reklama

Trwa druga tura wyborów samorządowych 2024. Także w Wielkopolsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Trwa druga tura wyborów samorządowych 2024. Także w Wielkopolsce - Zdjęcie główne

Dziś, 21 kwietnia 2024 r., odbywa się druga tura wyborów samorządowych 2024 | foto Archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś druga tura wyborów samorządowych. Wybierani są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w tych miejscowościach, gdzie pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia - czyli żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50% ważnie oddanych głosów. 
reklama

Lokale wyborcze są otwarte do godz. 7.00 do 21.00. Udając się na głosowanie, pamiętajmy zabrać ze sobą dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport, legitymacja studencka czy prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.

Gdzie głosować?

W drugiej turze wyborów samorządowych lokale wyborcze mieszczą się w tych samych miejscach, co 7 kwietnia, podczas pierwszej tury. 

Kto może, a kto nie może głosować w wyborach samorządowych?   

Głosować mogą wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.

Głosować nie mogą: osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu oraz osoby ubezwłasnowolnione (częściowo lub całkowicie) prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zasady głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych 2024 

W lokalu dostaniemy jedną kartę do głosowania. Będą na niej nazwiska dwóch kandytatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, którzy biorą udział w drugiej turze. Wyborca głosuje stawiając znak X przy nazwisku jednego kandydata. Jeżeli postawimy znak X przy dwóch nazwiskach lub nie postawimy go w żadnej kratce - wówczas nasz głos jest nieważny. 

W przypadku jeśli przed drugą turą, jeden z kandydatów wycofał swoją kandydaturę albo utracił prawo wyborcze, na karcie będzie tylko jedno nazwisko. Wyborca głosuje wówczas w kratce z napisem TAK lub NIE, w zależności od tego, czy jest za wyborem kandydata, czy przeciwko.

Jeżeli postawimy znak X w obu kratkach albo nie postawimy go w ogóle - głos będzie nieważny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Chcesz przeczytać cały artykuł? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz sie na już istniejace

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama