ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY

Jest apelacja od wyroku dla mężczyzny zabijającego karpie na targu

› zwielkopolski24› Wielkopolska 4 miesiące temu    26.11.2019
Redakcja
komentarzy 17 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. krotoszynska.pl

Wielkpoolska. Za gilotynowanie ryb 59-latek z Rozdrażewa został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia. Fundacja Viva! złożyła apelację, bo uważa, że kara powinna być surowsza.

 

 

 

W marcu krotoszyński Sąd Rejonowy skazał Wojciecha Cz. z Rozdrażewa na 3 miesiące więzienia. Sprawa dotyczyła znęcania się nad karpiami ze szczególnym okrucieństwem poprzez obcinanie im głów bez znieczulenia za pomocą gilotyny. Był to pierwszy tak surowy wyrok dotyczący znęcania się nad rybami. Z wyrokiem nie zgodziły się obie strony, dlatego ruszył ponowny proces. Obrona wniosła o uniewinnienie mężczyzny [KLIK].

 

Wojciech Cz. prócz kary bezwzględnego więzienia miał zapłacić nawiązki na rzecz Towarzystwa Ochrony nad Zwierzętami w Krotoszynie w kwocie 1.800 zł oraz na rzecz Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva! w wysokości 1.700 zł. Precedensowy proces w tej sprawie odbył się 11 marca 2019 r.

Rozprawa, której przewodniczyła sędzia Dorota Wojtkowiak-Mielicka, wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów. Była głośna i precedensowa. 
Oskarżony Wojciech Cz. przyznał się do winy i wyjaśnił, że karpie zabijał gilotyną bez ogłuszenia na wyraźne prośby klientów, którzy cenią sobie mięso z w ten sposób zabitych ryb. Dużą rolę odgrywał też czas: klientów było sporo, a czasu na zabicie karpia mało.

 


CZYTAJ TAKŻE: Bóle i znużenie. W tych dniach ograniczcie przebywanie na wolnym powietrzu [KLIKNIJ]

 

 

– Nie wiedziałem, że ryby trzeba ogłuszyć i nie wolno ich zabijać na widoku publicznym – wyjaśniał Wojciech Cz., choć przyznał, że wcześniej, przy innych okazjach, ogłuszał ryby pałką.

 

 

Jego wyjaśnieniom nie dali wiary ani prokurator, ani oskarżycielka publiczna, który uznały, że jest mało prawdopodobne, by emerytowany rolnik nie wiedział, jak powinno zabijać się zwierzęta, w tym ryby, zwłaszcza że handluje nimi od 5 lat. Oskarżony nie wiedział także, czy wcześniej używał już gilotyny.

Sędzia Dorota Wojtkowiak-Mielicka zdecydowała, że Wojciech Cz. powinien trafić na 3 miesiące do więzienia (był już wcześniej karany) oraz wysokie kary finansowe. W ustnych motywach wyroku sędzia uznała, że mieliśmy bez wątpienia do czynienia ze znęcaniem się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, a skazany jako rolnik powinien wiedzieć, że powszechnie obowiązuje przepis o ogłuszaniu zwierząt przed uśmierceniem.

Wyrok był nieprawomocny dlatego też po odwołaniu się stron ruszył ponowny proces.  Sąd Okręgowy w Kaliszu jednak odroczył sprawę do czasu zapoznania się z opinią biegłego ichtiologa, który ma odpowiedzieć na pytanie czy karp tak samo jak inne kręgowce odczuwa ból.

 

 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Możliwość komentowania została wyłączona.
~ UNIEWINNIĆ RENCISTE
4 miesiące temu ocena: 100%  16
Wyrok sądu jest skandaliczny.
~ Olo
4 miesiące temu ocena: 92%  15
Należy wszystkich rybaków wsadzić do pudła ponieważ po odłowieniu 10 ton dorsza , powinni każdego potraktować młotkiem w celu ogłuszenia przed patroszeniem,a tego nie robią.Właściciel Rybhandu do pudła,A Sędzia do lekarza.Wystarczy,że jakaś Viva pokrzyczy przed Sądem,a Sąd wydaje idiotyczne wyroki.Facet powinien dostać odszkodowanie za bezpodstawne nękanie.
~ xxx
4 miesiące temu ocena: 93%  14
Komentarze jasno dają znak co na to opinia publiczna , Wysoki Sądzie.
~ Karpik
4 miesiące temu ocena: 95%  13
Karpia nie tknij, krowy nie tknij bo tak chce lewactwo? A kto słucha tych idiotów? Co innego dla tych oszołomów aborcja bo to według ich na życzenie....psychopaci...
~ STOP STOP
4 miesiące temu ocena: 100%  12
TO NASZA WINA ŻE NIE STAWIAMY OPORU SPOŁECZNEGO TYM OSZOŁOMOM !!! NALEŻY OTWARCIE POWIEDZIEĆ IM NIE !!! TO WSZYSTKO JUŻ DAWNO PRZEKROCZYŁO GRANICE ROZSĄDKU !!! NIEDŁUGO OSZOŁOMY ZABRONIĄ NAM WSZYSTKIEGO A DO WIĘZIENIA PÓJDZIEMY ZA ODDYCHANIE.ŻEBY NIE BYŁO KARPI NIE JEM.
~ rzeznik
4 miesiące temu ocena: 89%  11
Tym z Viva to powinni łeb gilotyną upierdolić !! Człowiek jednym cięciem ryby zabijał I za to wyrok dostał. Niedługo wszystkie kucharki siedzieć pójdą . Od jedzienia zielonki im się muzgi zlasowały doszczętnie.
~ Buli
4 miesiące temu ocena: 89%  10
Jestem przerażona humanizacją zwierząt i dehumanizacją człowieka! Jakiś niezdrowy trend nastał.
~ bolo
4 miesiące temu ocena: 90%  9
pamiętam ze starej czytanki z podstawówki Karp jak księżyc srebrny zasiadają do stołu rodzice bracia krewni Nowa wersja K .... co robita za to jest wyrok
~ bolo
4 miesiące temu ocena: 88%  8
kupują żywe karpie pływa w wannie Jutro go tłuczkiem tłuczkiem Gość pokazał jak jest na prawdę UNIEWINIć
~ Karp
4 miesiące temu ocena: 88%  7
Nie widzę w tym żadnego znęcania,
~ ///////////
4 miesiące temu ocena: 19%  6
co za syfffffffffffffffffffffff
~ paranoja
4 miesiące temu ocena: 86%  5
Czekam na wyroki sądów za dojenie - "molestowanie" krów :-))))
~ viva
4 miesiące temu ocena: 18%  4
Bardzo dobrze, że w końcu zapadają surowsze wyroki w związku ze znęcaniem się nad zwierzętami. Ludzie są po prostu głupi, niewyedukowani i nieempatyczni w stosunku i do zwierząt i do środowiska naturalnego. Zwłaszcza ludzie ze wsi. Psy na łańcuchach, topienie kociąt i szczeniąt - kiedy sterylizacja kosztuje grosze, i jest spokój na lata z niechcianymi miotami. Karmienie psów i kotów odpadkami ze stołu. Głupota ludzka nie ma granic. A niektórzy tkwią w mentalnym sredniowieczu, i tylko surowe kary moze będą jakąś nauczką.
~ Mieszkaniec
4 miesiące temu ocena: 95%  3
Za miesiąc nowe święta. Ciekawe kto ci karpia zabije.
~ J.
4 miesiące temu ocena: 20%  2
Brawo Viva!
~ leon
4 miesiące temu ocena: 81%  1
CI Z TEJ VIVA TO CHYBA JAKIEŚ OSZOŁOMY OD EUROPOSEŁ szpurek
oceń komentarz
wpisy tej osoby komentarz zgłoszony do moderacji