także wskazać, czy służą one do celów centralnego ogrzewania czy do podgrzania ciepłej wody użytkowej;
- klasę kotłów na paliwo stałe i liczbę kotłów w poszczególnych klasach;
- rodzaj paliwa stosowanego w kotłach na paliwo stałe.

Złóż deklarację do CEEB. Co grozi za niedopełnienie obowiązku?

Urzędnicy informują, że prawdziwość zadeklarowanych danych będzie weryfikowana niejako „przy okazji”, na przykład podczas okresowych przeglądów kominiarskich. Osoby, które popełnią błąd, nie muszą się martwić - nie są za to przewidziane żadne sankcje.

Co innego w przypadku, gdy właściciel lub zarządca budynku w ogóle nie dopełni obowiązku w określonym terminie. Wówczas czeka go mandat lub nawet grzywna. W przypadku spóźnienia, warto deklarację złożyć jak najszybciej, wyrażając przy okazji „czynny żal”.

Szczegółowe informacje o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) znajdują się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq).

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -1

  Karolina

  Przecież o to pytano w spisie powszechnym. Będą się pytać kogo zaprosisz na swoje imieniny. Parodia

 • miesiąc temu | ocena +13 / -3

  Mój nick

  Chcieliście komunistycznej Unii Europejskiej, no to ją macie. Myśleliście, że Niemiec, Francuz i Włoch odejmą sobie i swoim dzieciom po to, aby dać Polakowi? Naprawdę tak myśleliście? No to gratuluję inteligencji. Ha, ha.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -4

  yeti

  czy jest "coś" w Polsce czego nie musimy robić ? i czy ilość zużywanych rolek papieru w kiblu też będzie trzeba zgłaszać ?

  • miesiąc temu | ocena +9 / -2

   Marion

   Koniecznie ! i jeszcze kolor i wagę rolki no i cenę, czy starczy nam na miskę ryżu

 • miesiąc temu | ocena +3 / -6

  AP

  A władze gminy odpowiadać będą za smród w mieście? Dlaczego budują chałupy przy lasach np na Siedlemińskiej nie dając szans zwierzętom leśnym .O czworakach na Siedlemińskej szkoda gadać czy w Wilkowyi też tak zabudowaną calý las?

 • miesiąc temu | ocena +7 / -2

  Mieszkaniec

  ZGO też złoży deklaracje o smrodzie w jarocinie