Reklama

Zmiana w ubezpieczeniach samochodów? Posłowie mają pomysł

Opublikowano: 14 grudnia 2017 09:06
Autor:

Zmiana w ubezpieczeniach samochodów? Posłowie mają pomysł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

OC. Ubezpieczenie komunikacyjne. Zmiany w OC. Opłaty za ubezpieczenia OC

To mogłaby być komfortowa sytuacja dla posiadaczy czterech kółek objętych obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Zwłaszcza, gdyby ktoś jechał ich samochodem i np. doprowadził do kolizji.

Jak informują media ogólnopolskie posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wyjść na przeciw posiadaczom wielu aut - uzasadniają, że tacy kierowcy powinni płacić mniejsze składki na ubezpieczenie OC.

Parlamentarzyści zauważają, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest w tej chwili ponad 28 milionów pojazdów. Posiadaczy obowiązkowych polis zaś tylko nieco ponad 18 milionów. To oznacza, że sporo naszych obywateli ma zarejestrowany na siebie więcej niż jeden pojazd. Jest też zagrożenie – duża grupa aut może nie mieć w ogóle wykupionego obligatoryjnego ubezpieczenia.

Posłom Adamowi Ołdakowskiemu i Jerzemu Gosiewskiemu chodzi o to, by każdy posiadacz więcej niż jednego auta, mógł wykupić tylko jedną polisę OC. Takie ubezpieczenie byłoby przypisane do kierowcy, nie zaś do poszczególnych pojazdów. Dzięki temu posiadacz dwóch lub więcej samochodów (np. prywatny i zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą) nie traciłby zniżek w razie kolizji spowodowanej nie przez niego, lecz przez pracownika” - informuj onet.pl

„Jeśli więc ktoś posiada kilka aut zarejestrowanych na siebie, to każda zawiniona stłuczka oznacza utratę zniżek z OC dla wszystkich pojazdów. Posłom chodzi o to, by tak się nie działo. Druga kwestia to koszty. Posiadacz więcej niż jednego auta musi opłacać składki OC dla każdego samochodu oddzielnie. Parlamentarzyści chcieliby, aby wystarczyło opłacenie jednej składki.”

 

Rozwiązanie rodem z Zachodu to przypisanie ubezpieczenia do kierowcy, a nie jak w tej chwili do samochodu. Pomysły poselskie mają jednak mankamenty. Gdyby bowiem przypisać ubezpieczenie auta tylko do jego posiadacza (np. ojca rodziny) jego żona, chcąc używać wspólnego samochodu musiałaby wykupić własne ubezpieczenie. Poza tym niechętnie zmianom są same firmy ubezpieczające. Czy zmiany doczekają się procedowania w Sejmie? Zważając na opcję polityczną pomysłodawców, jest taka szansa.

Chcielibyście takich rozwiązań?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  zena

  Śmiech na sali , w Krotoszynie do każdego auta trzeba wykupić kartę parkingową . Gdy masz dwa auta a jedno jest w użyciu to drugie z kartą parkingową stoi w domu , Radni tak "mądrze " uchwalili że karta parkingowa jest przypisana do danego auta.

 • 4 lata temu | ocena +3 / -1

  gość

  ja bym proponował wymianę posłów na mądrzejszych

 • 4 lata temu | ocena +2 / -1

  ...

  Co w przypadku gdy ktoś nie zaciągnie ręcznego i samochód zjedzie (bez kierowcy) kto zapłaci? Jeśli samochód się zapali a od niego zapali się kolejny? Kto zapłaci? Kierowców nie będzie, pojazd nie będzie miał OC. Jak dla mnie chora ustawa

 • 4 lata temu | ocena +2 / -0

  Kiepski

  Bardzo chore,wychodzi na to, że każdy posiadacz prawo jazdy będzie musiał mieć OC, bo jak pojedzie za mnie moim autem, kiedy nie będę mógł sam prowadzić pojazdu z różnych przyczyn. Sory stary prawko mam, ale nie mam OC. Dla rodzin posiadających jedno auto ja i współmałżonek to 2 razy płacenie za to samo auto. A jeżeli kogoś stać na więcej aut niż jedno niech płaci podwójnie.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -0

  Jarecki

  Tak samo chore jest placenie oc od pojemnosci silnika, te same auto z dwoma różnymi silnikami i rozne stawki

 • 4 lata temu | ocena +4 / -2

  gminnik

  Skok na kasę w polskich warunkach. Dlaczego? Cztery osoby mają prawko, oc płaci właściciel pojazdu (dajmy na to ojciec). Po zmianach będzie jeden samochód, ale cztery składki OC do zapłacenia.